Artykuły

Gdańsk. Koncerty online i iluminacje świetlne z okazji Dnia Europy

Ze względu na epidemię koronawirusa gdańskie obchody z okazji przypadającego 9 maja Dnia Europy zostały w tym roku ograniczone. W mieście zawisną unijne flagi, w południe rozpocznie się koncert carillonowy, a wieczorem wybrane obiekty rozbłysną na niebiesko.

- Dzień Unii Europejskiej co roku obchodzony jest uroczyście w naszym mieście. Targ Węglowy zamieniał się w europejskie miasteczko, a mieszkańcy mogli poczuć się, jakby zwiedzali kraje członkowskie. W tym roku taka forma świętowania nie jest możliwa. Mimo panującej sytuacji Gdańsk będzie przypominać o tym, że jesteśmy częścią wspólnoty. Będzie skromniej, ale nie mniej uroczyście - zapewniła Zuzanna Gajewska z Urzędu Miejskiego w Gdańsku.

W sobotę o godz. 12.05 w wieży Ratusza Głównego Miasta w Gdańsku rozpocznie się koncert w wykonaniu carillonistki Moniki Kaźmierczak oraz trębacza Emila Miszka, laureata konkursu "Fryderyk" w kategorii Jazzowy Debiut Roku, członka gdańskiego zespołu muzyki dawnej Tubicinatores Gedanenses.

Artyści odegrają wspólnie "Odę do radości" Ludwiga van Beethovena. Następnie wykonają etiudę z "Ludus modalis" Geerta D'hollandera oraz "Te Deum" Antoine Charpentiera. Atrakcją dla miłośników muzyki będzie współczesne opracowanie historycznego, gdańskiego chorału "Nun lob", które po raz pierwszy zostanie zagrane na carillon i trąbkę. Kaźmierczak zagra także utwór znanego litewskiego kompozytora Giedriusa Kuprevičiusa "Preludium in memoriam M.K. Čiurlionis".

Koncert będzie można usłyszeć na żywo w okolicy Ratusza Głównego Miasta oraz online na facebookowym profilu "Carillony Gdańskie-Muzeum Gdańska".

Ponadto, na stronie Polskiego Chóru Kameralnego udostępniona zostanie msza Wolfganga Amadeusza Mozarta "Missa Solemnis C-dur" zaprezentowana 22 sierpnia 2015 roku w Archikatedrze Oliwskiej podczas X Międzynarodowego Festiwalu Mozartowskiego Mozartiana.

Utwór wykonali brytyjscy i polscy soliści - Carolyn Sampson (sopran), Andrew Kennedy (tenor), Ewa Marciniec (alt), Robert Gierlach (bas) w towarzystwie Polskiego Chóru Kameralnego oraz niemieckiej orkiestry instrumentów dawnych Akademie für Alte Musik pod dyrekcją Jana Łukaszewskiego.

W nocy, z 9 na 10 maja (między 21 a 1), na fasadzie Nowego Ratusza w Gdańsku zostanie wyświetlona flaga Unii Europejskiej. Taka sama iluminacja pojawi się również na pomniku Jana Heweliusza znajdującym się na skwerze przy ul. Korzennej.

Na niebiesko rozbłyśnie też Młode Miasto oraz dźwig stoczniowy znajdujący się przy ul. Narzędziowców. Tego wieczora błękitny będzie także napis "Gdańsk" na Ołowiance.

9 maja 1950 r. Robert Schuman (ówczesny francuski minister spraw zagranicznych) zaproponował nową formę współpracy politycznej w Europie, która uniemożliwiłaby wybuch kolejnej wojny, jak informuje komunikat Komisji Europejskiej w Polsce. Pomysł Schumana polegał na utworzeniu ponadnarodowej instytucji europejskiej sprawującej zarząd nad całą produkcją węgla i stali. Jego plan uważa się za zalążek tego, czym dzisiaj jest Unia Europejska, dlatego 9 maja, dzień podpisania tzw. "deklaracji Schumana" obchodzony jest jako Dzień Europy.

Polska stała się członkiem UE 16 lat temu - o północy 1 maja 2004 r. Akcesja była rezultatem długotrwałych wysiłków wielu rządów. Początki tego procesu sięgają pierwszych miesięcy istnienia III RP.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji