Artykuły

Kraków. Nowy sezon, nowe premiery

o letnim uśpieniu zaczynają budzić się do życia krakowskie teatry. Trwają prace nad nowymi premierami. Jako pierwszy wystartuje Teatr im. Słowackiego, który już 15 września pokaże międzynarodowy projekt "Nocny azyl" [na zdjęciu], na podstawie sztuki Gorkiego, w którym biorą udział artyści z Polski, Niemiec i Słowenii.

Teatr im. Słowackiego

Kolejną premierą, tym razem na Scenie w Bramie", będzie spektakl dyplomowy studenta reżyserii krakowskiej PWST Jakuba Roszkowskiego, zatytułowany "NO BAR". Sztuka Marii Spiss rozgrywa się w opuszczonym barze - dwie kobiety czekają na Niego. On nie posiada imienia, one nie wiedzą o nim nic, tylko to, że ma przyjść. Przyjść i ocalić od czekania.

A 29 września możemy spodziewać się "Pułapki" Różewicza w reżyserii Krzysztofa Babickiego. W tym dramacie Różewicz sięga po elementy biografii Franza Kafki -jego psychologiczne walki z ojcem, kolejne nietrafione romanse i zmaganie się z własnym pochodzeniem. Wątki biograficzne wielkiego żydowskiego pisarza - mieszkającego w Pradze i piszącego po niemiecku - łączą się tutaj z wielką metaforą antycypowania Holocaustu. W roli Kafki zobaczymy Radka Krzyżowskiego.

Stary Teatr i Bagatela

Stary Teatr pierwszą premierę planuje dopiero na 21 października. Wówczas zobaczymy "Przedtem/Potem" Rolanda Schimmelpfenniga, spektakl przygotowany przez Pawła Miśkiewicza. Miejscem akcji są tu pokoje hotelowe, a poszczególne sceny przypominają najazd kamery na wydarzenia z życia różnych ludzi.

Głównym znakiem rozpoznawczym twórczości scenicznej Schimmelpfenniga są monologi wewnętrzne, opowiadające o tym, co się działo, dzieje lub będzie działo na scenie.

Pierwszą premierą, jaką zamierza zaprezentować Teatr Bagatela jest "Wesele by Czechow" - spektakl, którego pierwszy pokaz odbędzie się 7 października. Tydzień później widzowie mogą liczyć na "Małe zbrodnie małżeńskie" Erica Emmanuela Schmitta, które pokazywane będą na Scenie przy Sarego.

Ludowy i STU

W Teatrze Ludowym pierwsza premiera planowana jest na 22 września. Na Dużej Scenie odbędzie się rozśpiewane i roztańczone widowisko multimedialne, oparte na bajce Hanny Januszewskiej "Pyza na polskich dróżkach". Wyreżyseruje je Jerzy Fedorowicz. Spektakl dedykowany jest zarówno młodszym jak i starszym widzom. Rodzice zapewne z sentymentem wrócą do lektury z młodości, natomiast dzieci, dzięki przygodom rezolutnej Pyzy poznają folklor, geografię, historię i przyrodę naszego kraju. W październiku teatr zaprasza na Scenę Pod Ratuszem, gdzie Tomasz Obara przygotuje "Gąskę" Nikołaja Kolady, jednego z najpopularniejszych współczesnych pisarzy rosyjskich. W gorzkiej komedii opowiada on historię komediantów z prowincjonalnego teatru. Lawinę zabawnych zdarzeń i narastających emocji wyzwala pojawienie się w tym nieco zatęchłym środowisku starzejących się prowincjonalnych artystów młodej, ponętnej, a przede wszystkim sprytnej aktoreczki. W grudniu natomiast możemy liczyć na pierwsze przedstawienie sztuki "Stara kobieta wysiaduje" Tadeusza Różewicza w reżyserii Henryka Baranowskiego z Anną Polony w roli tytułowej.

Kolejne planowane premiery to "Walentynki" Iwana Wyrypajewa w reżyserii Pawła Szumca; "Arabska noc" Rolanda Schimmelpfenniga w reżyserii Tomasa Svobody oraz "Bolesław Śmiały/Skałka" Stanisława Wyspiańskiego w reżyserii Włodzimierza Nurkowskiego.

Teatr STU planuje w tym sezonie także kilka premier. Wśród nich będzie "Matematyka miłości" Esther Vilar, "Szczęśliwe dni" Samuela Becketta, "Spowiedź chuligana" Sergiusza Jesienina oraz "Biesy" Fiodora Dostojew-skiego. Wszystkie przedstawienia ma wyreżyserować Krzysztof Jasiński.

Teatr Groteska

Teatr Groteska, zanim jeszcze zaprosi najmłodszych widzów, pokaże nowy spektakl na Scenie dla Dorosłych. 14 października odbędzie się premiera "Balu w Operze" w reżyserii Kuby Abrahamowicza. Poemat Juliana Tuwima porównywano do balu z "Wesela" Stanisława Wyspiańskiego, "Balu manekinów" Brunona Jasieńskiego czy "Balu u Senatora" Adama Mickiewicza. To niezwykle aktualnie brzmiące poetyckie dzieło, uznane za summę poetycką autora.

Dzieci na pewno ucieszy bajka "O babie, rybaku i złotej rybce", autorstwa Agnieszki Fałkowskiej i w reżyserii Krzysztofa Fałkowskiego. To historia z morałem, w której pojawiają się ludzie, zwierzęta i przedmioty uosabiające różne cechy charakteru. Scenariusz spektaklu, w którym publiczność odnajdzie charakterystyczne motywy i postacie rosyjskiego folkloru baśniowego, zainspirowany został utworami Aleksandra Puszkina i Lwa Tołstoja. To nie koniec premier dla dzieci. Niebawem zobaczą one także spektakl "Być jak Pippi" w reżyserii Lecha Chojnackiego i "Brzydkie kaczątko", które przygotuje Beata Pejcz.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji