Artykuły

Gdańsk. Rozstrzygnięto konkurs na wsparcie projektów SzekspirOFF 24. Festiwalu Szekspirowskiego

Trzech zwycięzców wyłoniono w pierwszej edycji konkursu na wsparcie projektów artystycznych w ramach nurtu SzekspirOFF 24. Festiwalu Szekspirowskiego w Gdańsku. Laureaci dostaną po 10 tys. zł. Na konkurs wpłynęło 36 projektów.

O werdykcie komisji konkursowej poinformowała we wtorek rzecznik prasowy Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego (GTS) Magdalena Hajdysz.

Do realizacji komisja wybrała trzy projekty: BU FILM "Glorious Summer", Kolektyw Kejos "Epitafium Błazna" oraz Kolektyw Kobietostan "Ofelie".

Produkcja każdego zwycięskiego projektu zostanie dofinansowana w maksymalnej kwocie 10 tysięcy złotych brutto. Następnie będą one miały swoją premierę podczas najbliższej edycji Festiwalu Szekspirowskiego w Gdańsku.

Hajdysz podała, że we względu na "niezwykle wysoki poziom" konkursu komisja postanowiła także wyróżnić dwa projekty. Będą one propozycjami rezerwowymi, gdyby któraś z nagrodzonych produkcji nie mogła dojść do skutku. Wyróżnione projekty to: Grupa MASH "romeo & juliet. $RAVEdefinition$" oraz Teatr Alatyr "Perykles, książę Tyru".

"O wyborze decydował przede wszystkim poziom artystyczny propozycji, sposób czytania Szekspira oraz pomysłowość i oryginalność. Zwycięskie projekty potwierdzają jednocześnie ogromną różnorodność tego, co dziś rozumiemy jako artystyczny off. Mamy więc: projekt społeczny (Kolektyw Kobietostan), eksperymentalny i taneczny (BU FILM), wywodzący się z idei teatru-zabawy, utrzymany w konwencji nowego cyrku (Kolektyw Kejos). A w dodatkowo wyróżnionych: lalkowy projekt z muzyczną energią (Grupa MASH) czy monodram szukający znaczenia tego, co dziś +szekspirowskie+ (Teatr Alatyr)" - powiedziała, cytowana w komunikacie prasowym, kuratorka SzekspirOFF 2020 Katarzyna Knychalska.

Przedmiotem konkursu było wyłonienie najbardziej wartościowych projektów artystycznych opartych na twórczości Williama Szekspira lub nią inspirowanych, wsparcie ich produkcji oraz prezentacja w ramach nurtu SzekspirOFF 2020. Konkurs otwarty był na eksperyment i artystyczne poszukiwania. Dopuszczał projekty wydarzeń przygotowane według różnorodnych środków wyrazu artystycznego takich jak: teatr dramatyczny (małe formy teatralne), monodram, teatr lalkowy, teatr tańca, pantomima, performance, kabaret, teatr uliczny.

GTS zachęca twórców do udziału w trwającym naborze do konkursu SzekspirOFF 2020 w ramach 24. Festiwalu Szekspirowskiego w Gdańsku. Termin zgłoszeń mija 12 maja. Celem tego konkursu jest wyłonienie i prezentacja najciekawszych wydarzeń artystycznych opartych na twórczości Szekspira lub nią inspirowanych.

Do udziału w tym konkursie mogą zgłaszać się teatry i twórcy niezależni z Polski i z zagranicy, z wyłączeniem teatrów, które zgłosiły się do udziału w Konkursie o Złotego Yoricka oraz laureatów konkursu na wsparcie projektów artystycznych w ramach nurtu SzekspirOFF 24. Festiwalu Szekspirowskiego w Gdańsku.

Organizatorzy 24. Festiwalu Szekspirowskiego w Gdańsku - Gdański Teatr Szekspirowski i Fundacja Theatrum Gedanense - nie podjęli na razie decyzji o ewentualnej zmianie terminu tegorocznej edycji wydarzenia. Będzie ona uzależniona od decyzji administracyjnych o czasowym zawieszeniu działalności instytucji oraz zakazu organizacji wydarzeń artystycznych w teatrach w związku z epidemią koronawirusa. 24. Festiwal Szekspirowski zaplanowano od 31 lipca do 9 sierpnia.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji