Artykuły

Wrocław. Obchody Dnia Teatru Publicznego wcale nie są skromne

Trwają obchody Dnia Teatru Publicznego. W ubiegłych latach organizowano specjalne pokazy spektakli ze wstępem za symboliczne 300 gr. W tym roku wizyty w teatrze nie będzie, obchody przeniosły się do sieci.

Choć wrocławskie teatry od dwóch miesięcy pozostają zamknięte, to widzowie z pewnością nie zapomną o ich istnieniu. Współpracujący z instytucjami artyści oraz działy promocji prześcigają się w pomysłach, jak zapewnić swojej wiernej publiczności nieco kulturalnej rozrywki.

Covery i sprawdziany

Artyści Teatru Muzycznego "Capitol", korzystając z wokalnych umiejętności, nagrywają domowej roboty covery. Nowe wersje znanych z musicali utworów zaprezentowali dotychczas m.in. Justyna Szafran, Agnieszka Oryńska-Lesicka, Mikołaj Woubishet, Rafał Derkacz i Artur Caturian.

- Możemy teraz pokazać się widzom od innej strony. Nasi aktorzy trochę odsłaniają się prywatnie i budujemy inny rodzaj więzi - bez podziału na scenę i widownię. Bardzo już do widzów tęsknimy - tłumaczy Joanna Kiszkis, rzeczniczka prasowa Capitolu.

Do sieci przeniesione zostały także Czytania na Dywanie - projekt, który dotychczas odbywał się na podwórku teatru, jest kontynuowany na Facebooku. W każdy wtorek o godz. 11 aktorzy Capitolu czytają dla dzieci wybrane lektury, a nagrania na fanpage'u teatru można wciąż nadrobić.

Dostępne są już trzy odcinki Czytania, w których pojawiły się: fragment "Morza Atramentu i Złota" w interpretacji Justyny Szafran oraz czytane przez Konrada Imielę "Szukając Alaski" Johna Greena, a w najnowszym odcinku Katarzyna Pietruska przypomniała baśń Hansa Christiana Andersena "Brzydkie kaczątko".

Capitol szykuje także krótki film, dofinansowany przez Instytut Teatralny w ramach Dnia Teatru Publicznego. W impresji poświęconej repertuarowi w czasach epidemii udział wezmą artyści nieetatowi, stale współpracujący z teatrem, czyli tancerze oraz muzycy, którzy znajdują się w tej chwili w najtrudniejszej sytuacji materialnej.

A już niebawem ruszy cykl quizów wiedzy o Capitolu.

Spółdzielnia Bajek

Z okazji obchodów Dnia Teatru Publicznego Wrocławski Teatr Lalek udostępni nagranie ze spektaklu "Dżungla" w reżyserii Alicji Morawskiej-Rubczak. Rejestracja przedstawienia "dla najnajów", czyli najmłodszych widzów (w wieku 0,5-2,5 roku) będzie dostępna od soboty 23 maja od godz. 15 przez 24 godziny na stronie: https://teatrlalek.wroclaw.pl/live.

Wrocławski Teatr Lalek uruchomił także projekt pod nazwą "Bajki z Zamkniętego Teatru", w ramach którego widzowie są proszeni o przesłanie rysunku, nagrania dźwięku lub krótkiego tekstu. Na podstawie nadesłanych materiałów kierowniczka literacka WTL Maria Wojtyszko tworzy bajki czytane w formie kolejnych odcinków przez aktorów teatru.

Trzy pierwsze fragmenty powstającej w ten sposób opowieści przeczytali Anna Makowska-Kowalczyk, Konrad Kujawski oraz Marek Koziarczyk. Projekt ma być kontynuowany także w czerwcu, a na kolejne odcinki teatr zaprasza w każdą środę.

W niedzielę rozpoczął się nowy cykl. Tym razem Lalki zapraszają widzów na słuchowiska nagrywane podczas prezentowanych na Scenie Kameralnej Wrocławskiego Teatru Lalek w 2014 r. czytań performatywnych. W co drugą niedzielę o godz. 15 na stronie internetowej WTL będzie można wysłuchać kolejnych sztuk układających się w serial teatralny "Jasiek i". Projekt "SŁUCHAJ!" jest adresowany do dzieci w wieku 3-10 lat.

(Ty)Dzień Teatru Publicznego

Wrocławski Teatr Pantomimy wydłuża obchody Dnia Teatru Publicznego i zamierza świętować aż do 23 maja. Oczywiście również w sieci. W programie m.in. emisja spektaklu wyreżyserowanego przez Henryka Tomaszewskiego: "Tragiczne gry" (23 maja w godz. 10-22 na YouTubie).

Obchody zamknie 23 maja wykład prof. Mirosława Kocura o historii pantomimy.

Teatr zaprasza również na cykl "Do zobaczenia w teatrze!", w którym aktorki i aktorzy podzielą się swoimi refleksjami i anegdotkami dotyczącymi repertuarowych spektakli Pantomimy, zapraszając tym samym widzów do odwiedzenia teatru po pandemii. Filmowe opowieści będą publikowane codziennie na Facebooku do 22 maja, a artyści WTP opowiedzą m.in. o pracy przy "Hydrokosmosie" w reżyserii Konrada Dworakowskiego, "BATORY trans" Martyny Majewskiej czy "Where do we go from here" wyreżyserowanym przez Ewelinę Marciniak.

WTP otrzymał także dofinansowanie od Narodowego Centrum Kultury na realizację projektu "Przychodnia na Dębowej" w ramach programu "Kultura w sieci", zatem "(Ty)Dzień Teatru Publicznego" to nie koniec wirtualnej przygody z Pantomimą.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji