Artykuły

Poznań. #kulturanawynos - zaproś ją do swojego domu!

Instytucje kultury w Poznaniu czasowo zawiesiły działalność stacjonarną, ale nie zwalniają obrotów. Wiele z nich przygotowało bogatą ofertę wydarzeń, w których można wziąć udział bez wychodzenia z domu. Wirtualne wycieczki po wystawach, projekcje filmowe online czy podcasty, to tylko niektóre z nich. Prezentujemy przewodnik po najciekawszych kulturalnych adresach www, który będziemy na bieżąco aktualizować.

Centrum Kultury Zamek

Zamek zaprasza na wirtualne wycieczki po dwóch wystawach - "Nieznany Impresjonizm: Manet, Pissarro i im współcześni" zaudiodeskrypcjąprac oraz "Frida Kahlo i Diego Rivera. Polski kontekst".

Na zamkowym kanale Youtube dostępne są relacje ze spotkań literackich czy wiersze czytane przez poetów podczas festiwalu Poznań Poetów, w tym Andrzeja Sosnowskiego, Kira Pietreka, Eugeniusza Tkaczyszyna-Dyckiego, Bohdana Zadura czy Serhija Żadana. Rozmowy z autorami, którzy odwiedzili Zamek, można znaleźć także na blogu zamekczyta.pl. Z czasem na stronie pojawią się nowe teksty, szczególnie autorów, z którymi spotkania zostały odwołane.

Instytucja wychodzi także naprzeciw potrzebom nauczycieli, edukatorów i wykładowców akademickich, stojących teraz przed dużym wyzwaniem prowadzenia działalności dydaktycznej online. Centrum Praktyk Edukacyjnych na swojej stronie i profilu na Facebooku udostępnia darmowe narzędzia do prowadzenia edukacji zdalnej.

Dziać się będzie także w Kinie Pałacowym, które przenosi się do sieci. Na swoim profilu w mediach społecznościowych kino udostępni filmy nagrodzone na zeszłorocznym festiwalu OFF CINEMA. Na początek: zdobywca Złotego Zamku w Konkursie filmów krótkometrażowych - "A Happy Marriage" w reż. Antonio Zagala.

Biblioteka Raczyńskich

Biblioteka Raczyńskich przygotowuje dla czytelników podcasty. Są one publikowane na stronie www.bracz.edu.pl, na kanale Biblioteki Raczyńskich na Youtubie i w serwisie Spotify (nazwa profilu to Biblioteka Raczyńskich). W czwartek, 19 marca premiera pierwszego podcastu z serii Kanon lektur nieczytanych, czyli propozycji skierowanej przede wszystkim do licealistów, uczących się w domu. Na kanałach biblioteki na Youtubie i w serwisie Spotify, w ciągu najbliższych dni pojawią się również nagrywane przez bibliotekarzy audiobooki z klasyków powieści kryminalnej - E.A. Poe, A. Christie czy J. Chmielewskiej.

Biblioteka zadba również o najmłodszych czytelników. Poza podcastami na Youtubie biblioteki ukazywać będą się krótkie filmy, na których bibliotekarze czytają dzieciom bajki (będzie to cykl BRACZytanki).

Wydawnictwo Miejskie Posnania - Poznańskie Archiwum Historii Mówionej

Ciekawą propozycję na spędzenie czasu wolnego oferuje Wydawnictwo Miejskie Posnania. Poznańskie Archiwum Historii Mówionej to kolekcja nagrań z poznaniakami i Wielkopolanami, którzy opowiadają o swoich przeżyciach. Archiwum zgromadziło już blisko trzysta filmowych wywiadów ze świadkami historii. Są wśród nich uczestnicy tak ważnych wydarzeń, jak Czerwiec "56 czy Marzec "68, a także opowieści osób, które przeżyły II wojnę światową. Strona jest na bieżąco aktualizowana.

Wielkopolskie Muzeum Niepodległości

"Zostań w domu i oglądaj naszą kolekcję" - pod takim hasłem muzeum prezentuje na swojej stronie internetowej i profilach w mediach społecznościowych eksponaty z wystaw stałych wraz z ich opisem. Od poniedziałku do piątku każdy z oddziałów przedstawia jeden wybrany zabytek. 23 marca muzeum rozpocznie część edukacyjną. Zaplanowano dwa konkursy online. Jeden z nich dedykowany będzie młodzieży i związany z oddziałami oraz wybranymi eksponatami, prezentowanymi na profilu na Facebooku. Drugi konkurs będzie miał charakter plastyczny i adresowany będzie do najmłodszych pasjonatów historii.

Muzeum Archeologiczne

Muzealnicy połączyli stare z nowym - eksponaty archeologiczne z nowoczesnymi technologiami. Pod adresem: https://play.google.com/store/apps/details?id=mobi.qrtag.archeologiczne można pobrać darmową aplikację (android i IOs), dzięki której możemy oglądać ekspozycje i poczytać o prezentowanych na nich eksponatach. Fanów audiobooków na pewno ucieszy opcja włączenia lektora, który krok po kroku oprowadzi po muzeum i opowie o jego atrakcjach. To nie wszystko. Na stronach www.muzarp.poznan.pl oraz www.rezerwat.muzarp.poznan.pl stopniowo publikowane będą prezentacje z opisami wystaw stałych i wcześniej eksponowanych wystaw czasowych. Na stronie muzeum dostępny jest także dział "Projekty", gdzie część najnowszych publikacji można pobrać w formacie PDF.

Estrada Poznańska

Estrada na swoim profilu na Facebooku udostępnia zrealizowane przez Teatr Fuzja we współpracy z wydawnictwem Media Rodzina "Poczytajki". Zachęcamy także do odwiedzenia strony: https://www.estrada.poznan.pl.

Polski Teatr Tańca

PTT już w najbliższą niedzielę, 22 marca o godz. 17:00 zaprasza na swój kanał na Facebooku do wspólnego oglądania własnej produkcji filmowej pt. "Toporzeł"w reżyserii Iwony Pasińskiej. Z kolei 28 marca, również o godz. 17:00 na fanpejdżu teatru odbędzie się wirtualne spotkanie pt. "Tańce książek" z udziałem historyczki sztuki Barbary Góreckiej oraz krytyczki sztuki Moniki Polak.

Pawilon

O dobrą muzykę w weekendy zadba Pawilon. W najbliższą sobotę, 21 marca o godz. 21:00 rozpocznie się cykl live-setów transmitowanych na żywo na Facebooku. Kolejna odsłona planowana jest na 28 marca. Wydarzenie odbywa się w ramach serii koncertów inicjatywy LAS. Aktualności związane z działalnością Pawilonu można znaleźc na stonie: http://pawilon.org.

Muzeum Narodowe w Poznaniu

"Muzeum w czasach zarazy" taką akcję proponuje swoim gościom Muzeum Narodowe w Poznaniu. Na profilach w mediach społecznościowych będą udostępniane kolekcje znajdujące się w zasobach MNP i oddziałów. Od czwartku, 19 marca na Facebooku MNP publikowane będą po dwa obiekty: dzieło na dzień dobry i dzieło na dobranoc. Ponadto zespół z Muzeum Pałacu w Rogalinie w weekendy od godz. 12:00 (sobota i niedziela) zaprasza na wirtualne zwiedzanie obiektu.

Centrum Turystyki Kulturowej TRAKT

CTK TRAKT przygotowało propozycje spotkań z dziedzictwem online w trzech obszarach tematycznych - interpretacji dziedzictwa, #dziedzictwadlaklimatu i akademii online. Wszystko to dziać się będzie za pośrednictwem kanałów na Facebooku: Bramy Poznania, Traktu Królewsko-Cesarskiego, Fest Fyrtla, Poznańskiego Szlaku Legend dla Dzieci oraz na Instagramie: https://www.instagram.com/bramapoznania/.

Wśród atrakcji znalazły się ciekawe propozycje dla najmłodszych. Poznański Szlak Legend dla Dzieci to oprócz książki "Koziołki, rury i czarcie ogony", folderu z zadaniami do rozwiązania podczas wizyty na szlaku (wszystko dostępne online na stronie www.szlaklegend.pl) także biblioteka audio, w której znajdują się nagrania 10 legend w formie bajarskich opowieści. Dodatkowo co drugi dzień na Facebooku Bramy Poznania oraz Poznańskiego Szlaku Legend dla Dzieci publikowane będą nagrania związanych z historią miasta oraz rodzinne zadania-wyzwania (plastyczne, kreatywne, kulinarne, DIY) do zrealizowania w domu po odsłuchaniu legendy.

Centrum Sztuki Dziecka

Najlepsze filmy dla dzieci w jednym miejscu? Codzienne rekomendacje można znaleźć na fanpejdżu Centrum Sztuki Dziecka na Facebooku.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji