Artykuły

Trójmiasto. Kultura w dobie pandemii przenosi się do internetu

Wernisaż online, koncert Nagrobków w streamingu, spektakle i pokazy filmowe - kultura w dobie koronawirusa przeniosła się do internetu.

Jak wszyscy doskonale już wiedzą, instytucje kultury województwa są zamknięte do odwołania. To wszystko ma na celu powstrzymanie rozpowszechniania się wirusa COVID-19. Masowo odwołano wiele wydarzeń bądź, tak jak Gdańskie Targi Książki, konferencję Marketing w Kulturze czy Europejskiego Poetę Wolności, przełożono na inny termin.

Ale instytucjom kultury nie brakuje pomysłowości i kreatywności, i przenoszą niektóre ze swoich działań do internetu. Warszawska Zachęta będzie miała internetowe oprowadzania kuratorskie po niedawno otwartych wystawach, Teatr Nowy w Poznaniu zorganizował pokaz spektaklu online.

Także trójmiejskie instytucje kultury wychodzą z podobnymi inicjatywami. Państwowa Galeria Sztuki w swoich mediach społecznościowych będzie pokazywała zdjęcia dzieł znajdujących się na wystawach "Bruno Schulz wśród artystów swoich czasów" oraz "Jan Lebenstein. Malarstwo i rysunek". Z kolei Oddział Sztuki Nowoczesnej Muzeum Narodowego w Gdańsku w sobotę, 14 marca, o godz. 18 będzie miał wernisaż wystawy "Bob-Nosa Uwagboe. Transit". Będzie to pierwszy wernisaż online w historii gdańskiej instytucji.

Trójmiejski zespół Nagrobki w poniedziałek, 16 marca, w samo południe zagra koncert online, który będzie można zobaczyć w internecie na stronie www.youtube.com/nagrobki. Za pośrednictwem strony iteatr.tvp.pl można obejrzeć "Bajki robotów" [na zdjęciu] - produkcję Teatru Miniatura.

O krok dalej poszły gdyńskie instytucje kultury. Od poniedziałku, 16 marca, codziennie o godz. 18 na fanpage'u Gdynia Kulturalna będą transmisje online warsztatów, pokazów teatralnych, filmów czy koncertów. - Chcemy przekazać dobrą informację tym, którzy czują się związani z gdyńską kulturą i chcą aktywnie w niej uczestniczyć. Gdynia kulturalna przygotowała od przyszłego tygodnia streaming w sieci, w którym od 16 marca codziennie o godzinie osiemnastej będziemy wypuszczać nowy materiał z gdyńskich instytucji kultury" - powiedziała Maja Wagner, naczelniczka Wydziału Kultury w Urzędzie Miasta Gdyni.

Jak mówi Wagner będą spektakle teatru Gdynia Główna, kuratorskie oprowadzanie po wystawie "Gdynia-Tel Awiw" Muzeum Miasta Gdyni, pokazy filmów absolwentów Gdyńskiej Szkoły Filmowej, gdyńscy bibliotekarze i bibliotekarki będą proponować lektury oraz to, gdzie je znaleźć. - Gdyńska kultura łączy siły i będzie nadal funkcjonować - zapewnia Wagner.

W nowej formule odbędzie się planowane na 21 marca wydarzenie z cyklu Wolność Kosmos Improwizacja "Spekulacja". Jak informują organizatorzy, muzycy wystąpią zgodnie z planem, a koncertu będzie można posłuchać na żywo w streamingu. Obecność publiki w czasie koncertów improwizowanych to rzecz niezmiernie ważna, dlatego Fundacja 4 Sztuki, odpowiedzialna za organizację koncertów, przygotowuje rozwiązania, które pozwolą osobom biorącym udział w koncercie mieć wpływ na to, co dzieje się na scenie.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji