Artykuły

Warszawa. Aktorzy TR Warszawa dają głos niememu kinu

"Zew morza", jeden z najbardziej widowiskowych polskich filmów niemych, zostanie zaprezentowane w nowej odsłonie z dubbingiem na żywo. Postaci z melodramatu Henryka Szaro przemówią głosem aktorek i aktorów TR Warszawa. Czytanie wyreżyserowała Katarzyna Minkowska, laureatka nagrody Debiut TR, a pokaz odbędzie się 16 marca o godz. 19.00 w warszawskim kinie Iluzjon.

Inicjatywa połączenia kina niemego z aktorami występującymi na scenie narodziła się w TR Warszawa, który w ten sposób w 2019 roku uczcił 80-lecie sceny przy Marszałkowskiej 8 w Warszawie, powstałej dla gwiazdy przedwojennego kina i teatru Marii Malickiej, odtwórczyni głównej roli w Zewie morza. Współcześni aktorzy wcielają się w postaci sprzed blisko wieku, dodając do oryginalnych dialogów z plansz swoje własne komentarze i ekspresję. Melodramatyczna fabuła o intrydze pełnej mezaliansów, twistów i pościgów zyskuje w ten sposób zupełnie nowe, przewrotne oblicze, nie bez humoru i zamyślenia.

W obsadzie dubbingu znaleźli się: Jan Dravnel, Lech Łotocki, Joanna Połeć, Paweł Smagała, Justyna Wasilewska.

"Na jakim poziomie znajduje się mój film? Nie łudźmy się. W granicach naszych możliwości zrobienie filmu skończenie artystycznego jest niemożliwością. Wszakże w granicach tych właśnie możliwości szedłem konsekwentnie w kierunku raz obranego celu i w żadnym wypadku nie ustąpiłem przed piętrzącemi się trudnościami".

Henryk Szaro, Jak kręcę film? "ABC u reżysera Szaro", ABC 1927 nr 279

"Zew morza" to najwcześniejszy zachowany film Henryka Szaro, jednego z najważniejszych reżyserów polskiego kina przedwojennego, absolwenta słynnej szkoły przy Teatrze Narodowym w Piotrogrodzie. Wątek miłosny splata się tu z sensacyjną akcją, która rozgrywa się, po raz pierwszy w polskim kinie, na otwartym morzu. W obsadzie Zewu morza, poza Marią Malicką, znalazły się znane i lubiane gwiazdy przedwojenne, takie jak Jerzy Marr, Nora Ney oraz Tadeusz Fijewski. Realizacji filmu podjęła się Maria Hirszbein - jedna z pierwszych kobiet, która w polskim kinie przedwojennym zajmowała się produkcją filmową.

"Zew morza" zrekonstruowany został w 2013 roku dzięki dwóm odnalezionym kopiom filmowym i odnowiony cyfrowo w ramach projektu "Konserwacja i digitalizacja przedwojennych filmów fabularnych w Filmotece Narodowej w Warszawie".

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji