Artykuły

Warszawa. Oferta Teatru Narodowego w dobie pandemii

Mistrzowskie przedstawienia w reżyserii Jarockiego, Grzegorzewskiego, Englerta, spotkania z polską poezją w interpretacji aktorów Teatru Narodowego, wykłady teatrologów i badaczy literatury - to część oferty Teatru Narodowego w dobie pandemii, na którą wskazuje MKiDN.

Na stronie Ministerstwa Kultury poinformowano, że w okresie zawieszonej działalności publicznej z powodu pandemii Teatr Narodowy udostępnia profesjonalne realizacje spektakli rejestrowanych lub "przeniesionych" z macierzystej sceny do Teatru Telewizji.

Zestawienie przedstawień dostępnych bezpłatnie online na stałe oraz krótkoterminowo w zbiorach NINATEKI.pl i TVP Vod jest na bieżąco publikowane na stronie teatru.

Ponadto co tydzień w mediach społecznościowych na fanpage'u Teatru na Facebooku, Instagramie i Twitterze jest rekomendowane wybrane przedstawienie Teatru Narodowego online pod hasłem #zostańwdomu #włącznarodowy #teatrnarodowyonline. "Szeroki wybór obejmuje mistrzowskie przedstawienia Jerzego Jarockiego, Jerzego Grzegorzewskiego, Jana Englerta, a także znakomite realizacje twórców młodszego pokolenia. Znajdziemy tu zarówno polską klasykę, jak i dramaty oraz adaptacje współczesnych tekstów polskich i zagranicznych, zrealizowanych na narodowej scenie przez artystów wielu pokoleń, reprezentujących różne estetyki teatralne" - wskazało MKiDN.

Dotychczas udostępnionych zostało 11 spektakli, ale Teatr Narodowy planuje dostępność kolejnych przedstawień współpracując z portalem Ninateka.pl. Spektakle są dostępne na stronie teatru (patrz link poniżej).

Tetr Narodowy realizuje również artystyczno-edukacyjny cykl POECI POLSCY #kulturabezbarier, w ramach którego proponuje spotkania z polską poezją z przestrzeni kilku wieków, różnych epok literackich i historycznych w interpretacji aktorów Teatru Narodowego. "Cały projekt obejmuje ok. 40 krótkich filmików - każdy poświęcony utworowi jednego autora lub autorki, opatrzony przystępną notą dotyczącą stylu i rodzaju ich twórczości" - wyjaśnia MKiDN.

Dodano, że "większość filmików posiada napisy polskie oraz tłumaczenie na język migowy (dzięki współpracy z Fundacją Kultury Bez Barier), zapewniając w ten sposób dostępność dla osób słabosłyszących i głuchych, co w okresie pandemii czyni ten projekt unikatowym".

Teatr Narodowy planuje przygotowanie także ANTOLOGII POEZJI POLSKIEJ - profesjonalne nagranie wielkiej serii literackiej w rozszerzonej wersji w reżyserii Jana Englerta i w wykonaniu aktorów Teatru Narodowego.

Seria jest dostępna w serwisie internetowym teatru (patrz link poniżej), na kanale YouTube (patrz link poniżej) i w mediach społecznościowych teatru.

Ministerstwo Kultury oceniło, że na uwagę zasługują także materiały audio wybranych nagrań archiwalnych audycji i wykładów Teatru Narodowego". "Są to wykłady teatrologów i badaczy literatury dotyczące twórczości wielkich osobowości polskiej kultury - Wyspiańskiego, Witkacego, Gombrowicza, Różewicza i Białoszewskiego. Cykl >>Wykłady otwarte<<, w którym prelegenci opowiadają o teatrze, literaturze i innych dziedzinach sztuki był realizowany w Teatrze Narodowym w latach 1999-2017" - podano.

Wykłady można odsłuchać wchodząc na stronę teatru (patrz link poniżej).

Dodano, że jednym "z najważniejszych projektów w najbliższym czasie jest zaplanowane uruchomienie pokazów on/me spektakli z bieżącego repertuaru". "Przygotowywana jest emisja czterogodzinnego przedstawienia >>Dziady<< Adama Mickiewicza w inscenizacji litewskiego mistrza Eimuntasa Nekrośiusa (rejestracja i profesjonalny montaż wykonane zostały siłami Teatru Narodowego). Obecnie podejmowane są starania, aby umożliwić zrealizowanie streamingu live na kanale YouTube w formie premierowej publikacji rejestracji spektaklu" - napisano.

TN uruchomił również wirtualny spacer po wnętrzach teatru, foyer, wszystkich salach, scenach, z możliwością zajrzenia za kulisy. http://www.narodowy.pl/wycieczka/.

***

Na zdjęciu: "Dziady" w reż. Eimuntasa Nekrośiusa.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji