Artykuły

Kraj. Kulturalne TOP 5 online

To zestawienie wyglądałby inaczej - podium należałoby do jubileuszu 75-lecia Filharmonii Częstochowskiej, na liście byłyby też m.in. "Literacki piątek" promujący nową książkę Marcina Dudzińskiego i wernisaż fotograficznej wystawy "Witkacy" w muzeum. Skoro jednak z powodu koronawirusa do filharmonii czy galerii nie pójdziemy - zainteresowań nie musimy odkładać na półkę. Oto propozycje na czas spędzany w domu.

Książka

Czytać warto zawsze i wszędzie. Szczególnie polecamy (do zamówienia w internecie) książki z Częstochową w tle. W ubiegłym tygodniu w wydawnictwie Agora ukazało się "Wotum" Macieja Siembiedy. Punktem wyjścia thrillera jest atak żarówkami wypełnionymi farbą na obraz matki Boskiej Częstochowskiej. Ostatnio na rynku pojawiły się również nowe kryminały, które wyszły spod piór częstochowian. Adrian Bednarek wydał "Córeczki", a Marcin Dudziński drugi tom trylogii dotyczącej biskupa Waltera, czyli "Z moich kości" (cykl otwarło głośne "Przeciwko bratu"). Kto zamiast tradycyjnej lektury woli wersje cyfrowe, może skorzystać z zamieszczonych w sieci darmowych e-booków czy audiobooków. Drugie z wymienionych udostępnia m.in. www.publio.pl.

Muzyka

Nietzsche powiedział, że "życie bez muzyki byłoby pomyłką" i trudno się z tym nie zgodzić. Dzięki kanałowi YouTube czy serwisowi Spotify dostęp do niej jest nieograniczony. My polecamy odkurzyć swoją płytotekę, a z nowszych produkcji proponujemy coś po częstochowsku. W ubiegłym roku pojawiła się m.in. płyta "Mój ulubiony Młynarski", którą były dyrektor Teatru im. Mickiewicza (pełnił stanowisko przez 12 lat) Piotr Machalica nagrał z częstochowskim zespołem Taj MahaLisa Trio, który tworzą Michał Walczak, Krzysztof Niedźwiecki i Paweł Surman.

Zostając zaś przy albumach wydanych nakładem wydawnictwa, Agora to 2019 r. przyniósł m.in. drugi solowy album w dyskografii częstochowianina Zygmunta "Muńka" Staszczyka - "Syn miasta", promowany przez singiel "Pola".

Film

W dobie HBO GO, VOD.pl czy Netflixa dostęp do filmowych nowości także jest ogromny. Przymusowy pobyt w domu może stać się jednak okazją, by zgłębić historię miasta. Pomagają w tym filmy dokumentalne wytwórni Kas Film w reżyserii Krzysztofa Kasprzaka dokumentujące Częstochowę lat 50., 60. itd. czy też okresów 1939-1945 i 1918-1939. Z kolei na YouTubie można za darmo obejrzeć filmy "Częstochowa 1962 rok" oraz "Marek Perepeczko" (udostępnił je sam Kasprzak).

Zostając zaś przy lokalnych twórcach, to także na YouTubie można znaleźć wielokrotnie nagradzany, pierwszy film krótkometrażowy młodej częstochowianki Marii Magdaleny Jeziorowskiej "Imitacja", w którym wystąpili Joanna Rucińska i Adam Hutyra.

Sztuki wizualne

Na czas przymusowego zamknięcia Muzeum Częstochowskie zaprasza do Wirtualnej Galerii Sztuki. Na swojej facebookowej stronie prezentuje perełki, które na co dzień eksponowane są na wystawie stałej "Sztuka Polska XIX i XX w." w Galerii Dobrej Sztuki. Prezentacje zaczęło od obrazu Józefa Mehoffera "Dworek (Jankówka)", a na 24 marca zaplanowano wirtualny wernisaż wystawy "Terra recognita 2020". Wirtualną prezentację wprowadziła również Miejska Galeria Sztuki, która może się pochwalić m.in. wystawą "Beksiński. Drugie Muzeum". Na ciekawy pomysł wpadła również częstochowska grupa artystyczna Atina: otworzyła swoją stronę na Facebooku i zachęca artystów reprezentujących różne dyscypliny sztuk, by publikowali tam swoje prace i komentowali osiągnięcia innych twórców.

Teatr

Tu z pomocą przyjść może np. Ninateka.pl, oferująca liczne spektakle bezpłatne online. Można tam zobaczyć takie teatralne rarytasy jak "(A)pollonia" Krzysztofa Warlikowskiego, "Rewizor" Jerzego Stuhra, "Damy i huzary" Krystyny Jandy czy "Między nami dobrze jest" Grzegorza Jarzyny.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji