Artykuły

Gdynia. Czytania bajek w sieci

Teatry wciąż pozostają zamknięte, ale część trójmiejskich aktorów nie pozostaje bezczynna. Od poniedziałku aktorzy Bałtyckiego Teatru Różnorodności czytać będą bajki. Wszystkie czytania bezpłatnie dostępne będą w sieci.

W niedzielę, 22 marca o godz. 12, aktor i wokalista Piotr Kosewski przeczytał "Szelmostwa Lisa Witalisa" Jana Brzechwy. Czytanie zorganizował Oliwski Ratusz Kultury. Spotkanie transmitowane było przez serwis YouTube.

- "Szelmostwa Lisa Witalisa" to moja ukochana bajka. Darzę ją wielkim sentymentem także dlatego, bo Lis Witalis był moją pierwszą rolą w szkole podstawowej. Jednak ta bajka ma tak uniwersalny przekaz, że trafi do osób w każdym wieku - mówi Piotr Kosewski.

Z kolei zespół Tomasza Podsiadłego - Bałtycki Teatr Różnorodności, związany z Gdyńskim Centrum Kultury, od poniedziałku 23 marca czytać będzie bajki w cyklu "OTO BAJKA". Każdy "odcinek" to około 10-minutowa prezentacja wybranej bajki czy baśni. Aktorzy czytać będą prosto z własnych domów, ogrodów, balkonów - tak, aby przypomnieć wszystkim, iż cały czas zalecana jest akcja #zostańwdomu.

Partnerem akcji jest Gdynia Rodzinna i właśnie na stronach Gdyni Rodzinnej (facebooku i stronie internetowej) codziennie o godzinie 11, począwszy od najbliższego poniedziałku, będzie publikowany link to kolejnej bajki.

Repertuar bajek na najbliższe dni (kolejność nie jest jeszcze znana):

- baśnie Hansa Christiana Andersena: "Krzesiwo", Listek z nieba", "Nowe szaty króla", "Bąk i piłka", "Krasnoludek" i "Wszystko na swoim miejscu";

- bajka Joanny Papuzińskiej "O czym dudni woda w studni";

- baśń Jacoba i Wilhelma Grimm " Stoliczku nakryj się";

- nowela Henryka Sienkiewicza "Dwie łąki";

- baśnie Guido Gozzano: "Koszula prababki" i "Taniec gnomów".

- Ideą przedsięwzięcia jest to, aby rodzic, który musi pracować z domu, mógł chociaż na moment posadzić dziecko przed ekranem i przykuć jego uwagę inną formą niż kreskówki czy dzisiaj popularne formy rozrywki dziecięcej. W moim odczuciu, powrót do repertuaru, który pokolenie czterdziestolatków zna z dzieciństwa, jest bardzo dobrym pomysłem - przyznaje Tomasz Podsiadły [na zdjęciu], reżyser czytań.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji