Artykuły

Trójmiasto. Kolejka tylko w internecie

To byłby dzień kolejek. Po darmowe wejście do muzeum i galerii nocą oraz po bilet za grosze na spektakl teatralny. Ale z powodu pandemii i zamknięcia instytucji kultury Noc Muzeów i Dzień Teatru Publicznego przenosi się do sieci.

Tradycyjnie w połowie maja odbywają się dwa duże wydarzenia kulturalne. W ciągu dnia w długich ogonkach pod teatrami ustawiają się kolejki chętnych do zakupu "Biletu za grosze". To ogólnopolska akcja współorganizowana przez Instytut Teatralny im. Raszewskiego, której celem jest wspieranie i propagowanie chodzenia do teatru. Wszystko działo się przy okazji Dnia Teatru Publicznego w Polsce.

Teraz, z wiadomych względów, wydarzenie to przeniosło się do sieci. "Zdecydowaliśmy, że budżet tegorocznej akcji >>Bilet do teatru za grosze<< - wliczając także budżet na promocję i komunikację o wydarzeniu - zostanie w całości przeznaczony na interwencyjne wsparcie teatrów. Biorąc pod uwagę wielkość środków, jakimi dysponujemy - mimo drastycznego ograniczenia kosztów - wsparcie to będzie miało charakter symboliczny. Zależy nam jednak na tym, aby pomoc, którą możemy zaoferować, nadeszła szybko. Dyrektorom teatrów zaproponowaliśmy równy podział środków między wszystkie placówki, które od 16 do 23 maja wesprą ideę tego Dnia. Podział niedoskonały, ale jedyny realny i odpowiadający potrzebom chwili. Jednocześnie poprosiliśmy, aby środki trafiły w ręce tych, którzy najbardziej potrzebują opieki i pomocy - artystów, pracowników i współpracowników instytucji" - czytamy w informacji o wydarzeniu.

W Trójmieście w akcję włączyło się kilka instytucji. Teatr Wybrzeże o godz. 17 na kanale YouTube pokaże spektakl "Zmierzch bogów" Viscontiego w reżyserii Grzegorza Wiśniewskiego. Spektakl dostępny będzie do obejrzenia do 14 czerwca. Wciąż można oglądać także "Broniewskiego". Teatr Szekspirowski do akcji włączy się później, w dniach 18-22 maja. W programie działań online (Facebook, YouTube, Instagram) wokół "Romea i Julii" m.in. wykład dyrektora Limona, wprowadzenie do szekspirowskiego dramatu, warsztaty literackie czy aktorskie czytanie fragmentów "Romea i Julii". Kulminacją działań będzie pokaz "Romea i Julii" Teatru im. Jana Kochanowskiego w Opolu w reżyserii Attili Keresztesa zaplanowany na 22 maja. Pełen program działań dostępny jest na stronie GTS. W mniejszym stopniu w akcję włączy się Miejski Teatr Miniatura, który planuje działania w mediach społecznościowych z użyciem hasztagu #czekamy.

Noc Muzeów online

Znacznie dłuższą historię i o wiele większe zainteresowanie co roku wzbudza Noc Muzeów. Wszyscy znamy widok długich kolejek i tłumów w muzeach i galeriach w Trójmieście, Polsce i na świecie. W jeden dzień w roku muzea otwierają się w nocy i przygotowują specjalne atrakcje. Już w kwietniu było wiadomo, że w tym roku z Nocy Muzeów nici.

Zostaje internet i działania online przygotowane przez instytucje w Trójmieście i regionie. Tczewska Fabryka Sztuki jako jedyna przygotowała wernisaż online "Ze Skultetem i Kopernikiem przez XVI wiek". Na zwiedzanie wystaw wirtualnie zapraszają Europejskie Centrum Solidarności, Muzeum Gdańska, Muzeum Kaszubskie w Kartuzach. Wirtualnie do wnętrz Centrum Świętego Jana zaprasza Nadbałtyckie Centrum Kultury, a Politechnika Gdańska zabierze na spacer po historycznym kampusie. Ośrodek Kultury i Sportu w Żukowie oprowadzi chętnych po najważniejszych zabytkach miasta.

W sobotę Muzeum Narodowe w Gdańsku w swoich mediach społecznościowych pokaże, jak digitalizować zbiory, a w niedzielę dyrektor Jacek Friedrich opowie o planach na działalność instytucji. Będą też wykłady (CSW Łaźnia) i dużo materiałów archiwalnych z poprzednich edycji oraz akcje w mediach społecznościowych. Szczegółowe informacje o Nocy Muzeów w internecie można znaleźć na stronie internetowej nocmuzeow.ikm.gda.pl.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji