Artykuły

Warszawa. Teatr Żydowski przedłużył prezentacje spektakli online

Teatr Żydowski przygotował repertuar online na kolejny tydzień - od 14 do 17 kwietnia. Wszystkie wydarzenia są bezpłatne i można je obejrzeć na kanale YouTube oraz Vimeo teatru.

"Akcja #TeatrZydowskiWDomu działa już ponad 3 tygodnie i budzi zainteresowanie ogromnej widowni. W tym tygodniu teatr zaprasza na transmisję oczekiwanego bardzo >>Golema<< Mai Kleczewskiej (na zdjęciu), czytanie performatywne >>Kota rabina<<, literacką środę poświęconą poezji Malki Lee oraz na >>Spotkanie z piosenką żydowską<< i aktorami Teatru Żydowskiego" - poinformowała PR manager teatru Edyta Bach.

Poświąteczny tydzień Teatr Żydowski rozpoczął we wtorek transmisją online na Facebooku, YouTube i Vimeo "Golema" w reżyserii Mai Kleczewskiej.

W środę (15 kwietnia) o godz. 18 zaplanowano kolejne spotkanie z cyklu "Literackie środy", organizowane przez Centrum Kultury Jidysz wraz z Teatrem Żydowskim. W tym tygodniu prezentowana będzie poezja Malki Lee, którą w jidysz i po polsku czytać będą Joanna Lisek i Ewa Dąbrowska.

Bach przypomniała, że "Literackie środy" to cykl spotkań z literaturą, w którym wybitne tłumaczki, specjalistki i aktorzy Teatru Żydowskiego, prezentują twórczość wybranych poetek i poetów języka jidysz.

Malka Lee (Malka Leopold-Rapoport, 1904-76) urodziła się w rodzinie chasydzkiej w miejscowości Monasterzyska (Galicja). Na początku swojej drogi twórczej drogi pisała po niemiecku, a od 1921 r. w jidysz. Zadebiutowała w 1922 r. Wydała pięć zbiorów poezji oraz tom wspomnień. Była żoną pisarza Aarona Rapoporta.

"Jej poezja - często określana jako sentymentalna - cieszyła się dużą popularnością wśród żydowskich czytelników Ameryki" - czytamy w zapowiedzi spotkania.

Transmisja na YouTube Centrum Kultury Jidysz (CKJ) na stronie, a na Vimeo pod adresem (patrz linki poniżej).

W czwartek o (16 kwietnia) godz. 19 Teatr Żydowski zaprasza na nowy cykl pt. "Spotkanie z piosenką żydowską". "Artyści Teatru Żydowskiego zaprezentują bogaty repertuar, wypełniony szlagierami wybitnych twórców takich jak: E. Schlechter, J. Tuwim, W. Szlengel i J. Jurandot. Będzie więc refleksyjnie, żartobliwie, z sentymentem, z dystansem, ale też smutno i wesoło" - napisano w zapowiedzi.

Wystąpią Henryk Rajfer i Izabella Rzeszowska, przy akompaniamencie Teresy Wrońskiej.

Transmisje na YouTube i Vimeo (patrz linki poniżej).

Bach przypomniała, że "do stałego repertuaru akcji #TeatrŻydowskiWDomu weszły już piątkowe czytania performatywne". "W tym tygodniu będzie to rzecz wyjątkowa - czytanie oparte na komiksie >>Kot rabina<<, którego autorem jest słynny rysownik francuski Joann Sfar" - podkreśliła.

Autorem tłumaczenia jest Grzegorz Przewłocki. Za reżyserię i adaptację odpowiada Jacek Papis. Wystąpią: Joanna Rzączyńska, Marcin Błaszak, David Szurmiej i Marek Węglarski.

"Komiks francuskiego artysty, to nie tylko historia nadzwyczajnego kota, dorównującemu w filozoficznych dysputach mądrości rabinów, ale również interesujący portret żydowskiej diaspory - czytamy w zapowiedzi. - Sfar zilustrował fundamentalne idee kabały i myśli żydowskiej, kontestując je jednocześnie, zgodnie z talmudyczną tradycją", a "na przykładzie historii kota, chcącego przystąpić do bar micwy - kota arcyżydowskiego, została w ciekawy i niebanalny sposób wyjaśniona istota judaizmu".

Transmisja - 17 kwietnia o godz. 19 na YouTube oraz na Vimeo (patrz linki poniżej).

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji