Artykuły

Podlaskie. W środę pogrzeb Andrzeja Strumiłły

W środę w Magdalenowie nad Wigrami odbędzie się pogrzeb wybitnego artysty związanego z Suwalszczyzną prof. Andrzeja Strumiłły, który w wieku 92 lat zmarł w ubiegły czwartek.

Andrzej Strumiłło zmarł w czwartek nad ranem w suwalskim szpitalu. We wtorek o godz. 16.00 nastąpi wystawienie urny z prochami artysty w kaplicy przy ul. Wyszyńskiego w Suwałkach. Kaplicę będzie można odwiedzać do godz. 17.30.

W środę w południe zostanie odprawiona msza pogrzebowa w kościele parafialnym pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w Wigrach, po czym nastąpi wyprowadzenie prochów na cmentarz parafialny w Magdalenowie.

Magistrat w Suwałkach poinformował na stronie miejskiej, że w związku z pandemią koronawirusa i wynikającymi z tego ograniczeniami zainteresowani mogą przesyłać w formie elektronicznej kondolencje, które następnie urząd miasta wydrukuje i stworzy z nich księgę kondolencyjną. Wpisy można przesyłać na adres e-mail: bpm@um.suwalki.pl

Andrzej Strumiłło urodził się 23 października 1927 r. w Wilnie, choć niektóre źródła podają błędnie rok 1928. Studiował w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Łodzi pod kierunkiem Władysława Strzemińskiego i na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. W latach 1982-1984 był kierownikiem Graphic Presentation Unit Sekretariatu Generalnego ONZ w Nowym Jorku. W 1984 r. przeprowadził się do Maćkowej Rudy nad Czarną Hańczą na Suwalszczyźnie, gdzie mieszkał do śmierci.

Profesor Strumiłło był honorowym obywatelem Suwałk. Od kilkunastu lat w tym mieście działa Centrum Sztuki Współczesnej Galeria Andrzeja Strumiłły, gdzie znajduje się dorobek artysty, m.in. obrazy, fotografie, ilustracje książkowe, przedmioty przywiezione z wielu podróży na Daleki Wschód. Został wyróżniony wieloma nagrodami państwowymi, m.in. Krzyżem Kawalerskim, Oficerskim i Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski i Złotym Krzyżem Zasługi.

W 2017 r. z okazji 90. urodzin w Podlaskiem zorganizowano Rok Andrzeja Strumiłły, w którego ramach odbyły się m.in. spotkania z artystą i otwarcie wystawy w Muzeum Podlaskim, która - jak mówił sam - była otwarciem nowej dekady w życiu artystycznym i osobistym.

Strumiłło uprawiał wiele dyscyplin: malarstwo, grafikę, rysunek, fotografię, ilustrację, projektowanie książek, wystawiennictwo, scenografię. Był także podróżnikiem.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji