Artykuły

Internet. Kultura w sieci na dziś

Największe operowe głosy śpiewają prosto ze swoich domów, Bruno Mars zabawia publiczność na jednym z festiwali, a Skubas gra w zamkniętym klubie. Dla fanów teatru i sztuki wizualnej też coś się znajdzie. Polecamy wydarzenia kulturalne w sieci na sobotę, 25 kwietnia.

do godz. 11.59 - "Kobieta bez cienia", reż. Krzysztof Warlikowski, Bayerische Staatsoper

Do sobotniego południa dostępny jest zapis spektaklu "Kobieta bez cienia" w reżyserii Krzysztofa Warlikowskiego, który swoją premierę miał 21 listopada 2013 r. i otwierała sezon w jednej z najważniejszych scen operowych w Europie. Zapis spektaklu z muzyką Straussa dostępny jest w formie wideo na życzenie na stronie teatru (www.operlive.de).

godz. 11 - Kolonia Artystów cz. 2: Archiwum 2011-2019 #CałaPolska

Gdańska Galeria Miejska oraz Kolonia Artystów zapraszają na premierę drugiej części filmowego archiwum. W zeszłym tygodniu w social mediach GGM można było zobaczyć archiwum z lat 2001-2008, a w tę sobotę dostępny będzie zapis działań z okresu postoczniowego: od roku 2011 do 2019. Premiera na YouTubie GGM.

godz. 17 - "Ciała obce", reż. Kuba Kowalski, Teatr Wybrzeże

"Ciała obce" są trzecim spektaklem, który w czasach pandemii wyemituje Teatr Wybrzeże. Sztuka Julii Holewińskiej w reżyserii Kuby Kowalskiego premierę miała w lutym 2012 r. To opowieść o walce o swoją wolność: zarówno fizyczną, jak i psychiczną, wolność narodową i osobistą. W spektaklu występują m.in. Justyna Bartoszewicz, Piotr Biedroń, Magdalena Boć, Marzena Nieczuja-Urbańska, Marek Tynda. Rejestracja telewizyjna odbyła się w trakcie prezentacji spektaklu na XV Ogólnopolskim Festiwalu Sztuki Reżyserskiej Interpretacje i była retransmitowana na antenie TVP Kultura. Spektakl będzie można zobaczyć do północy na kanale na YouTubie.

godz. 18 - Nowy (wspaniały) świat - dyskusja online

Nie ma chyba osoby, która nie zastanawia się nad tym, jak będzie wyglądała nowa rzeczywistość po pandemii. Jak to, czego doświadczamy teraz, wpłynie na gospodarkę, edukację, życie codzienne i relacje międzyludzkie. O tym, jak może wyglądać "nowa normalność", porozmawiają wybitni eksperci i ekspertki: Edwin Bendyk, publicysta działu naukowego tygodnika "Polityka", dr hab. Ewa Bińczyk, profesorka Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu zajmująca się badaniem antropocenu, dr hab. Aleksandra Przegalińska-Skierkowska, profesorka Akademii Leona Koźmińskiego, oraz Mateusz Zmyślony, dyrektor kreatywny OEES. Debatę moderować będzie dziennikarz RMF FM Tomasz Staniszewski, będzie ją można obejrzeć na kanale na YouTubie i Facebooku Open Eyes Economy. Spotkanie tłumaczone będzie na język migowy.

godz. 18 - "A Hero of Our Time", reż. Kirill Serebrennikov, Teatr Bolshoi

Moskiewski Teatr Bolshoi kontynuuje udostępnianie swoich spektakli i koncertów online. W sobotę wieczorem będzie można obejrzeć spektakl baletowy "A Hero of Our Time". To sceniczna adaptacja powieści Mikhaiła Lermontowa o byronowskim bohaterze Pechorinie rozdartym między romantyczną wrażliwością a cynizmem. Reżyserem adaptacji jest uznany rosyjski twórca Kirill Serebrennikov, autorem choreografii jest Yuri Possokhov, a oryginalną muzykę na potrzeby spektaklu skomponował Ilya Demutsky. Zapis dostępny będzie na kanale na YouTubie Teatru Bolshoi przez 24 godziny.

godz. 18.30 - PlayOn Fest

W piątkowy wieczór polskiego czasu (i w południe czasu amerykańskiego) rozpoczął się weekendowy festiwal muzyczny PlayOn Fest. Na kanale na YouTubie Song Kick można oglądać zapisy festiwalowych koncertów największych gwiazd: Bruno Marsa, Cardi B, Twenty One Pilots czy zespołu Green Day. W sobotę będzie można zobaczyć retransmisje występów Sheerana, Charliego Puth i Coldplay (pierwotnie wyświetlone w piątek) oraz zapisy koncertów m.in. Jess Glynn, Honne, Stereophonics, Andersona Paaka & The Free Nationals, Janelle Monae, Bruno Marsa czy Lizzo. Pełna rozpiska dostępna jest na stronie internetowej.

godz. 19 - Domówka z Dwójką - Aleksander Dębicz i Jakub Józef Orliński

Radiowa Dwójka zaprasza na nietypowe domówki. Swoje salony, sypialnie i ogrody na sale koncertowe zamieniają zamknięci w izolacji artyści. W sobotę na "Domówce z Dwójką" wystąpią Aleksander Dębicz, uznany pianista i kompozytor, oraz Jakub Józef Orliński, uznany na świecie i doceniony w kraju kontratenor. Transmisja na antenie Dwójki, na stronie internetowej stacji, na kanale na YouTubie oraz Facebooku.

godz. 19 - "Ewelina płacze" [na zdjęciu], reż. Anna Karasińska, TR Warszawa

"Ewelina płacze" Anny Karasińskiej to jeden z najważniejszych spektakli teatralnych ostatnich lat. Sztuka zrealizowana na deskach TR Warszawa dotyka bardzo aktualne aspekty bycia więźniem wizerunku, usilnego sprostania wyobrażeniu, jakie na nasz temat mają inni. W spektaklu aktorzy grają tu siebie samych wyobrażonych przez kogoś innego i nie mają nawet możliwości sprostować nieprawdziwych informacji. W sztuce występują Adam Woronowicz, Rafał Maćkowiak, Maria Maj i Ewelina Pankowska. Sztuka zostanie wyemitowana jednorazowo na kanale Vimeo oraz na Facebooku TR Warszawa. Po spektaklu odbędzie się spotkanie z twórcami transmitowane na Facebooku.

godz. 19 - Muzycy dla Hospicjum

Pola Nadziei to wydarzenie, które powstało jako forma propagowania wiedzy o opiece hospicyjnej, zarówno tej instytucjonalnej, jak i domowej. Co roku w ramach wydarzenia zbierane są również środki na utrzymanie hospicjum św. Wawrzyńca dla dorosłych, hospicjum dla dzieci Bursztynowa Przystań oraz hospicjów domowych dla dorosłych i dzieci. W tym roku finał akcji odbędzie się online, a na koncercie "Muzycy dla Hospicjum" wystąpią Nika Boon, grupa The Q, Nelson Latif i Iza Kowalewska z muzykami. Pomysłodawcą i koordynatorem jest Maciej Łyszkiewicz, gdyński kompozytor i pianista. Transmisja koncertu odbędzie się na kanale na YouTubie Konsulatu Kultury.

godz. 19 - "Letnie osy kąsają nas nawet w listopadzie", reż. Wojciech Urbański, Teatr Dramatyczny

Pożegnanie spektaklu miało odbyć się w kwietniu na Scenie na Woli im. T. Łomnickiego. Miało się odbyć w "realu", ale rzeczywistość zweryfikowała plany i pożegnanie ze sztuką Iwana Wyrypajewa przeniesione zostało do online'u. Troje bliskich sobie ludzi - Helene (Katarzyna Herman), Mark (Witold Dębicki) i Joseph (Zdzisław Wardejn) - spotyka się i zaczyna grę towarzyską. Niewinny początek nie zwiastuje tego, co może nadejść później. Zapis spektaklu dostępny będzie do północy na Facebooku i kanale na YouTubie Teatru Dramatycznego.

godz. 19 - At-Home Gala Metropolitan Opera

Metropolitan Opera w Nowym Jorku to jedna z najważniejszych scen operowych na świecie. Budynek, jak wiele instytucji, pozostaje zamknięty, a jego straty szacowane są na dziesiątki milionów dolarów. Ponad 40 artystów i artystek spotka się z widzami i widzkami w internecie i wystąpi ze swoich domów. Zaśpiewają m.in. Roberto Alagna i Aleksandra Kurzak, Piotr Beczała, Javier Camarena, Stephen Costello i Yoon Kwon Costello czy Jonas Kaufmann. Podczas koncertu transmitowanego ze strony MET będą zbierane fundusze na wsparcie instytucji.

godz. 19 - Ulica Elektryków Live

Czy, kiedy i w jakiej formie w te wakacje powróci Ulica Elektryków, jeszcze nie wiadomo. Planowane na pierwszy weekend maja otwarcie najprawdopodobniej (chociaż oficjalnej informacji jeszcze nie ma) nie dojdzie do skutku. Organizatorzy i organizatorki przygotowali jednak serię występów w specjalnie zaaranżowanych przestrzeniach. Mają być one namiastką tego, czego na Elektryków w sezonie można doświadczyć. Transmisja pierwszego koncertu o godz. 19 na Facebooku Ulicy Elektryków.

godz. 19 - Muzyka dla SPATiF-u powered by Mazda #WMoimStylu

Stołeczny klub SPATiF razem z Mazda Polska zaprasza na tradycyjne już sobotnie koncerty. Z jedną różnicą - nie odbędą się one na żywo, a online. Koncerty zostały zarejestrowane w zamkniętym klubie, muzycy występowali w bezpiecznych odległościach. Wszystko po to, aby w tych dziwnych czasach mieć namiastkę normalności. Jako pierwszy wystąpi Skubsa, a w programie są koncerty m.in. Shofar, Wojtka Mazolewskiego i Joanny Dudy, Agi Zaryan czy Jerza Igora. Transmisja na Facebooku Klubu SPATiF.

godz. 20.30 - "Miłość na Krymie", reż. Erwin Axer, Teatr Współczesny

Stołeczny Teatr Współczesny zaprasza na archiwalny zapis spektaklu na podstawie Sławomira Mrożka - "Miłość na Krymie" w reżyserii Erwina Axera. Na scenie występują m.in. Danuta Szaflarska, Adam Ferency, Ewa Gawryluk, Zbigniew Zapasiewicz, Krzysztof Kowalewski. Link do transmisji udostępniony będzie na Facebooku Teatru Współczesnego i dostępny będzie wyłącznie w czasie trwania spektaklu.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji