Artykuły

W. Brytania. "Król" Twardocha historyczną książką miesiąca "The Times"

Angielski przekład "Króla" Szczepana Twardocha jeszcze się nie ukazał, ale już zbiera entuzjastyczne recenzje. Brytyjski dziennik "The Times" wybrał go na historyczną powieść kwietnia.

"King of Warsaw", przekład "Króla" Szczepana Twardocha autorstwa Seana Gaspera Bye'a, ukaże się 21 kwietnia nakładem wydawnictwa Amazon Crossing. Już teraz powieść śląskiego pisarza poleca "The Times", który uznał go za najlepszą powieść historyczną kwietnia.

"Warszawa w 1937 r. to miejsce podziałów. Żydzi kontra chrześcijanie. Faszyści kontra socjaliści. W gorączkowej atmosferze 17-letni żydowski chłopak wbrew wszelkiemu prawdopodobieństwu zostaje pomagierem boksera, który został gangsterem" - pisze o książce Twardocha dziennikarka Antonia Senior.

I dodaje: "Europa chyli się ku upadkowi i wielu polskich Żydów zaczyna wyobrażać sobie nowe życie w Palestynie. Ale młody Bernsztajn jest odurzony wizją życia pełnego pięknych samochodów, kobiet i władzy, jaką daje przemoc. Szapiro, niczym złowrogi szczurołap z baśni, wabi ortodoksyjnego żydowskiego dzieciaka ku mrocznym przygodom w brudnym świecie burdeli i klubów nocnych".

Senior zaznacza w recenzji, że "Król" był niezwykle popularny w Polsce. "Ta świeżo przetłumaczona, wybitna powieść zasługuje na szerokie grono czytelników" - dodaje.

Ameryka pokocha Jakuba Szapiro?

"Król" to pierwsza przełożona na angielski powieść Szczepana Twardocha. Jej tłumacz Sean Gasper Bye przekładał wcześniej książki reporterskie: "Miedziankę. Historię znikania" Filipa Springera, "Wyspę klucz" Małgorzaty Szejnert i "Farby wodne" Lidii Ostałowskiej.

Powieść będzie można kupić za dwa tygodnie, ale pierwsze pochlebne recenzje ukazały się już w styczniu. Nowojorski magazyn literacki "Kirkus Reviews" zachwalał "Króla" jako "fantastycznie porywającą powieść jednej z wschodzących literackich gwiazd Polski". "Napędzana bezlitosną energią (...) jest na równi zachwycająca i łamiąca serce. Olśnienia nigdy się nie kończą" - podsumował.

"Publishers Weekly" o prozie Twardocha pisze: "brutalna, brudna, niemożliwa do zostawienia". Autor recenzji podkreśla, że choć autor przesadza nieco z "pulpowym stylem i fantasmagorycznymi rekwizytami", zakończenie powieści pokazuje zaskakujący narracyjny wgląd. "Gotowość Twardocha do spojrzenia w otchłań wynosi jego twórczość na wysublimowane wyżyny".

"Król" Twardocha na scenie i na ekranie

W Polsce "Król" ukazał się w 2016 r. nakładem Wydawnictwa Literackiego. Krytycy przyjęli go dość dobrze (na łamach "Książek" spierali się o niego Juliusz Kurkiewicz i Łukasz Grzymisławski), a czytelnicy entuzjastycznie - powieść sprzedała się w 100 tys. egzemplarzy. Twardoch dostał za nią nagrodę portalu Onet i był nominowany do Nagrody Literackiej "Gdynia".

Jak opowiadał w "Wyborczej", pomysł na "Króla" dojrzewał w nim od czasu, gdy zbierał materiały do wcześniejszej "Morfiny", której akcja toczy się w Warszawie w czasie II wojny światowej. "Książka już się pisała, po pięćdziesięciu stronach wiedziałem, że muszę całkowicie przebudować jej koncepcję, co też zrobiłem, i pierwotnie prosta historia już nie była taka prosta" - tłumaczył.

Dwa lata po "Królu" pisarz opublikował jego kontynuację zatytułowaną "Królestwo". W tym samym czasie pierwszą z powieści wystawili w Teatrze Polskim w Warszawie Monika Strzępka i Paweł Demirski, w 2019 r. w Hamburgu wystawiła go z kolei Ewelina Marciniak.

Historię Jakuba Szapiro polscy widzowie będą mogli zobaczyć też na ekranach - w tym roku premierę ma mieć produkowany przez Canal+ serial "Król". Za kamerą stanął Jan P. Matuszyński, reżyser głośnej "Ostatniej Rodziny" i serialu "Wataha".

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji