Artykuły

Warszawa. "Cząstki kobiety" w programie Ruhrtriennale i Kunstenfestivaldesarts

Spektakl TR Warszawa "Cząstki kobiety" w reż. Kornéla Mundruczó znalazł się w programie dwóch prestiżowych europejskich festiwali: Kunstenfestivaldesarts i Ruhrtriennale.

Spektakl od swojej premiery, która miała miejsce 13 grudnia 2018 roku, zdobywa uznanie publiczności w Polsce, a także krytyczek, krytyków teatralnych, selekcjonerek, selekcjonerów, kuratorek i kuratorów polskich oraz zagranicznych festiwali artystycznych.

Występujący w "Cząstkach kobiety" aktorki i aktorzy otrzymali łącznie siedem nagród (nagrody aktorskie dla Justyny Wasilewskiej i Dobromira Dymeckiego na 12. Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym Boska Komedia; nagrody aktorskie dla Dobromira Dymeckiego, Magdaleny Kuty i Justyny Wasilewskiej oraz nagroda specjalna za wybitną rolę epizodyczną dla Moniki Frajczyk przyznane podczas 59. Kaliskich Spotkaniach Teatralnych; Nagroda im. Aleksandra Zelwerowicza za najlepszą kreację aktorską w sezonie 2018/2019 dla Justyny Wasilewskiej). Kornél Mundruczó otrzymał prestiżową Nagrodą im. Konrada Swinarskiego za reżyserię "Cząstek kobiety", a spektakl został uznany przez międzynarodowe jury za najlepsze przedstawienie 12. Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Boska Komedia.

21 marca, w ramach akcji "Zostań w domu, nie wychodź z teatru!" udostępniona została online rejestracja przedstawienia, którą zobaczyła rekordowa liczba osób - 10 tysięcy widzek i widzów.

Mamy nadzieję, że późną wiosną tego roku spektakl wyruszy w zaplanowane europejskie tournée.

KUNSTENFESTIVALDESARTS W BRUKSELI

Spektakl "Cząstki kobiety" znalazł się w programie Kunstenfestivaldesarts. Cztery pokazy spektaklu TR Warszawa zaplanowane są w weekend otwarcia festiwalu; "Cząstki kobiety" w reżyserii Kornéla Mundruczó mają zostać zagrane w Théâtre Varia 8 i 9 maja o godzinie 20.30 oraz 10 maja o 15.00 i 20.30. Warto dodać, że już po raz drugi spektakl TR Warszawa znalazł się w programie tego prestiżowego europejskiego festiwalu. W ubiegłym roku festiwalowa publiczność w Brukseli zobaczyła "Fantazję" w reżyserii Anny Karasińskiej.

Za program Kunstenfestivaldesarts odpowiada trójka dyrektorów, Dries Douibi, Daniel Blaga Gubbai i Sophie Alexandre. Między 8 a 30 maja w Brukseli zaplanowane są pokazy 34 propozycji z całego świata, w tym 21 światowych premier. Brukselski festiwal jest wiodącym wydarzeniem obszaru sztuk performatywnych w Europie. Na to prestiżowe, międzynarodowe wydarzenie artystyczne rokrocznie przyjeżdża publiczność z wielu zakątków świata, zainteresowana najnowszymi trendami w sztuce.

W obszarze zainteresowań dyrektorów festiwalu są spektakle i projekty artystyczne, które cechuje artystyczny eksperyment i poszukiwania nowego języka performatywnego. W programie tegorocznego festiwalu znaleźli się zarówno twórcy i twórczynie progresywnej fali (znany polskiej publiczności z Malta Festival Poznań 2019 Marokańczyk Radouan Mriziga, koreański artysta Jaha Koo, chilijska twórczyni Amanda Pina, czy pochodzący z Iranu i żyjący w Paryżu Sorour Darabi). W tym roku publiczność w ramach festiwalu zobaczy również m. in. światową premierę projektu włoskiego reżysera Romeo Castellucciego "Bros" (prod. Societas).

W programie Kunstenfestivaldesarts 2020 znalazła się także nowa praca gwiazdy festiwalowych scen - urodzonej w Republice Zielonego Przylądka Marlene Monteiro Freitas, która po światowym sukcesie spektaklu "BACANTES - PRELUDE TO A PURGE" (prod. P.OR.K), wraca do Brukseli z premierą "Mal - Embriaguez Divina" (prod. Münchner Kammerspiele i P.OR.K).

Spektakl TR Warszawa "Cząstki kobiety" węgierskiego reżysera Kornéla Mundruczó prezentowany będzie w weekend otwarcia festiwalu obok takich spektakli jak: "Lavagem" brazylijskiej choreografki Alice Ripoll (prod. Corbelino Cultural) czy "Trzech sióstr" niemieckiej reżyserki Susanne Kennedy (prod. Münchner Kammerspiele).

Nie pierwszy raz spektakle Kornéla Mundruczó prezentowane są na belgijskim festiwalu. W latach 2009-2012 międzynarodowa publiczność miała okazję zobaczyć takie spektakle Mundruczó jak m. in.: "Frankenstein-Project", "Hard to be a God" czy "Hańba".

Szczegółowe informacje na temat Kunstenfestivaldesarts 2020 dostępne są na stronie: https://www.kfda.be/en.

Organizatorzy festiwalu zastrzegają i podkreślają, że pierwotny kształt i program tegorocznego Kunstenfestivaldesarts na pewno nie będą mogły mieć miejsca w czasie walki z epidemią na świecie. Decyzje o możliwych scenariuszach, ostatecznym kształcie festiwalu oraz jego przebiegu zapadną w pierwszej połowie kwietnia.

RUHRTRIENNALE W BOHUM

Drugim prestiżowym festiwalem, w którego programie znalazły się "Cząstki kobiety" jest Ruhrtriennale; festiwal prezentujący interdyscyplinarny program składający się z projektów muzycznych, tanecznych, teatralnych i z obszaru sztuk wizualnych.

Ten prestiżowy międzynarodowy festiwal odbędzie się w tym roku między 14 a 20 września w industrialnych przestrzeniach Zagłębia Ruhry. W programie weźmie udział ponad 700 artystek i artystów z 40 krajów, prezentując 33 wydarzenia, w tym 12 premierowych produkcji festiwalowych.

Od trzech lat dyrektorką artystyczną festiwalu Stefanie Carp, 2020 rok to ostatni rok jej trzyletniej kadencji na stanowisku dyrektorki Ruhrtriennale. Tematem przewodnim zaproponowanej w tym roku przez Carp linii programowej jest hasło "In-Between Time" [pomiędzy czasem], jako przesłanie do przemyślenia, które może mieć wpływ na kształtowanie społeczeństw.

Wśród zaproszonych na Ruhrtriennale 2020 artystek i artystów znaleźli się: Szwajcar Christoph Marthaler (tegoroczny artysta-rezydent festiwalu), pochodzący z Republiki Południowej Afryki William Kentridge, Argentynka Lola Arias, czy znana polskiej publiczności z międzynarodowego programu Nowego Teatru, pochodząca z Zimbabwe i żyjąca w Nowym Jorku nora chipaumir. Podobnie jak na Kunstenfestivaldesarts 2020, w tegorocznym programie Ruhtriennale "Cząstki kobiety" prezentowane będą obok nowej pracy Marlene Monteiro Freitas.

Publiczność festiwalu czeka na najnowszą pracę jednej z najbardziej rozpoznawalnych współczesnych choreografek, Amerykanka Meg Stuart, która zaprezentuje premierowo pierwszą po pięcioletniej przerwie pracę swojej grupy Damaged Goods - "Cascade".

Meg Stuart, laureatka Złotego Lwa Biennale w Wenecji, po raz pierwszy zaprosiła do współpracy francuskiego twórcę, reżysera i scenografa, Philippe'a Quesne. Artysta, który znany jest z immersyjnych światów przedstawionych w swoich scenicznych kreacjach, jeden ze swoich kolejnych spektakli ma zrealizować z zespołem TR Warszawa. Premiera, planowana na 2021 rok, odbędzie się na scenie TR Warszawa/ATM Studio.

Warto wspomnieć również, że artystą-rezydentem poprzedniej edycji festiwalu był Kornél Mundruczó; w ubiegłym roku festiwalowa publiczność miała okazję zobaczyć "Evolution" i "Das Floss Der Medusa".

Szczegółowe informacje na temat Ruhrtriennale 2020 dostępne są na stronie: https://www.ruhrtriennale.de/en/home/.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji