Artykuły

Warszawa. Łukasz Chotkowski o zapomogach dla artystów

Łukasz Chotkowski, dramaturg i reżyser, po otrzymaniu jednorazowej zapomogi od Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, zwraca się z pytaniem: jak artyści mają sobie radzić w trakcie pandemii koronawirusa?

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznało mi zapomogę socjalną. Zapomoga wynosi jednorazowo 1800 zł. Moje opłaty stałe: kredyt, ubezpieczenie zdrowotne, czynsz wynoszą 2500 zł miesięcznie. Pracuję na umowę o dzieło, nie mam nigdzie etatu. Wszystkie planowane premiery zostały wstrzymane do odwołania. W miesiącu marzec na moje konto wpłynęło 0 zł.

Dwa teatry, z którymi współpracuję zadeklarowały wstępną pomoc.

Trzeci powiedział, że nic nie będzie pomagał, bo nie widzi takiego powodu.

Mam pytanie do Ministerstwa, do Miasta, do Samorządów, do Prezydentów miast jak my artyści mamy przeżyć? Tak realnie, jak?

"Rzeczniczka MKiDN w odpowiedzi na apel Łukasza Chotkowskiego wypunktowuje m.in. program rekompensujący straty dla kultury, który ma zostać uruchomiony po zakończeniu epidemii. Jego budżet to 50 mln zł. Pytana o tempo odmrażania obszaru kultury, wspomina o otwieranych w najbliższy poniedziałek parkach i skwerach, co, jak zapewnia, oznacza również częściowe przywrócenie ogrodów i parków muzealnych. >>Jeżeli stan pandemii będzie się utrzymywał, osoby uprawnione mają również możliwość ponownego wystąpienia o zapomogę<< - podkreśla - czytamy w Onecie.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji