Artykuły

Łódź. Trzeci tydzień Festiwalu Off/On-Północna

Uwspółcześniona komedia Fredry w wersji dla dorosłych oraz recital z piosenkami artysty, uważanego za największą indywidualność w historii Broadwayu. W pierwszy weekend maja Teatr Muzyczny w ramach wirtualnej sceny OFF/ON zaprasza na dwa wydarzenia, zarejestrowane podczas wcześniejszych edycji festiwalu OFF-Północna.

Widzowie obejrzą przedstawienie "Wąż i ona" Aleksandra Fredry w wykonaniu Teatru INNI i recital Marcina Wortmanna pt. "Sondheim, którego nie znamy".

- Tym razem na naszej wirtualnej scenie utwory autorów odległych od siebie nie tylko dlatego, że dzieliło ich całe stulecie i ocean: Fredry i Sondheima. Pierwszy doskonale znany, ale podany zupełnie inaczej niż przywykliśmy, drugi - w Polsce rozpoznawalny mniej, niż jego własna twórczość - mówi Krzysztof Wawrzyniak, kierownik artystyczny festiwalu OFF-Północna i jego pomysłodawca. - Nasze propozycje na majówkę doskonale obrazują różnorodność teatru muzycznego, który chcemy przybliżać publiczności we wszystkich jego wymiarach.

Projekt OFF/ON to pomysł Teatru Muzycznego na to, by - z powodu epidemii - nie rezygnować całkowicie z tegorocznej edycji festiwalu OFF-Północna, której program przeniesiono na przyszły rok. Przez miesiąc w każdy weekend prezentowane są dwa wydarzenia zarejestrowane w ubiegłych latach, a towarzyszą im wirtualne spotkania z twórcami.

W piątek, 1 maja od g. 18.00 w blogu Muzyczny Wirtualnie przekonać się będzie można, jak Teatr INNI zaadaptował jedną z najlepszych komedii Aleksandra Fredry. "Wąż i ona" to uwspółcześniona wersja sztuki "Mąż i żona", a główni bohaterowie Wacław, Alfred, Elwira i Justysia to postaci na wskroś nowoczesne. Spektakl osadza ich w łożu małżeńskim, w którym z upodobaniem uprawiają erotyczną grę pozorów, traktując zasady religii i moralności wyjątkowo instrumentalnie. Za tę adaptację i reżyserię przedstawienia odpowiada Dominika Maria Malczyńska, za muzykę Piotr Yor Grabowski, na scenie występują: Paweł Ferens - Wacław, Dominika Maria Malczyńska - Elwira, Patryk Pawlak - Alfred, Judy Turan - Justysia.

Dzień później - w sobotę, 2 maja, o g. 18.00 Marcin Wortmann przy wsparciu Anny Gigiel oraz zespołu muzycznego zabiorą publiczność do zupełnie innego świata. Zaprezentują piosenki z musicali Stephena Joshuy Sondheima takich jak: "Passion", "Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street", "Company", "A Little Night Music", "Sunday in the Park with George", "Anyone Can Whistle" i "The Frogs". W Polsce rzadko przypomina się, że Sondheim to postać mająca niewątpliwie istotny wpływ na rozwój teatru muzycznego i jedna z jego najjaśniejszych gwiazd: wybitna osobowość - kompozytor, autor tekstów, laureat Grammy i posiadacz Oskara. Stąd program pod tytułem "Sondheim, którego nie znamy" opracowany przez Marcina Wortmanna. Artysta niezwykle wszechstronny - wokalista jazzowy, śpiewak operowy, skrzypek, aktor i tancerz do współpracy zaprosił Annę Gigiel - aktorkę i wokalistka, od lat związaną z Teatrem Muzycznym Roma w Warszawie. Akompaniuje im zespół w składzie Dawid Lubowicz - skrzypce, Wojtek Hartmann - skrzypce, Marek Czech - altówka, Krzysztof Lenczowski - wiolonczela, Kuba Matuszczyk - fortepian.

Festiwalowe spektakle są w każdy weekend udostępnione w blogu Muzyczny Wirtualnie online na 48 godzin. A szczegóły programu kolejnych tygodni prezentowane są na stronie www.offpolnocna.com.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji