Artykuły

Kraków. Magistrat uodporni kulturę na kryzys? Są pierwsze propozycje

Miasto postara się zapewnić doraźną opiekę twórcom i branżom ważnym dla polityki kulturalnej Krakowa oraz uodpornić ten sektor na spodziewany kryzys. Wydział Kultury i Dziedzictwa Narodowego przygotował pakiet "Kultura odporna".

Nawet kilkanaście tysięcy osób zatrudnionych w krakowskim sektorze kultury i w branżach z nią związanych znalazło się w trudnej sytuacji w związku z zawieszeniem działalności kulturalnej. W samej branży festiwalowej pracują niemal 4 tysiące osób, a wpływ z tych wydarzeń na ekonomię miasta sięga przynajmniej 500 milionów złotych. Podobne jest znaczenie muzeów i bibliotek. Wiele teatrów nie sprzedaje biletów, a to z nich właśnie finansowane są na co dzień wynagrodzenia i działalność bieżąca instytucji. W trudnej sytuacji są wielkie obiekty kongresowe, sale koncertowe i widowiskowe.

- W Krakowie odbywa się ponad 270 wydarzeń cyklicznych, festiwali, targów kulturalnych. Ich nieobecność w kalendarzu tegorocznym jest wielką stratą - mówi prezydent miasta Jacek Majchrowski. - Wiele instytucji stara się przenosić swoją działalność do internetu, ale wiemy wszyscy, że to nie wystarczy. Musimy na nowo wymyślić i stworzyć narzędzia integrujące, platformy współdziałania, które pozwolą nam dzielić się naszymi wytworami i budować relację z publicznością. Musimy pomóc twórcom i artystom utrzymać się na powierzchni i uratować zatrudnienie w tym sektorze. Najważniejsi są dla nas ludzie. Są naszym najważniejszym kapitałem - podkreśla.

Wydział Kultury i Dziedzictwa Narodowego przygotował już pakiet narzędzi i działań wspomagających sektor kultury i twórców - program "Kultura odporna". Interwencją i wparciem mają zostać objęci twórcy indywidualni, organizacje pozarządowe, instytucje kultury, przedstawiciele najważniejszych sektorów kreatywnych, w tym m.in. producenci muzyczni i audiowizualni, sektor sztuk wizualnych, sektor filmowy oraz branża książki.

- Chciałbym, aby wszyscy w naszym mieście mieli wspólny dostęp do wytworzonych ze środków publicznych treści, rejestracji spektakli, koncertów, debat, dzieł sztuki i tekstów literatury - podkreśla Jacek Majchrowski.

W pakiecie narzędzi znajdzie się m.in. nowy program dotacyjny dla aktywności kulturalnej angażującej i integrującej publiczność w tym czasie w nowej formie, dodatkowe środki na wzbogacenie działalności kulturalnej oraz dzieła powstałe w czasie pandemii. Twórcy i artyści będą mogli liczyć na podniesienie puli na nagrody i stypendia, a także dodatkowy pakiet stypendiów dla najbardziej potrzebujących.

Miasto przeznaczy na to środki zarezerwowane w budżecie Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego na rok 2020 r. oraz część środków wybranych miejskich instytucji kultury. Wartość pakietu narzędzi wspierających sektor kultury to w tej chwili ok. 10 milionów złotych. Dodatkowe narzędzia mają być planowane w zależności od rozwoju sytuacji związanej z wychodzeniem ze spodziewanej recesji.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji