Artykuły

Gdańsk. Teatr Wybrzeże i Teatr Szekspirowski online od kulis

Teatry co jakiś czas organizują bardzo popularne wśród widzów zwiedzanie swojego zaplecza. Obecnie ze zrozumiałych względów nie można zaprosić fizycznie chętnych do teatralnych gmachów. Jednak Teatr Wybrzeże i Gdański Teatr Szekspirowski znalazły na to sposób.

Wybrzeże [na zdjęciu] uruchamia cykl "Kulisy Wybrzeża", zaś GTS proponuje cykl "SzekspirOn - Zwiedzanie teatru", dzięki którym można uczestniczyć w oprowadzaniu po teatrze i zajrzeć w różne, niedostępne na co dzień miejsca.

Zaplecze teatru i kulisy pracy zespołu zawsze budzą dużą ciekawość. Dla wszystkich zainteresowanych życiem teatru Teatr Wybrzeże przygotował specjalną serię "Kulisy Wybrzeża". Premiera pierwszego odcinka już w piątek, 17 kwietnia, o godz. 12 na kanale YouTube, Vimeo i na Facebooku Teatru Wybrzeże. Zwiedzimy w nim Dużą Scenę, podscenie oraz sznurownię. Widzów po teatrze oprowadza specjalistka ds. edukacji Weronika Łucyk.

- Chcemy pokazać kulisy teatru, bo one zawsze najbardziej interesują naszych widzów. Zdajemy sobie sprawę, że publikacje w internecie rządzą się swoimi prawami, dlatego chcemy, aby materiały te trwały od trzech do pięciu minut. Zależy nam na tym, aby raczej zaciekawić i zachęcić do odwiedzenia teatru, gdy będzie to już możliwe, niż prezentować pełne kompendium wiedzy o pokazywanych przestrzeniach. W planach mamy około 10 odcinków. Zaczynamy od Dużej Sceny. Później prezentować będziemy również m.in. pulpit inspicjenta, kabinę elektro-akustyczną, pracownię krawiecką - ważne miejsca z życia teatru. Przejdziemy też do strefy widza - kas czy foyer. Osobne odcinki poświęcimy naszym scenom - Malarni, Scenie Kameralnej czy Starej Aptece - wyjaśnia Weronika Łucyk.

Materiały będą publikowane dwa razy w tygodniu, we wtorki i piątki. W każdym odcinku prezentowana będzie wybrana przestrzeń lub pomieszczenie wraz z opowieścią o zawodach z nim związanych.

- Gości naszego wirtualnego zwiedzania zapraszamy do zadawania pytań pod naszymi materiałami w sieci, na które później odpowiedzą nasi pracownicy. Gorąco zapraszamy na wirtualne wycieczki po naszym teatrze z nadzieją, że jak najszybciej spotkamy się "na żywo" - dodaje Weronika Łucyk.

Również Gdański Teatr Szekspirowski prezentuje swoją przestrzeń na swoich mediach społecznościowych. W ramach projektu "SzekspirOn - Zwiedzanie teatru" wraz z oprowadzającą po teatrze jego rzeczniczką Magdaleną Hajdysz obejrzeć można różne mniej i bardziej dostępne miejsca, wraz z komentarzem.

- Zwiedzania w naszym teatrze od samego początku cieszą się dużym zainteresowaniem. Poza powszechnie dostępnymi godzinami zwiedzania często organizowaliśmy wycieczki po teatrze dla grup szkolnych czy biznesowych. Skoro teraz nie możemy zaprosić widzów do środka, postanowiliśmy wyjść im naprzeciw i pokazać przestrzeń teatru, popartą moją wiedzą na jego temat. Zachęcamy do tego, by obejrzeć nasze zwiedzanie online, posłuchać o historii i architekturze Teatru Szekspirowskiego, aby potem móc to zweryfikować podczas wizyty w teatrze. Materiały staramy się urozmaicać montażem czy grą świateł - mówi Magdalena Hajdysz.

Jak dotąd opublikowano pięć odcinków wirtualnego zwiedzania połączonego z miniwykładami o Gdańskim Teatrze Szekspirowskim. Dowiemy się w nich m.in. dlaczego Teatr Szekspirowski powstał w Gdańsku, jak i dlaczego wygląda jego widownia albo jak funkcjonuje dach teatru - jedyna taka konstrukcja na świecie.

- W kolejnych odcinkach, a planujemy ich w sumie dziewięć, skupimy się na miejscach, do których nie ma dostępu również podczas wycieczek po teatrze. Chcemy też zachęcić widzów do zadawania pytań i współtworzenia naszego cyklu. Chętnie opowiem o tych miejscach w teatrze, które szczególnie ich ciekawią - dodaje Magdalena Hajdysz.

To niejedyne działania w ramach projektu "SzekspirOn". Teatr Szekspirowski produkuje również wykłady Anny Ratkiewicz poświęcone różnym dziełom Williama Szekspira w ramach "SzekspirOn - Edu". Wkrótce w ramach tego projektu pojawią się również miniwykłady dla dzieci o postaciach z dramatów Szekspira, prowadzone w języku angielskim (z polskimi napisami).

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji