Artykuły

Warszawa. Kręcą zdjęcia do "Alternatyw 4" bis

W tumanach pyłu w ciasnej piwnicy na Ursynowie zaczęły się wczoraj zdjęcia do serialu "Dylematu 5"- kontynuacji słynnych Barejowskich "Alternatywy 4" [na zdjęciu].

W chmurze pyłu pojawia się ostry promień latarki. - Od czego to jest? - zdumiewa się strażak, przyglądając się potężnej rurze wystającej z gruzów w piwnicy. - Od metra - odpowiada mu drugi. Dłoń w grubej rękawicy ściera warstwę kurzu z rury. Odsłania się krwistoczerwony sierp i młot. Okazuje się, że kiedy pod blokiem przy ul. Alternatywy 4 budowano metro, powstał też gazociąg, o którym nikt nie wiedział. Strażacy wzięli się stąd, że w budynku doszło do wybuchu, bo ktoś ukradł kawałek rury. - Dawaj mi zbliżenia tych potworów w maskach! - krzyczy do kamerzysty Grzegorz Warchoł, reżyser serialu "Dylematu 5".

Zdjęcia zaczęły się w piwnicy bloku przy ul. Grzegorzewskiej. To właśnie przy tej ulicy stoi blok, którym w "Alternatywach 4" żelazną ręką rządził gospodarz domu Stanisław Anioł. W piwnicy, do której wchodzili wczoraj strażacy, Anioł stanowczo obwieścił lokatorom: "Nie będzie kabaretu! Będzie chór!". Na bloku znów pojawiła się niebieska tablica z adresem "Alternatywy 4". Ten serial z 1986 r. wyreżyserowany przez Stanisława Bareję rozsławił Ursynów na całą Polskę.

Na planie pojawiła się też Zofia Czerwińska, która po 20 latach znów wciela się w postać Zofii Balcerkowej. W serialu wystąpi więcej aktorów z "Alternatywy" - m.in. Jerzy Bończak, Jerzy Kryszak, Kazimierz Kaczor, Witold Pyrkosz i Jerzy Turek. Jedną z najważniejszych ról - gospodarza domu - zagra Tomasz Sapryk. Ten 40-letni aktor związany z Teatrem Powszechnym będzie musiał sprostać legendzie poprzedniego stróża zagranego przez Romana Wilhelmiego.

Filmowcy jutro wracają na Grzegorzewską, ale nakręcą tam tylko kilka scen. Większość 13-odcinkowego serialu powstanie w budynku przy ul. Kabacki Dukt 2, który stanie się blokiem o tytułowym adresie. Przeniosą się tam lokatorzy z Alternatywy 4, bo w ich starym domu po wybuchu gazu nie będzie już można mieszkać.

To niejedyna kontynuacja dzieła Stanisława Barei, jaka we wrześniu będzie kręcona w Warszawie. W przyszłym tygodniu do stolicy przyjeżdża ekipa kręcąca "Rysia" - kontynuację "Misia". Reżyserem, scenarzystą i odtwórcą głównej roli jest Stanisław Tym.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji