Kwiat aktorów seniorów
Znakomici polscy aktorzy seniorzy. Mają imponujący dorobek, cieszyli widzów wybitnymi rolami w kinie, telewizji i teatrze.
Witold Sadowy, najstarszy polski aktor i publicysta teatralny, w styczniu tego roku skończył sto lat. Na scenie zadebiutował w maju 1945 roku na deskach warszawskiego Teatru Popularnego (w tym samym roku przemianowanego na Teatr Powszechny) rolą Florisa w "Burmistrzu Stylmondu" Maurice'a Maeterlincka. Zagrał epizod w pierwszym polskim filmie powojennym - "Zakazane piosenki" (to on był zastrzelonym przez podziemie skrzypkiem-konfidentem). Po raz ostatni zagrał w teatrze w grudniu 1988 roku - jako Feldmarszałek w sztuce "Gałązka rozmarynu" Zygmunta Nowakowskiego na scenie Teatru Rozmaitości (następnego dnia w teatrze wybuchł pożar). Witold Sadowy na początku roku w zdrowiu i z uśmiechem świętował swój jubileusz. I przypomniał, że zawód, który wybrał, ma w Polsce wspaniałą grupę znakomitych, imponujących formą seniorów o wybitnym dorobku.
W styczniu 92 lata skończył jeden z najznakomitszych polskich aktorów, pochodzący ze Śląska Franciszek Pieczka. Należący do najbardziej lubianych i popularnych aktorów artysta ma olbrzymi i niezwykle różnorodny dorobek. Dla wielu widzów jest niezmiennie Gustlikiem z serialu "Czterej pancerni i pies", ale uznanie przyniosły mu też m.in. role w śląskich filmach Kazimierza Kutza, Mateusza w "Żywocie Mateusza", Starego Kiemlicza w "Potopie", Mullera w "Ziemi obiecanej", Czepca w "Weselu", Karczmarza Taga w "Austerii", także w "Jańciu Wodniku" i innych produkcjach Jana Jakuba Kolskiego. Aktor ma też na koncie liczne wielkie role na scenach teatrów Nowej Huty, Krakowa i Warszawy oraz w... serialu "Ranczo".
Także do 92. urodzin zbliża się partnerka Franciszka Pieczki z "Czterech pancernych..." - Barbara Krafftówna. Aktorka zadebiutowała w 1946 roku rolą Rybaczki w "Homerze i Orchidei" w Miejskim Teatrze Wybrzeże w Gdyni. W 1949 roku z dyrektorem "Wybrzeża", Iwo Gallem, przyjechała do Łodzi i wystąpiła w Teatrze im. Stefana Jaracza w "Wiśniowym sadzie" Antoniego Czechowa, gdzie zagrała Warię. Później pracowała w teatrach wrocławskich i warszawskich. W roku 1975 ponownie zawitała do Łodzi i wystąpiła gościnnie w Teatrze Nowym u Kazimierza Dejmka w roli Onki w "Garbusie" Mrożka. Doskonale radziła sobie również w kabarecie, Teatrze Telewizji, na 80. urodziny wystąpiła w napisanej specjalnie na tę okazję sztuce Remigiusza Grzeli "Oczy Brigitte Bardot" w Teatrze Na Woli. W filmie zagrała m.in. piękną Camillę de Tormez w "Rękopisie znalezionym w Saragossie" czy Felicję w "Jak być kochaną". Ogromną popularność przyniosły jej występy w telewizyjnym Kabarecie Starszych Panów.
W lipcu przypadną 95. urodziny Ewy Krasnodębskiej, popularnej aktorki w latach 50. i 60., która jako żona dyplomaty wiele lat spędziła za granicą (m.in. we Francji i w USA).
91 lat kończy w tym roku urodzona w Łodzi Eugenia Herman, związana m.in. z Teatrem Nowym, wieloletnia wykładowczyni na Wydziale Aktorskim Szkoły Filmowej, znana m.in z seriali "W labiryncie", "Matki, żony i kochanki", "Ranczo".
12 maja 87. urodziny świętować będzie Zofia Kucówna, znakomita aktorka teatralna i filmowa, pedagog, pisarka.
W marcu 88 lat skończył Ryszard Kotys, aktor przez wiele lat związany z Teatrem im. S. Jaracza w Łodzi, mający na koncie niezliczone role w filmach i serialach, obecnie cieszący się wielką popularnością dzięki kreacji Mariana Paździocha w serialu "Świat według Kiepskich".
90-lecie będzie świętował w październiku jeden z najwybitniejszych polskich aktorów, Wiesław Gołas. Artysta lubiany, wszechstronny, charakterystyczny, z równym powodzeniem grający role komediowe, jak i dramatyczne, znakomicie śpiewający (Kabaret Starszych Panów). Świetny, nawet w najdrobniejszych epizodach. By wymienić jego dokonania, trzeba by zadrukować kilka stron w gazecie.
Niezwykle lubianym w Łodzi (i nie tylko) aktorem jest Michał Szewczyk, przez całą karierę związany z Teatrem Powszechnym. Urodzony w naszym mieście artysta w lipcu skończy 86 lat, zagrał w wielu filmach i serialach, m.in. "Kapitan Sowa na tropie" (razem z Wiesławem Golasem) oraz "Samochodzik i templariusze".
W marcu 94 lata skończyła Wiesława Mazurkiewicz, a 91 lat - Halina Machulska (aktorki pochodzą z Łodzi). W maju 94. urodziny uczci Zdzisław Tobiasz, czyli major Wołczyk z "07 zgłoś się". 89 lat w czerwcu świętować będzie Ignacy Go-golewski, aktor teatralny i filmowy, reżyser, scenarzysta. 86 lat w tym roku kończy Ryszard Filipski, po 83 lata osiągają Jacek Fedorowicz, Krzysztof Kowalewski i Stanisław Tym. 87 lat ma Maria Chwalibóg, także 87 skończy w czerwcu urodzona w Łodzi Katarzyna Łaniewska, a 85 lat w październiku skończy również urodzona w Łodzi Jadwiga Barańska, m.in. niezapomniana Hrabina Cosel czy Barbara z "Nocy i dni".
W lipcu 98 lat skończy wybitny śpiewak, znany z ról filmowych, Bernard Ładysz.