Artykuły

Warszawa. Zostań w domu z Ninateką i Włącz teatr!

16 nowych tytułów, w tym spektakle Teatru Narodowego, Starego Teatru w Krakowie, TR Warszawa, Teatru Studio, Teatru na Woli oraz klasyki Teatru Telewizji. Adaptacje tekstów Tokarczuk, Masłowskiej, Wyrypajewa, Głowackiego czy Pilcha. To wszystko bezpłatnie w kwietniu i w maju w portalu www.ninateka.pl.

Z bogatych archiwów Teatru Telewizji w Ninatece znajdą się zarówno rejestracje zaliczane do Złotej Setki, jak i nowsze produkcje nagradzane na festiwalu Dwa Teatry. Użytkownicy serwisu będą mogli obejrzeć głośne inscenizacje Grzegorza Jarzyny, Agnieszki Glińskiej, Wojciecha Smarzowskiego, Erwina Axera, Jerzego Jarockiego, Kazimierza Kutza i Jana Englerta z całą plejadą najlepszych polskich aktorów. Wszystkie tytuły będą dostępne przez miesiąc od dnia opublikowania.

Akcja Włącz teatr! rozpoczęła się 8 kwietnia. W Ninatece dostępnych jest już pierwszych 6 tytułów. Wielbiciele talentu Janusza Gajosa mogą zobaczyć go w aż 3 spektaklach. Pierwszy to "Msza za miasto Arras", monodram Janusza Gajosa na podstawie powieści Andrzeja Szczypiorskiego. To opowieść o pogromie Żydów w średniowiecznym mieście Arras, a zarazem refleksja o ponadczasowych mechanizmach terroru, źródłach nietolerancji i fanatyzmu.

W spektaklu "Bigda idzie!" Andrzeja Wajdy wcielił się w tytułową rolę żądnego władzy działacza chłopskiego. Niektórzy twierdzą, że pierwowzorem postaci był Wincenty Witos. Aktor wystąpił także w "Nartach Ojca Świętego" Piotra Cieplaka. W adaptacji tekstu Jerzego Pilcha zagrali również Jerzy Radziwiłowicz, Władysław Kowalski i Beata Fudalej.

8 kwietnia Ninateka udostępniła także telewizyjną wersję przedstawienia "Bzik tropikalny" Grzegorza Jarzyny, którego premiera w ówczesnym Teatrze Rozmaitości uchodzi za wydarzenie kultowe i uważana jest za początek nowego teatru w Polsce. Z kolei spektakl "Dwoje biednych Rumunów mówiących po polsku" w reżyserii Agnieszki Glińskiej uznany został za najlepszą z dotychczasowych pięciu inscenizacji dramatu Doroty Masłowskiej.

Ostatnia propozycja to "Ślub" w reżyserii Jerzego Jarockiego. Przeniesiona ze Starego Teatru w Krakowie sztuka Gombrowicza została zaliczona do Złotej Setki Teatru Telewizji.

Harmonogram akcji:

Od 8 kwietnia

"Msza za miasto Arras", monodram Janusza Gajosa

"Bzik tropikalny", reż. Grzegorz Jarzyna

"Narty Ojca Świętego", reż. Piotr Cieplak

"Ślub", reż. Jerzy Jarocki

"Bigda idzie!", reż. Andrzej Wajda

"Dwoje biednych Rumunów mówiących po polsku", reż. Agnieszka Glińska

*

Od 15 kwietnia

"Prawiek i inne czasy", reż. Piotr Tomaszuk

"Ambasador", reż. Erwin Axer

"Opowieści Hollywoodu", reż. Kazimierz Kutz

"Kuracja", reż. Wojciech Smarzowski

"Iluzje", reż. Agnieszka Glińska

*

Od 22 kwietnia

"Antygona w Nowym Jorku", reż. Kazimierz Kutz

"Trans-Atlantyk", reż. Mikołaj Grabowski

"Trzy siostry", reż. Aleksander Bardini

"Czwarta siostra", reż. Agnieszka Glińska

"Juliusz Cezar", reż. Jan Englert

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji