Artykuły

Śląskie. Nominacje do Złotych Masek

Z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru ogłoszono nominacje w 52. edycji nagrody teatralnej "Złote Maski" w województwie śląskim. Wśród nominowanych znalazły się przedstawienia, których premiery miały miejsce w teatrach województwa śląskiego od 1 stycznia do 31 grudnia 2019 roku.

Nagrody po 10 tys. zł w każdej kategorii

Przedstawienia zostały ocenione w 10 kategoriach: spektakl roku i spektakl dla młodych widzów (obie kategorie mają charakter honorowy), a także: aktorstwo za rolę kobiecą w spektaklach dramatycznych, aktorstwo za rolę męską w spektaklach dramatycznych, aktorstwo za rolę w teatrach lalkowych, aktorstwo za rolę wokalno-aktorską, aktorstwo za rolę drugoplanową, reżyseria, scenografia oraz nagroda specjalna (nagrody wynoszą po 10 tys. zł każda).

Zgodnie z regulaminem przyznawania nagrody w każdej z kategorii wskazano po trzy nominacje. Wobec braku nominacji w kategorii choreografia/ruch sceniczny przyznano sześć nominacji w kategorii nagroda specjalna. W tej ostatniej kategorii przyznane więc zostaną dwie nagrody.

Termin i sposób ogłoszenia laureatów Złotych Masek zostanie przedstawiony, gdy tylko będzie to możliwe.

Poniżej lista nominacji:

Kategoria SPEKTAKL ROKU

1. "ROSEMARY" Magdy Fertacz w reżyserii Wojciecha Farugi w Teatrze Śląskim im. St. Wyspiańskiego w Katowicach.

2. "WILQ SUPERBOHATER" Bartosza Minkiewicza, Tomasza Minkiewicza, Michała Kmiecika w reżyserii Remigiusza Brzyka w Teatrze Śląskim im. St. Wyspiańskiego w Katowicach.

3. "ŹLI ŻYDZI" Joshuy Harmona w reżyserii Marcina Sławińskiego w Teatrze Nowym w Zabrzu.

Kategoria SPEKTAKL DLA MŁODYCH WIDZÓW

1. "ŁYSEK Z POKŁADU IDY" Gustawa Morcinka w reżyserii Konrada Dworakowskiego w Śląskim Teatrze Lalki i Aktora ATENEUM w Katowicach.

2. "TUWIM DLA DZIECI" na podstawie wierszy Juliana Tuwima w reż. Jerzego Jana Połońskiego w Teatrze Miejskim w Gliwicach.

3. "OPOWIEŚCI ZE ZMYŚLONEGO CYRKU" w reżyserii Marty Kuczyńskiej i Jacka Timingeriu w Teatrze Dzieci Zagłębia im. Jana Dormana w Będzinie.

Kategoria AKTORSTWO ZA ROLĘ KOBIECĄ W SPEKTAKLACH DRAMATYCZNYCH

1. AGNIESZKA KWIETNIEWSKA za rolę Kurta Gerrona w spektaklu "Kurt Gerron. Führer daje miasto Żydom" Jolanty Janiczak w Teatrze Śląskim im. St. Wyspiańskiego w Katowicach oraz za udział w spektaklu "Dead Girls Wanted" Jolanty Janiczak i Grzegorza Stępniaka w reżyserii Wiktora Rubina w Teatrze Zagłębia w Sosnowcu.

2. ALEKSANDRA PRZYBYŁ za rolę Rose w spektaklu "Rosemary" Magdy Fertacz w reżyserii Wojciecha Farugi w Teatrze Śląskim im. St. Wyspiańskiego w Katowicach.

3. MARTA GZOWSKA-SAWICKA za rolę Wolanda w spektaklu "Mistrz i Małgorzata" w reżyserii i adaptacji Małgorzaty Warsickiej w Teatrze Polskim w Bielsku-Białej.

Kategoria AKTORSTWO ZA ROLĘ MĘSKĄ W SPEKTAKLACH DRAMATYCZNYCH

1. KRZYSZTOF SATAŁA za rolę Jonaha w spektaklu "Źli Żydzi" Joshuy Harmona w reżyserii Marcina Sławińskiego w Teatrze Nowym w Zabrzu.

2. DARIUSZ CHOJNACKI za rolę Wilqa w spektaklu "Wilq Superbohater" Bartosza Minkiewicza, Tomasza Minkiewicza, Michała Kmiecika w reżyserii Remigiusza Brzyka w Teatrze Śląskim im. St. Wyspiańskiego w Katowicach.

3. ARTUR ŚWIĘS za rolę Führera w spektaklu "On wrócił" Timura Vermesa w reżyserii Roberta Talarczyka w Teatrze Śląskim im. St. Wyspiańskiego w Katowicach.

Kategoria AKTORSTWO ZA ROLĘ W TEATRACH LALKOWYCH

1. DAGMARA WŁOSZEK-RABSKA za rolę Pchły w spektaklu "Pchła Szachrajka" Jana Brzechwy w adaptacji i reżyserii Lucyny Sypniewskiej w Teatrze Lalek Banialuka im. Jerzego Zitzmana w Bielsku-Białej.

2. MICHAŁ SKIBA za rolę Łyska w spektaklu "Łysek z pokładu Idy" Gustawa Morcinka w reżyserii Konrada Dworakowskiego w Śląskim Teatrze Lalki i Aktora ATENEUM w Katowicach.

3. GRZEGORZ ECKERT za rolę Kuboka w spektaklu "Łysek z pokładu Idy" Gustawa Morcinka w reżyserii Konrada Dworakowskiego w Śląskim Teatrze Lalki i Aktora ATENEUM w Katowicach.

Kategoria AKTORSTWO ZA ROLĘ WOKALNO-AKTORSKĄ

1. KAMIL FRANCZAK za rolę Mistrza Ceremonii w spektaklu "Cabaret" w reżyserii Jacka Bończyka w Teatrze Rozrywki w Chorzowie.

2. WIKTORIA WĘGRZYN-LICHOSYT za rolę Kaliny w spektaklu "Wyspa Kalina" w reżyserii Agaty Puszcz w Teatrze Polskim w Bielsku-Białej.

3. GABRIELA GOŁASZEWSKA za rolę Adiny w spektaklu "Napój Miłosny" Gaetano Donizettiego w reżyserii Karoliny Sofulak w Operze Śląskiej w Bytomiu.

Kategoria AKTORSTWO ZA ROLĘ DRUGOPLANOWĄ

1. AGNIESZKA BIEŃKOWSKA za rolę Doryny w spektaklu "Tartuffe" Moliera w reżyserii Rudolfa Zioło w Teatrze Zagłębia w Sosnowcu.

2. JADWIGA GRYGIERCZYK za role: Chochoła, Widma, Stańczyka, Hetmana, Rycerza Czarnego, Upiora, Wernyhory w spektaklu "Wesele" Stanisława Wyspiańskiego w adaptacji i reżyserii Igora Gorzkowskiego w Teatrze Polskim w Bielsku-Białej.

3. BOGUMIŁA MURZYŃSKA za role Minnie i Matki Rose w "Rosemary" Magdy Fertacz w reżyserii Wojciecha Farugi w Teatrze Śląskim im. St. Wyspiańskiego w Katowicach.

Kategoria REŻYSERIA

1. REMIGIUSZ BRZYK za reżyserię spektaklu "Wilq Superbohater" Bartosza Minkiewicza, Tomasza Minkiewicza, Michała Kmiecika w Teatrze Śląskim im. St. Wyspiańskiego w Katowicach.

2. WOJCIECH FARUGA za reżyserię "Rosemary" Magdy Fertacz w Teatrze Śląskim im. St. Wyspiańskiego w Katowicach.

3. JUSTYNA ŁAGOWSKA za reżyserię spektaklu "Opowieść wigilijna" Szymona Adamczaka wg opowiadania Karola Dickensa w Teatrze Zagłębia w Sosnowcu.

Kategoria SCENOGRAFIA

1. IGA SŁUPSKA i SZYMON SZEWCZYK za scenografię i kostiumy do spektaklu "Wilq Superbohater" Bartosza Minkiewicza, Tomasza Minkiewicza, Michała Kmiecika w reżyserii Remigiusza Brzyka w Teatrze Śląskim im. St. Wyspiańskiego w Katowicach oraz do spektaklu "Między ustami a brzegiem pucharu" Martyny Wawrzyniak w reżyserii Remigiusza Brzyka w Teatrze Zagłębia w Sosnowcu.

2. MARCIN CHLANDA za scenografię do spektaklu "Mistrz i Małgorzata" w reżyserii i adaptacji Małgorzaty Warsickiej w Teatrze Polskim w Bielsku-Białej.

3. WOJCIECH FARUGA za scenografię do spektaklu "Rosemary" Magdy Fertacz w reżyserii Wojciecha Farugi w Teatrze Śląskim im. St. Wyspiańskiego w Katowicach.

Kategoria NAGRODA SPECJALNA

1. ANNA GODOWSKA WRAZ Z TANCERZAMI za zbiorową kreację choreograficzną w spektaklu "N/EBO" - spektaklu dyplomowym studentów IV roku Wydziału Teatru Tańca w Bytomiu Akademii Sztuk Teatralnych im. St. Wyspiańskiego w Krakowie.

2. KAROL NEPELSKI za muzykę do spektaklu "Mistrz i Małgorzata" w reżyserii i adaptacji Małgorzaty Warsickiej w Teatrze Polskim w Bielsku-Białej.

3. KATARZYNA KOSTRZEWA za ruch sceniczny w reżyserowanym przez siebie spektaklu "i romanse" Ignacego Karpowicza w Teatrze Czwarta Scena.

4. TEATR NOWY W ZABRZU za organizację Festiwalu Dramaturgii Współczesnej RZECZYWISTOŚĆ PRZEDSTAWIONA.

5. FIVE O'CLOCK ORCHESTRA w składzie: Tadeusz Orgielewski (kornet), Piotr Górka (kontrabas), Sebastian Łobos (piano), Janusz Sołtysik (saksofon), Andrzej Wardęga (perkusja) za muzykę w spektaklu "Czyż nie dobija się koni?" Horace'a McCoya, w reżyserii Magdaleny Piekorz w Teatrze im. Adama Mickiewicza w Częstochowie.

6. MIROSŁAW NEINERT wraz z TEATREM KOREZ za 30 lat działalności artystycznej.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji