Artykuły

Internet. Spektakle, które możesz obejrzeć w domu

Z uwagi na zagrożenie koronawirusem placówki kulturalne w całym kraju zostały zamknięte. Nie oznacza to jednak, że od kultury wyższej i teatru jesteśmy odcięci. Podpowiadamy, gdzie legalnie oglądać rejestracje spektakli teatralnych, oper czy spektakli baletowych, nie wychodząc z domu.

Teatr Miniatura online i inne spektakle dla dzieci

Dzięki projektowi iTeatr TVP - Internetowy Teatr dla szkół - można obejrzeć spektakle dla dzieci i młodzieży. Najwięcej zarejestrowanych spektakli to propozycje Miejskiego Teatru Miniatura w Gdańsku. Zobaczyć można w ten sposób m.in. "Krzyżaków" Henryka Sienkiewicza, "Zostań przyjacielem" Tomasza Mana oraz "Bajki robotów" Stanisława Lema, a także m.in. telewizyjną realizację premiery Teatru Narodowego w Warszawie "Pchła Szachrajka" Jana Brzechwy lub "Krawca niteczkę" - adaptację książki Kornela Makuszyńskiego, przygotowaną przez Teatr Lalka w Warszawie. Nie brakuje również realizacji teatrów szkolnych z całego kraju.

Zobacz spektakle:

"Pchła Szachrajka" Teatru Narodowego w Warszawie, reż. Anna Seniuk;

"Krawiec niteczka" Teatru Lalka w Warszawie, reż. Jarosław Kilian;

"Krzyżacy" Teatru Miniatura w Gdańsku, reż. Jakub Roszkowski;

"Zostań przyjacielem" Teatru Miniatura, reż. Tomasz Man;

"Bajki robotów" Teatru Miniatura, reż. Romuald Wicza-Pokojski.

Spektakle operowe i baletowe online

Warto docenić platformę VOD Teatru Wielkiego w Warszawie, na której znaleźć można realizacje teatralne produkcji Teatru Wielkiego - Opery Narodowej oraz Teatru Wielkiego w Poznaniu. Dzięki temu zobaczyć można dzieła Stanisława Moniuszki: "Halkę", "Straszny dwór" (w wersji z audiodeskrypcją i bez niej), "Paria" czy "Flis" albo balet "Mąż i żona".

Zobacz spektakle:

"Straszny dwór" Teatru Wielkiego - Opery Narodowej w Warszawie, reż. David Pountney;

"Halka (wileńska)" Teatru Wielkiego - Opery Narodowej w Warszawie, reż. Agnieszka Glińska;

"Flis" Akademii Muzycznej w Łodzi, reż. Andrzej Ferenc;

"Paria" Teatru Wielkiego w Poznaniu, reż. Graham Vick;

"Mąż i żona" Polskiego Baletu Narodowego, reż. Anna Hoop.

Operę oglądać można również dzięki realizacjom platformy Opera Vision. Tam zobaczyć można m.in. polskie spektakle "Halki" Stanisława Moniuszki z Teatru Wielkiego w Poznaniu, "Tosci" Giacomo Pucciniego z Teatru Wielkiego - Opery Narodowej w Warszawie. Poza tym do obejrzenia jest jeszcze 19 innych przedstawień operowych z całej Europy.

Trzeba jednak pamiętać, że platforma Opera Vision udostępnia spektakle operowe tylko przez pół roku po premierze, więc w najbliższych tygodniach lista może się skrócić. Na przykład "Halkę" Teatru Wielkiego w Poznaniu oglądać można tylko do 20 marca, a warszawską "Toscę" do 5 czerwca. W gronie udostępnionych tytułów znajdują się m.in. "Don Giovanni" Wolfganga Amadeusza Mozarta z Teatro dell'Opera di Roma we Włoszech, "Carmen" Georgesa Bizeta z Teatru Narodowego w Pekinie, "Madama Baterfly" Giacomo Pucciniego z Królewskiej Opery w Sztokholmie czy "Rusałka" Antonína Dvořáka z Opera Ballet Vlaanderen w Antwerpii (Belgia).

Zobacz spektakle:

"Halka" Teatru Wielkiego w Poznaniu, reż. Paweł Passini (dostępna do 20 marca);

"Tosca" Teatru Wielkiego - Opery Narodowej w Warszawie, reż. Barbara Wysocka dostępna do 5 czerwca);

"Don Giovanni" z Teatro dell'Opera di Roma, reż. Graham Vick (dostępna do 25 kwietnia).

Ninateka - największe polskie zasoby legalnej kultury

Prawdziwym skarbem wielbicieli polskiego teatru (i kultury w ogóle) są z kolei zasoby Ninateki. To platforma internetowa, na której udostępniane są zasoby Narodowego Instytutu Audiowizualnego. Znajduje się tutaj ponad 6 tys. filmów, spektakli, koncertów, słuchowisk i programów publicystycznych - wszystkich dostępnych legalnie i bezpłatnie.

Znajdziemy tu rejestracje spektakli największych tuzów reżyserii polskiego teatru - m.in. Tadeusza Kantora (m.in. "Wielopole, Wielopole", "Umarła klasa", "Nigdy tu już nie powrócę"), Jerzego Grzegorzewskiego ("Hamlet Stanisława Wyspiańskiego"), Jerzego Jarockiego ("Miłość na Krymie", "Kosmos", "Wizyta starszej pani"), Krystiana Lupy ("Wymazywanie"), Krzysztofa Warlikowskiego ("(A)pollonia", "Burza"), Grzegorza Jarzyny ("Między nami dobrze jest", "2007: Macbeth"), Jana Klaty ("H.", "Transfer!"), Jerzego Englerta ("Udręka życia") i Jerzego Stuhra ("Rewizor").

Nie brakuje też spektakli operowych wyreżyserowanych przez Mariusza Trelińskiego ("Król Roger" Karola Szymanowskiego, "Orfeusz i Eurydyka" Christopha Willibalda Glucka) i Natalii Kozłowskiej ("Orlando" i "Agrippina" - oba dzieła Georga Friedricha Händela). Zasoby Ninateki są tak bogate, że każdy złakniony kultury wyższej z pewnością znajdzie tu coś dla siebie:

Zobacz spektakle:

"(A)pollonia" Nowego Teatru w Warszawie, reż. Krzysztof Warlikowski;

"Miłość na Krymie" Teatru Narodowego w Warszawie, reż. Jerzy Jarocki;

"Między nami dobrze jest" TR Warszawa, reż. Grzegorz Jarzyna;

"H." Teatru Wybrzeże, reż. Jan Klata;

"Król Roger" Opery Wrocławskiej, reż. Mariusz Treliński.

Z kolei Metropolitan Opera w Nowym Jorku codziennie o godz. 19:30 czasu lokalnego (0:30 następnego dnia w Polsce) za darmo udostępnia swoje najsłynniejsze spektakle z serii "Live in HD series", które dostępne będą przez kolejne 20 godzin. Więcej informacji tutaj. Pierwszą z zaplanowanych transmisji jest słynna "Carmen" Bizeta w reż. Richarda Eyre z Roberto Alagną w roli don José i Elną Garančą jako Carmen.

Z podobną inicjatywą wyszła Opera Wiedeńska - każdego dnia o godz. 19 oglądać można wybrane spektakle Opery Wiedeńskiej, dostępne online przez kolejne 72 godziny. Trzeba jedynie zarejestrować się na stronie opery (wystarczy podać e-mail i utworzyć hasło dostępu). Obecnie oglądać można "Złoto Renu" Wagnera w reż. Adama Fischera z udziałem Zygmunta Koniecznego (Woltan) i "Falstaffa" Verdiego w reż. Jamesa Conlona.

To oczywiście nie wyczerpuje bardzo dużej liczby spektakli, jakie są dostępne w internecie. Wkrótce zaproponujemy również spektakle Teatru Telewizji.

---

Na zdjęciu: "Miłość na Krymie" w reż. Jerzego Jarockiego Teatru Narodowego w Warszawie obejrzeć można na Ninateka.pl

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji