Artykuły

Poznań. Premiera "Dzieci Saturna" Sceny Roboczej online

22 maja odbędzie się pierwsza premiera w historii Sceny Roboczej zrealizowana w pełni online. "Dzieci Saturna" to projekt dokumentalny na pograniczu dziennikarskiego śledztwa i performatywnego studium społecznego kryzysu jakim jest przerażający wzrost odsetek prób samobójczych i samobójstw wśród osób w okresie dorastania.

Twarde fakty i statystyki są dla nas równie ważne co indywidualne świadectwa. Chcemy zrozumieć co pcha młodych ludzi w otchłań, z której - jak im się zdaje - jedynym ratunkiem jest rezygnacja z życia.

Tygodniowo dwoje lub nawet troje nastolatków i młodych dorosłych (statystyki obejmują populację od 12 do 25 roku życia) ginie w wyniku podjętej, skutecznej próby samobójczej. Depresja i zaburzenia nastroju coraz częściej dotykają coraz młodsze dzieci. Zainspirowane figurą planety Saturn, utożsamianej z zimnem, melancholią i stanami depresyjnymi, chcemy zastanowić się nad rosnącym rozczarowaniem nastolatków światem, często ukształtowanym przez rodziców. Presja perfekcyjności, standardy piękna i płci napędzane wizerunkami spotykanymi w internecie, nadmiar zajęć sprawiają, że nadal szukające tożsamości nastolatki, jako akt ostatecznego buntu i niezgody, wybierają samobójstwo.

Jak trudna i delikatna jest kwestia poruszania tematu samobójstw w mediach uzmysławia m.in przykład amerykańskiego serialu o nastolatkach "13 powodów", gdzie główna bohaterka opowiada co doprowadziło ją do decyzji o odebraniu sobie życia. W kilka miesięcy od premiery serialu odnotowano znaczny wzrost liczby samobójstw wśród młodzieży. Badania wskazują, że emisja kontrowersyjnego serialu miała bezpośredni wpływ na wzrost samobójczej fali. Dlatego tworząc nasz projekt chcemy pracować z psychologami i osobami, które będą czuwać nad bezpieczeństwem tworzonego komunikatu.

***

"Dzieci Saturna"

Koncepcja: Agata Baumgart, Joanna Kowalska, Aleksandra Matlingiewicz

Twórczynie: Agata Baumgart, Aleksandra Matlingiewicz Opracowanie graficzne: Olga Beyga

Projekt hipertekstu: Jakub Alejski

Muzyka: & the romantic horse

Współpraca: Dominika Mądry Produkcja: Centrum Rezydencji Teatralnej SCENA ROBOCZA Premiera: 22 V 2020

Informacje o spektaklu: www.scenarobocza.pl/spektakl/dzieci-saturna/

Wydarzenie premiery na Facebooku: www.facebook.com/events/544968242870403/

***

Twórczynie:

Agata Baumgart - ur. 1987 reżyserka, scenografka, graficzka, rysowniczka. Absolwentka Wydziału Reżyserii Akademii Teatralnej im Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie. Studiowała Grafikę na Akadem Sztuk Pięknych w Warszawie W 2017 wyreżyserowała teatr telewizji " Spalenie Joanny" wg tekstu Magdaleny Miecznickiej w ramach programu Teatroteka produkowanego przez Wytwórnie Filmów Dokumentalnych i Fabularnych w Warszawie. W 2018 nakręciła film dokumentalny "Love 404" w ramach programu Pierwszy Dokument dla Studio Munka w Warszawie. Zrealizowała spektakl "O szczytach rozpaczy i uśmiechu stewardessy", który wygrał Konkurs Sceny Debiutów 2016 organizowany przez Teatr Nowy w Poznaniu . W 2015 wyreżyserowała spektakl warsztatowy Horror Story Praga w Teatrze Powszechnym w Warszawie w ramach projektu Praga. Między utopią a rozczarowaniem (2015). Jest autorką wielu scenografii m.in. do spektakli: "Great Poland" w reż. Aleksandry Jakubczak w Teatrze Polskim w Poznaniu, "Bóg w Dom" w reż K. Szyngiery w Teatrze Polskim w Bydgoszczy, "Jak to dobrze, że mamy pod dostatkiem" w reż. K. Szyngiery w Teatrze Współczesnym we Wrocławiu,"Świadkowie"(2015) w reż. K. Szyngiery w Teatrze Współczesnym w Szczecinie, "Tajemniczy ogród" w reż. K. Szyngiery w Teatrze Współczesnym we Wrocławiu (2014) "Bańka Mydlana" w reż. A. Pakuły w Teatrze Dramatycznym w Warszawie 2009.

--

Aleksandra Matlingiewicz - ur. 19.03.1991r. w Rzeszowie. Aktorka, performerka, choreografka. Magister sztuki. Absolwentka Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej we Wrocławiu na Wydziale Aktorskim (2016), a także Akademii Muzycznej w Łodzi na specjalności choreograficznej (2012). Współpracuje z takimi artystami jak Weronika Szczawińska (Nigdy więcej Wojny, Komuna Warszawa; Lawrence z Arabii, Teatr Powszechny w Warszawie), Katarzyna Szyngiera (Uchodźczynie, Biennale Warszawa) czy Natalia Sołtysik (Skrzywienie kręgosłupa, Teatr Współczesny we Wrocławiu). Uczestniczka licznych warsztatów tańca współczesnego m.in. w Lublinie, Bytomiu czy Nowym Jorku. Była członkini Teatru Tańca Mufmi Anny Piotrowskiej. Swoją codzienność utrwala na analogowych fotografiach.

--

Joanna Kowalska - ur. 1991, absolwentka Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie filia we Wrocławiu, Kulturoznawstwa Na Uniwersytecie Wrocławskim oraz Szkoły muzycznej w klasie fortepianu. Uczestniczka kursu Laboratorium Nowych Praktyk Teatralnych na Uniwersytecie SWPS w Warszawie w ramach modułu Dramaturgia. Współpracowała z Instytutem Grotowskiego we Wrocławiu w projekcie Pawła Passiniego "Dynamika Metamorfozy" (2012-2014), Teatrem Muzycznym Capitol we Wrocławiu w spektaklu "Medea" reż. Sabine Harbeke (2016) oraz Instytutem Teatralnym w Warszawie w ramach "Nowej Siły Krytycznej" (2011) i Biennale Warszawa (2018) realizując projekt dramaturgiczny pod opieką Marthy Bouziouri. Obecnie można ją oglądać na scenie Teatru im. Jana Kochanowskiego w Opolu w spektaklu "Český díplom" Piotra Ratajczaka, w Teatrze Lalki i Aktora w Wałbrzychu w spektaklu "Polska 120" Martyny Majewskiej oraz spektaklu "Przyjaciel Automateusza" reż. M. Derlatka, Teatr Guliwer w Warszawie. W 2018 roku zrealizowała razem z Nataszą Sołtanowicz autorski spektakl "Dziwaczki", który został zaproszony do sekcji OFF Festival d'Avignon.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji