Artykuły

Internet. "Upiór w operze" z Londynu, "Holzwege" z TR Warszawa

Z powodu pandemii koronawirusa kolejny tydzień siedzimy w domu. Na szczęście w czasie tej izolacji nie musimy tracić kontaktu z wydarzeniami kulturalnymi. W sieci odbywają się spektakle, koncerty, spotkania z pisarkami i pisarzami w internecie. Sprawdź, co się dzieje w tym tygodniu (17-23 kwietnia).

Podczas kwarantanny spowodowanej epidemią koronawirusa możemy oglądać online spektakle teatralne z całej Polski, a także koncerty i spotkania z autorkami i autorami. W tym tygodniu w programie m.in. przedstawienie "Niewina" Starego Teatru w Krakowie, spektakl TR Warszawa "Holzwege" i wielki międzynarodowy koncert na rzecz lekarzy walczących z epidemią, którego kuratorką jest Lady Gaga. Co się będzie działo?

Czytanie performatywne w Teatrze Żydowskim

Piątek, 17.04., godz. 19

Teatr Żydowski jak co piątek zaprasza na czytanie performatywne. Tym razem wydarzenie wyjątkowe, bo przedmiotem czytania będzie komiks. Konkretnie popularny na całym świecie "Kot rabina" francuskiego artysty Joanna Sfara. To nie tylko historia nadzwyczajnego kota dorównującego w filozoficznych dysputach mądrości rabinów, ale również interesujący portret żydowskiej diaspory. Czytanie będzie można oglądać na kanale Teatru Żydowskiego na YouTubie.

***

"Upiór w operze" z Londynu

Piątek, 17.04., godz. 20

Wybitny twórca musicali Andrew Lloyd Webber postanowił umilić swoim fanom czas samoizolacji, podarować im chwilę zapomnienia. Trzy tygodnie temu otworzył skarbiec ze swoimi spektaklami - co piątek na swój kanał na YouTubie wrzuca jeden ze swoich spektakli. Można już było obejrzeć "Józefa i cudowny płaszcz w technikolorze" oraz "Jezus Christ Superstar".

Teraz przyszedł czas na "Upiora w operze". Spektakl, który trafi w piątek na YouTube'a pochodzi z 2011 roku z londyńskiego Royal Albert Hall, a przygotowany został z okazji 25. rocznicy oryginalnej wersji musicalu. "Upiór..." jest jednym z najpopularniejszych musicali wszech czasów - według zapierających dech wyliczeń w różnych adaptacjach przez ponad 30 lat obejrzało go około 150 milionów widzów!

***

Barbara Wrońska z domu live

Piątek 17.04., godz. 18

Artyści związani z wytwórnią Kayaxu zapraszają na cykl koncertów live z domów pod hasłem "Kwarantanna na na!". W najbliższy piątek o godz. 18. na stronie Facebook.app odbędzie się koncert na żywo w wykonaniu Barbary Wrońskiej.

***

"Holzwege" z TR Warszawa

Sobota, 18.04., godz. 19

Teatr TR Warszawa zaprasza na kolejny pokaz online spektaklu ze swojego repertuaru. Tym razem zobaczymy przedstawienie pt. "Holzwege" w reżyserii Katarzyny Kalwat [na zdjęciu]. To historia kompozytora Tomasza Sikorskiego, który w 1988 r. zmarł w swoim mieszkaniu na warszawskim placu Konstytucji w niewyjaśnionych okolicznościach. W rolę Tomasza Sikorskiego wcielił się Tomasz Tyndyk, a na scenie towarzyszy mu m.in. pianista Zygmunt Krauze.

***

Spotkanie z Anną Dziewit-Meller

Sobota, 18.04., godz.18

"UL z książkami" to wirtualny festiwal literacki organizowany przez Unię Literacką. Przez całą epidemię codziennie o godz. 18 literatki i literaci specjalnie dla nas czytają swoje książki i rozmawiają. W tygodniu są spotkania dla dorosłych, a w weekendy - dla młodszych czytelników. W najbliższą sobotę Anna Dziewit-Meller przeczyta fragmenty swojej książki "Damy, dziewuchy, dziewczyny", czyli opowieści o dzielnych bohaterkach przeszłości w duchu girl power. Dla dziewczynek i dla chłopców.

***

"Niewina" ze Starego Teatru

Niedziela, 19.04., godz. 19

Krakowski Narodowy Stary Teatr zaprasza na niedzielne wieczory z projekcjami spektakli ze swojego repertuaru. 19 kwietnia o godz. 19 będzie można obejrzeć spektakl "Niewina" w reżyserii Pawła Miśkiewicza. To przedstawienie z 2004 r. według sztuki Dei Loher, autorki zaliczanej do "nowych brutalistów". Pokaz odbędzie się na kanale Starego Teatru na YouTubie (Narodowy Stary Teatr Live).

***

Koncert online w Teatrze Młyn

Piątek, 17.04.2020, godz. 21.05

Teatr Młyn zaprasza na koncert online pt. "SŁOWOtoki - obsesje, popędy, kompulsje", którego premiera odbędzie się w piątek, 17.04.2020 o godz. 21.05 na fanpage'u Fundacji Artystycznej "Młyn" na Facebooku. To cykl utworów muzycznych w stylu new jazz, z elementami muzyki dubstep, house oraz drum and bass. Występują: Agata Kołodziejczyk, Mikołaj Tabako, Filip Dreger.

***

Koncert online z Lady Gagą

Sobota, 18.04.

Lady Gaga to chyba najpopularniejsza artystka na świecie. W czasie pandemii gwiazda zbiera pieniądze na walkę z koronawirusem (zebrała już 35 mln dol.), a teraz postanowiła zorganizować charytatywny koncert online pt. "One World: Together At Home". Odbędzie się 18 kwietnia, a oprócz Lady Gagi prosto ze swoich domów wystąpią takie światowe gwiazdy muzyki, jak m.in.: Billie Eilish, Andrea Bocelli, Alanis Morissette, Elton John, Maluma, Lizzo. Koncert będzie transmitowany na Twitterze, Instagramie, YouTubie, Tidalu, Twitchu, platformie NBC, CBS oraz Yahoo!, a poprowadzą go Jimmy Fallon, Jimmy Kimmel i Stephen Colbert. Lady Gaga organizuje to wydarzenie wraz z WHO, a podczas koncertu będzie trwałą zbiórka pieniędzy.

***

Festiwal designu online

Sobota-niedziela, 18-19.04.2020

Desa Design Days to cykl wydarzeń dotyczących polskiego wzornictwa. Tegoroczna edycja: dwa dni pełne spotkań, warsztatów i oprowadzań kuratorskich odbędą się wirtualnie - w internecie na Facebooku. W programie m.in. oprowadzanie po wystawie "Design. Piękno na co dzień".

***

Stand-up online

Sobota,18.04., godz. 20

W sobotę znowu nie wyjdziemy na wieczór komediowy do klubu, ale możemy w nim uczestniczyć ze swojej kanapy. Na żywo, ale online wystąpią dla całej Polski, nieograniczeni liczbą miejsc na widowni, najpopularniejsi polscy komicy: m.in. Wojciech Fiedorczuk, Piotrek Szumowski, Bartosz Zalewski, Rafał Banaś, Jasiek Borkowski i Ola Szczęśniak. Niektórzy będą rozśmieszali ze swoich mieszkań, inni specjalnie na sobotni wieczór przygotują nagrania. Start o godz. 20, a bilety można kupić do godz. 18 w sobotę. Cena biletu to 10 zł, a dostępne są na stronach Standupbilety.pl i Kupbilecik.pl.

***

Masecki z domu

Niedziela, 19.04., godz. 12.

W każdą niedzielę Marcin Masecki - polski pianista, łączący zamiłowanie do klasyki i jazzu - w transmisji live z własnego mieszkania przedstawia złoty okres europejskiej muzyki klasycznej. W programie utwory m.in.: Telemanna, Mozarta, Beethovena, Scarlattiego i Schuberta. Koncerty odbywają się na Facebooku.

***

Klub Komediowy TV

Sobota, 18.04., godz. 19.

Warszawski Klub Komediowy rusza ze streamową telewizją z pustego teatru i z mieszkań komików. W programie improwizacja, stand-up i ucieczka od kryzysowych newsów. Transmisje telewizji Klub Komediowy TV odbywać się będą online, na bezpłatnym, otwartym streamie na klubowym kanale na YouTubie. Jak na razie możemy tu obejrzeć spektakl "Fabularny przewodnik po rzeczywistości wolnorynkowej".

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji