Artykuły

Warszawa. Adam Woronowicz w cyklu "Piękni czterdziestoletni"

Instytut Teatralny zaprasza na kolejne spotkanie w ramach cyklu "Piękni czterdziestoletni". 30 kwietnia o godz. 19.00 gościem Michała Smolisa będzie aktor teatralny i filmowy Adam Woronowicz. Tym razem ogłasza jednak nie tylko nazwisko nowego gościa, ale także nową formułę spotkania.

Z powodu pandemii wirusa SARS-CoV-2 najbliższą rozmowę przenosimy do internetu. W czwartek o godz. 19.00 na stronie, na kanale YouTube oraz na fanpage'u Instytutu Teatralnego opublikujemy zapis wideo spotkania z Adamem Woronowiczem. Opowieści, jak zwykle, towarzyszyć będą archiwalne materiały ikonograficzne - zdjęcia i filmy. Do rozmowy zaprosimy również gości specjalnych, których wspomnienia i refleksje być może skierują ją na mniej oczywiste i narzucające się tory.

Adam Woronowicz - absolwent Akademii Teatralnej w Warszawie (1997). Aktor Teatru Rozmaitości (1997-2001) i od 2010, Teatru Powszechnego (2001-2010). Współpracował, m.in. z warszawskimi teatrami: Ateneum, IMKA, Polonia, Videoteatrem "Poza" oraz Towarzystwem Wierszalin w Supraślu, Teatrem Współczesnym we Wrocławiu, Teatrem Provisorium w Lublinie. Wystąpił w przedstawieniach w reżyserii, m.in.: Anny Augustynowicz, Piotra Cieplaka, Roberta Glińskiego, Anny Karasińskiej, Waldemara Krzystka, Piotra Lachmanna, Kornela Mundruczó, Janusza Opryńskiego, Yany Ross, Waldemara Śmigasiewicza, Piotra Tomaszuka, Artura Urbańskiego, Michała Walczaka, Krzysztofa Warlikowskiego, Grzegorza Wiśniewskiego, Krzysztofa Zaleskiego, Zbigniewa Zapasiewicza, Rudolfa Zioły. Zagrał, m. in: Wojtka Chrońca Sobuścyna w "Ślebodzie" Przerwy-Tetmajera (1997), Zbója w "Historii o Miłosiernej, czyli Testamencie psa" Suassuny (1997), Kulawego Pintado i Wawrzka w "Słowach Bożych" Valle-Inclana (1998), Laertesa w "Hamlecie" Shakespeare'a (1999), Jezusa Chrystusa w "Ofierze Wilgefortis" Tomaszuka (2000), rolę tytułową w "Historii Jakuba" wg Stanisława Wyspiańskiego (2001), Edgara w "Królu Learze" Shakespeare'a (2001), Chlestakowa w "Rewizorze" Gogola (2002), Wierchowieńskiego w "Biesach" wg Dostojewskiego (2002), Philipa w "Kształcie rzeczy" LaBute'a (2002), Szczypcowa w "Historiach zakulisowych" Czechowa (2003), Beniamina w "Białym małżeństwie" Różewicza (2003), Adriena w "Powrocie na pustynię" Koltesa (2004), Własa w "Letnikach" Gorkiego (2004), Fadinarda w "Słomkowym kapeluszu" Labiche'a (2005), role w "Miarce za miarkę" Shakespeare'a (2006), Michaela w "Lorettcie" Walkera (2008), Witolda w "Pornografii" wg Gombrowicza (2008), Narratora w "Kieszonkowym atlasie kobiet" wg Chutnik (2009), Mężczyznę w "Między nami dobrze jest" Masłowskiej (2009), Markusa w "Wiarołomnych" Bergmana (2010), w "Braciach Karamazow" wg Dostojewskiego (2011), Wernera Heisenberga w "Kopenhadze" Frayna (2012), Ryszarda w "Nietoperzu" wg Straussa (2012), w "Depresji komika" Walczaka (2013), w "Drugiej kobiecie" wg Cassavetesa (2014), w "Ewelina płacze" Karasińskiej (2015), Andrzeja w "Jeziorze" Durnienkowa (2016), w "Fantazji" Karasińskiej (2017), w "Innych ludziach" wg Masłowskiej (2019).

Wystąpił w przedstawieniach Teatru Telewizji, m.in.: "Merylin Mongoł", "Courage mojej matki", "51 minut", "Śluby panieńskie, czyli Magnetyzm serca", "Przypadek Klary", "Wampir", "Pamiętnik z Powstania Warszawskiego", "Żywot Józefa", "Kolekcja", "Golgota wrocławska", "Marszałek"; filmach, m.in.: "Chopin. Pragnienie miłości", "Rewers", "Popiełuszko. Wolność jest w nas", "Generał Nil", "Chrzest", "Baby są jakieś inne", "Pani z przedszkola", "Kamerdyner", "7 uczuć" i serialach telewizyjnych, m.in.: "Boża podszewka. Część druga", "Czas honoru", "Pakt", "Diagnoza", "Nielegalni", "Kod genetyczny".

Za rolę Philipa w "Kształcie rzeczy" otrzymał Feliksa Warszawskiego w kategorii Najlepsza Drugoplanowa Rola Męska i nagrodę aktorską za III Festiwalu Dramaturgii Współczesnej "Rzeczywistość przedstawiona"; laureat nagrody w dziedzinie aktorstwa za rolę Adriena w "Powrocie na pustynię" na III Festiwalu Prapremier w Bydgoszczy, Nagrody im. Aleksandra Zelwerowicza za role w "Słomkowym kapeluszu" i "Pamiętniku z Powstania Warszawskiego", nagrody za rolę męską za rolę Mężczyzny w "Między nami dobrze jest" w XVI Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej, Grand Prix za kreację aktorską w "Nietoperzu" na 53. Kaliskich Spotkaniach Teatralnych oraz nagrody aktorskiej dla zespołu TR Warszawa za "Ewelina płacze" na 56. Kaliskich Spotkaniach Teatralnych.

***

PIĘKNI CZTERDZIESTOLETNI

Cykl "Piękni czterdziestoletni" to comiesięczne spotkania z twórcami, których sceniczny debiut przypadł na przełom XX i XXI wieku. To rozmowy z pokoleniem artystów, wchodzących do zawodu już po transformacji ustrojowej, z przedstawicielami generacji, której dokonania zmieniły i zmieniają oblicze polskiego teatru.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji