Artykuły

Internet. Spotkanie z Olgą Tokarczuk, aktorzy poezją w wirusa

Z powodu pandemii koronawirusa kolejny tydzień siedzimy w domu, ale na szczęście ludzie muzyki, teatru, sztuki i literatury starają się, żebyśmy w czasie tej izolacji nie stracili kontaktu z wydarzeniami kulturalnymi - pokazują spektakle, koncerty, organizują spotkania w internecie.

Sprawdź, co się dzieje w tym tygodniu (3-9.04.2020).

Podczas kwarantanny spowodowanej epidemią koronawirusa możemy oglądać online spektakle teatralne z całej Polski. W tym tygodniu w programie m.in. głośne przedstawienie TR Warszawa "Inni ludzie", a także premiera teatralno-internetowego serialu Teatru im. Słowackiego z Krakowa pt. "Zamknięci w Teatrze". Wydarzeniem będzie spotkanie online z Olgą Tokarczuk.

Olga Tokarczuk w "Ulu z książkami"

Piątek, 3.04.2020, godz. 18. Wydarzenie bezpłatne

Olga Tokarczuk spotka się ze słuchaczkami i słuchaczami wirtualnego festiwalu literackiego, jakim jest zorganizowany przez Unię Literacką "Ul z książkami". Codziennie o godz. 18 literaci i literatki czytają nam swoje książki. Ten wieczór będzie wyjątkowy, bo to spotkanie na żywo (choć w internecie) z samą Noblistką. Olga Tokarczuk zaprasza: "Przeczytam stare opowiadanie, sprzed 22 lat, zatytułowane "Próba generalna". Dziwnym trafem ten krótki tekst stał się dziś bardzo aktualny". Spotkanie odbędzie się na oficjalnym Facebookowym profilu Olgi Tokarczuk

*

"Inni ludzie" Masłowskiej i Jarzyny

Sobota, 4.04.2020, godz. 19. Wydarzenie bezpłatne

Spektakl "Inni ludzie" na podstawie książki Doroty Masłowskiej w reżyserii Grzegorza Jarzyny [na zdjęciu] będzie można obejrzeć online w sobotę 4.04.2020 na Facebookowym profilu teatru TR Warszawa. To hiphopowy poemat z trzewi miasta, którego głównym bohaterem jest Kamil, chłopak z warszawskiego Grochowa, który dorabia sprzedażą narkotyków i marzy o karierze rapera. W obsadzie m.in. Magdalena Kuta, Rafał Maćkowiak, Maria Maj, Agnieszka Podsiadlik, Aleksandra Popławska, Tomasz Tyndyk, Adam Woronowicz, Yacine Zmit, Agnieszka Żulewska.

*

Serial teatralny z Krakowa

Sobota, 4.04.2020, godz. 20. Wydarzenie bezpłatne

W sobotę obejrzeć możemy pierwszy odcinek teatralnego serialu pt. "Zamknięci w Teatrze". Serial tworzy zespół Teatru w Krakowie im. Juliusza Słowackiego. "Jaki jest Teatr Słowackiego nocą? Pusty, ciemny, zamknięty. Kto w nim jest, kiedy nikogo w nim nie ma? Sprawdzą to aktorzy Słowaka. Zamknięci każdy w oddzielnym pomieszczeniu" - tak zapowiadają swoją teatralno-internetową produkcję. Scenariusz i reżyseria: Jakub Roszkowski. Emisje odcinków odbywać się będą online w każdą środę i sobotę o godz. 20 aż do odwołania na profilu facebookowym Teatru Słowackiego.

*

"Sklepy cynamonowe" w Teatrze Żydowskim

Piątek, 3.04.2020, godz. 19. Wydarzenie bezpłatne

Repertuar online tworzy też warszawski Teatr Żydowski. Wszystkie spektakle i inne wydarzenia teatralne można oglądać na kanale YouTube teatru. W piątek, 3.04.2020 odbędzie się tu czytanie performatywne "Sklepów cynamonowych" Brunona Schulza w reżyserii Jerzego Machowskiego. To kanoniczny zbiór opowiadań wydany w 1934 r., w którym autor przedstawia dzieje rodziny kupieckiej z małego galicyjskiego miasteczka z przełomu XIX i XX w. Obsada: Paulina Moś, Sylwia Najah, Helena Radzikowska, Monika Soszka.

*

Aktorzy poezją w wirusa

"Aktorzy poezją w wirusa" to nowa grupa na Facebooku, na której aktorzy i aktorki recytują wiersze polskich klasyków poezji ku pokrzepieniu serc podczas pandemii koronawirusa. Można tu znaleźć filmiki z udziałem m.in. Magdaleny Zawadzkiej, Rafała Królikowskiego, Moniki Kwiatkowskiej, Magdaleny Warzechy, Agnieszki Czekańskiej, którzy interpretują wiersze m.in. Mickiewicza, Słowackiego, Kochanowskiego, Fredry czy Leśmiana. Grupa jest otwarta, żywa, aktywna i cały czas się powiększa. Powstała w Międzynarodowy Dzień Teatru. "Mam nadzieję, że nasza grupa da państwu wytchnienie, dostarczy wzruszeń, stanie się świadectwem solidarności zawodowej, ale i międzyludzkiej" - zapowiada inicjatorka akcji Agnieszka Brojek.

*

Spotkanie z Sylwią Chutnik

Wtorek, 7.04.2020, godz. 18-20. Wydarzenie bezpłatne.

Internetowe spotkanie z pisarką Sylwią Chutnik z okazji nowego wydania jej kultowej powieści "Cwaniary" z 2012 r. To opowieść o kobiecym gangu i tworzących go superbohaterkach z różnych środowisk. Cwaniary ratują kobiety bite przez mężów, uwięzione w domu między odkurzaczem i pralką. Oprócz nowego wydania książki w Teatrze Polonia powstaje spektakl Agnieszki Glińskiej na podstawie "Cwaniar", premiera jest jednak przesunięta z powodu epidemii koronawirusa.

Spotkanie z Sylwią Chutnik online odbędzie się na facebookowym profilu Empiku. W trakcie wydarzenia będzie można zadawać pytania w komentarzach pod streamingiem.

*

Koncerty live z domów polskich artystów

Piątek, 3.04.2020, godz. 18. Wydarzenie bezpłatne.

Artyści związani z wytwórnią Kayaxu zapraszają na cykl koncertów live z domów pod hasłem "Kwarantanna na na!". W najbliższy piątek o godz. 18. na stronie Facebook.app odbędzie się koncert na żywo w wykonaniu duetu Karaś/Rogucki, czyli Piotra Roguckiego, wokalisty Comy, i Kuby Karasia z The Dumplings.

*

Koncerty na kanapie

Piątek, 3.04.2020, godz.20. Wydarzenie bezpłatne.

My Name Is New to projekt stworzony przez wydawnictwo Kayax z myślą o początkujących zespołach i muzykach. Podczas kwarantanny artyści związani z MNIN grają koncerty na żywo w ramach festiwalu Couch Festival - czyli festiwalu na kanapie. W piątek, 3 kwietnia o godz. 20 na facebookowym profilu My Name Is New wystąpi online duet Funkasanki, grający alternatywne R&B, neosoul i elektronikę.

*

Masecki z domu

Niedziela, 5.04.2020, godz. 12. Wydarzenie bezpłatne.

W każdą niedzielę Marcin Masecki - polski pianista, łączący zamiłowanie do klasyki i jazzu - w transmisji live z własnego mieszkania przedstawia złoty okres europejskiej muzyki klasycznej. W programie utwory m.in. Telemanna, Mozarta, Beethovena, Scarlattiego, Schuberta. Koncerty odbywają się na Facebooku.

*

Wystawa o hip-hopie

Głośna wystawa "Zajawka. Śląski hip-hop 1993-2003" o początkach polskiego hip-hopu pokazywana w Muzeum Śląskim w Katowicach już się skończyła w realu, ale za to w internecie wciąż można ją oglądać podczas wirtualnego spaceru 3D.

Zobaczymy tu m.in. oryginalne lenary - luźne spodnie z obniżonym krokiem, które były obowiązkowym elementem hiphopowego looku, a także białe kruki, np. rękopis jednego z utworów napisanych przez Magika - Piotra Łuszcza, legendarnego rapera z Katowic, współtwórcy Kalibru 44 i Paktofoniki, który w 2000 r. popełnił samobójstwo.

*

Wystawa o zmianach klimatycznych

W czasie, kiedy zamknięto wszystkie muzea z powodu epidemii koronawirusa, miało się odbyć otwarcie nowej wystawy w warszawskim Muzeum Sztuki Nowoczesnej - "Wiek półcienia. Sztuka w czasach planetarnej zmiany". Temat jest bardzo adekwatny: jak zmiany klimatyczne wpływają na nasze życie, także na sztukę. W oczekiwaniu na otwarcie w realu Muzeum stworzyło specjalną stronę facebookową wystawy - na której udostępnia materiały związane z ekspozycją: niektóre prace i filmy artystyczne poświęcone refleksji na temat środowiska, np. fragmenty wideoopery "Szepczące sosny 10" Shany Moulton i Nicka Halletta, którą w całości zobaczymy na wystawie w realu.

*

Festiwal polskiej klasyki filmowej

Codziennie do 11.04.2020. Wydarzenie bezpłatne.

Kino MUZA w Myślenicach zorganizowało internetowy Festiwal Polskiej Klasyki Filmowej. W programie jest 16 tytułów, które codziennie o godz. 19 będą publikowane na profilu facebookowym kina Muza. To kultowe polskie filmy, takie jak "Szpital przemienienia", "300 mil do nieba" czy "Ucieczka z kina wolność". Festiwal potrwa do 11 kwietnia.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji