Artykuły

Warszawa. Retransmisja spektaklu tanecznego "Pupile"

Narodowe Centrum Kultury zaprasza na retransmisję spektaklu "Pupile", który został nagrany podczas Festiwalu "Wschód Kultury - Inny Wymiar" w Białymstoku w 2018 r. Będzie ją można zobaczyć w sobotę, od godz. 17 do 23.30 - informuje NCK na Twitterze.

"Pupile" to spektakl taneczny do muzyki Jean-Baptisty Lully'ego. "Dwór Króla Słońce i współczesne korporacje. Pozornie odmienne światy i konwencje łączą niezmienne ludzkie dążenia, pragnienia i emocje. Fascynujący mechanizm uległości i władzy, przywilejów i kar ma się w XXI w. równie dobrze jak w epoce Ludwika XIV. Jak radzą sobie z nim jednostki? Jak kształtują się grupy?" - czytamy w zapowiedzi przedstawienia na stronie NCK.

Zwrócono uwagę, że spektakl "Pupile" łączy technikę tańca współczesnego i dworski balet figuratywny. Jak napisano, "owo połączenie silnie eksponuje kontrast pomiędzy nienaturalnie pięknym ciałem poddanym dyscyplinie formy baletowej i autentycznym ruchem, którego głównym celem jest wyrażenie emocji".

"Kunszt zespołu tanecznego podkreśli muzyka nadwornego kompozytora Ludwika XIV, a zarazem twórcy francuskiej opery narodowej - Jean-Baptisty Lully'ego, wykonywana na żywo przez barokową orkiestrę Zespołu Muzyki Dawnej +Diletto+ pod batutą Anny Moniuszko" - czytamy na stronie NCK.

Fragmenty tekstów wykorzystane w spektaklu pochodzą ze "Świętoszka", "Mizantropa" i "Uczonych białogłów" Moliera.

Spektakl "Pupile" został zarejestrowany 31 sierpnia 2018 r. podczas Festiwalu "Wschód Kultury - Inny Wymiar" w Białymstoku.

Retransmisję będzie można obejrzeć w sobotę w godz. 17-23.30 na portalu promocji kultury: www.tv.proanima.pl.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji