Artykuły

Ewa Greś: Była także aktorką naszego teatru

Odeszła 10 lutego 2020 roku. Ewa Greś, aktorka warszawskiego Teatru Żydowskiego, artystka grała tam od 2007 roku. Wcześniej, za dyrekcji Zbigniewa Rybki, od 2003 roku była w rzeszowskim zespole Teatru im. Wandy Siemaszkowej. Podziwiana przez widzów.

Pierwszy raz na naszej scenie wystąpiła w roli Michasi w spektaklu "Mieszczanin szlachcicem" Moliera, w reżyserii Bartłomieja Wyszomirskiego, którego premiera miała miejsce 30 stycznia 2004 roku. Potem były urokliwe bajecznie w treści widowiska, wyczarowane reżysersko przez Cezarego Domagałę - w "Tajemniczym ogrodzie" według Frances Elizy Hodgson Burnett zagrała Marry Lennox (premiera 26 marca 2004), a w spektaklu "Alicja w krainie czarów" Carrolla Levisa, wystąpiła w roli Zająca (premiera 18 grudnia 2005). Tejże samej niedzieli w południe w Szajna Galerii na kolejnej edycji Rzeszowskiego Salonu Poezji losy i twórczość dwóch wrażliwych i tragicznych poetek - amerykańskiej Sylwii Plath i rosyjskiej Mariny Cwietajewej - sugestywnie opisała słowem Anna Kulpa, a wiersze przybliżyły słuchaczom aktorki Małgorzata Jakubiec-Hauke i właśnie Ewa Greś. W "Kartotece" Tadeusza Różewicza w reżyserii Julii Wernio słyszana była jako "kobiecy głos spod kołdry" i obecna na scenie jako Sekretarka (premiera 5 listopada 2004), a w klimatycznie nastrojowo i muzycznie "Cafe Sax" na podstawie poezji Agnieszki Osieckiej w reżyserii Cezarego Domagały zagrała "Kobietę Zawiedzioną" (premiera 31 grudnia 2004). Zapamiętana została też z jednej z dwóch premier podczas Nocy Artystów 25 marca 2006 - Ewa Greś wystąpiła w roli Kasi, jednej z głównych postaci w "Poskromieniu złośnicy" Williama Szekspira w reż. Julii Wernio. Przypomnieć należy też Pamiętnik narkomanki w reżyserii Henryka Rozena (premiera 11 grudnia 2005). Ewa Greś wystąpiła w duecie z Adamem Mężykiem. Doskonale zagrała w tym spektaklu Baśkę. Ekspresyjna i bardzo wiarygodna, stworzyła widowisko żywe, pełne napięcia, refleksji o cierniach życia, gdy brakuje miłości i akceptacji innych. Widowisko pełne poezji zarazem, bliskiej bardzo na co dzień jej osobowości. Artystka ta zagrała jeszcze na rzeszowskiej scenie Katarzynę (wymiennie z Agnieszką Smolak) w spektaklu "Matka Courage i jej dzieci" Bertolta Brechta w reżyserii Katarzyny Deszcz (premiera 25 listopada 2006) oraz Hankę w "Moralności pani Dulskiej" Gabrieli Zapolskiej w reżyserii Henryka Rozena (premiera 6 stycznia 2007).

Ewa Greś miała zaledwie 44 lata. Urodziła się 20 sierpnia 1975 w Gdyni. Ukończyła Studium Aktorskie przy Teatrze im. Stefana Jaracza w Olsztynie oraz Wydział Malarstwa i Grafiki na ASP w Gdańsku. W latach 2000 -2001 grała Teatrze im. Stefana Jaracza w Olsztynie, a w latach 2002 -2003 w Teatrze im. S. I. Witkiewicza w Zakopanem. Potem w Rzeszowie i zakończyła karierę i życie w Warszawie. Można ją było oglądać filmowo m.in. w serialu Na Wspólnej w TVN i w filmie Raport Tadeusza Kijańskiego. Była aktorką Teatru Żydowskiego w Warszawie, ale występowała także w Teatrze Syrena i Teatrze Popularnym. Współpracowała jako asystent reżysera z Henrykiem Rozenem oraz Szymonem Szurmiejem.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji