Artykuły

MKiDN: Minister podpisał rozporządzenie ws. nowego programu wsparcia dla artystów i instytucji

Minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński podpisał rozporządzenie ws. nowego programu wsparcia dla artystów, twórców i instytucji - podało w czwartek MKiDN. Jak poinformowano, "wsparcie będzie miało formę programu stypendialnego oraz programu dotacyjnego".

"Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego podpisał rozporządzenie w sprawie wsparcia finansowego dla osób fizycznych, osób prawnych lub jednostek organizacyjnych nieposiadających osobowości prawnej na zmianę formy upowszechniania działalności twórczej lub artystycznej w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii" - głosi komunikat resortu kultury.

Jak dodano, delegację do rozporządzenia stanowi jeden z artykułów noweli ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych.

MKiDN wyjaśniło, że rozporządzenie "tworzy nowy instrument prawny, który umożliwi ministrowi kultury i dziedzictwa narodowego sprawne finansowanie działalności kulturalnej w zmienionej formie, upowszechnianej za pomocą przede wszystkim sieci internet - narzędzia powszechnego i bezpiecznego".

Poinformowano, że "wsparcie będzie miało formę programu stypendialnego oraz programu dotacyjnego". "Stypendium kierowane jest do osób fizycznych - artystów, twórców czy animatorów kultury. O dotację celową będą mogły się ubiegać osoby prawne i jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej" - napisano.

Resort przekazał, że "dofinansowanie zostanie udzielone na projekty artystyczne realizowane bądź udostępniane przede wszystkim w internecie".

Dodano, że założenia i szczegółowy harmonogram programu zostaną przedstawione niezwłocznie po wejściu w życie rozporządzenia dzień po jego publikacji.

Ministerstwo przypomniało także, że "przedsiębiorstwa zajmujące się kulturą, osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą w sektorze kultury oraz zatrudnione na podstawie umów cywilno-prawnych mogą skorzystać z proponowanych dla nich w specjalnej ustawie rozwiązań".

Wskazano, że tarcza antykryzysowa obejmuje m.in. wsparcie państwa na pokrycie 40 proc. wynagrodzenia pracowników do wysokości średniego wynagrodzenia w gospodarce krajowej, a dla osób prowadzących własną działalność gospodarczą oraz pracujących na umowę-zlecenie lub umowę o dzieło będzie możliwość jednorazowej wypłaty środków do wysokości 80 proc. minimalnego wynagrodzenia.

Ponadto specjalne rozwiązania w obszarze kultury obejmują dwa nowe programy dotacyjne: "Twórczość w Internecie - dotacje na rozwój cyfrowych form prezentacji twórczości artystycznej, który zostanie uruchomiony jak najszybciej; dodatkowy program rekompensujący straty dla kultury w związku z epidemią po jej zakończeniu (uruchomiony po ustaniu zagrożenia epidemicznego)".

Oznacza to także: "elastyczne podejście do realizacji i rozliczania zadań w Programach Ministra; zmiany w ustawie o kinematografii dopuszczające premiery filmowe na platformach VOD i w Internecie oraz wydłużenie obowiązywania promes PISF dla produkcji filmowych; zmiany w ustawie o zachętach audiowizualnych wydłużające terminy oraz upraszczające procedury składania wniosków o wsparcie finansowe na produkcje audiowizualne; zwiększenie zakresu pomocy socjalnej (zapomóg) dla ludzi kultury; rozwiązania przygotowywane przez Narodowy Instytut Wolności (podlegający Przewodniczącemu Komitetu ds. Pożytku Publicznego) dla organizacji pozarządowych, obejmujący również organizacje działające w sektorze kultury, a wprowadzające m.in. uelastycznienie w zakresie realizacji i rozliczania projektów".

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji