Artykuły

Warszawa. Jak spędzić Dzień Kobiet w stolicy?

W Dzień Kobiet i 8 marca powoli przestają się kojarzyć z kwiatami i perfumami. W Warszawie ta data oznacza, że ulicami przejdzie Manifa, czyli coroczna demonstracja w obronie praw kobiet.

W tym czasie oprócz Manify odbywają się też w Warszawie różne inne imprezy i wydarzenia poświęcone walce o równość płci. A przy okazji można się pośmiać i potańczyć. Podpowiadamy, co robić na Dzień Kobiet.

XXI Warszawska Manifa

Niedziela, 8.03.2020 r., godz. 14, pl. Defilad.

W tym roku Manifa wyruszy o godz. 14 z placu Defilad, a hasło brzmi: "Feminizm dla klimatu. Klimat na antykapitalizm".

- Chcemy zwrócić szczególną uwagę na katastrofę klimatyczną, która dzieje się tu i teraz, dotyczy każdej i każdego z nas bez względu na płeć, kolor skóry, przynależność etniczną, orientację seksualną czy wyznanie. Jednak to kobiety i dzieci są i będą grupą, którą ten kryzys dotknie najbardziej - deklarują organizatorki z Porozumienia Kobiet 8 Marca. - Chcemy pokazać, że system kapitalistyczny niszczy tę planetę, korporacje zawłaszczają dobra wspólne, jednocześnie prowadząc narrację, która spycha odpowiedzialność na jednostki, a władze państw pod wpływem właścicieli i prezesów tych korporacji nie podejmują zmian systemowych, które są główną drogą na ratunek dla naszego gatunku.

***

HER Docs Film Festival

Piątek-wtorek, 6-10.03.2020, Kinoteka, PKiN, pl. Defilad 1. Bilety: 16 zł.

HER Docs Film Festival to pierwszy w Polsce festiwal filmów dokumentalnych prezentujący twórczość kobiet. W programie ponad 60 polskich i zagranicznych filmów dokumentalnych, animacji i prac wideo, prezentowanych w sekcjach tematycznych (m.in. Sztuka, Ciało, HERstorie, Lepsze jutro?, Seks, Przeboje festiwali, Nowe twarze) oraz kilkanaście wydarzeń towarzyszących, w tym spotkania z twórczyniami filmów, debaty, warsztaty i imprezy muzyczno-performatywne. Zobaczymy takie filmy, jak m.in. "Powrót Kate Nash" (reż. Amy Goldstein), "Delphine i Carole" (reż. Callisto Mc Nulty), "Historia pewnych majtek, czyli skąd się biorą ubrania" (reż. Stéfanne Prijot) czy "RBG" (reż. Betsy West i Julie Cohen). W programie tworzonym we współpracy z Muzeum Sztuki Nowoczesnej i Akademią Sztuk Pięknych w ramach sekcji "Sztuka" zobaczymy prace wideo nagradzanych polskich i zagranicznych artystek, m.in. Renate Lorenz i Pauline Boudry, Laure Prouvost, Shany Moulton, Agnieszki Polskiej, Anny Zaradny i Anety Grzeszykowskiej. W ramach sekcji "4Youth" adresowanej do młodej publiczności, pokazane zostaną filmy poruszające tematykę zmian klimatycznych, świadomej konsumpcji i edukacji seksualnej.

***

Kobiety wiedzą, co robią

Sobota, 7.03.2020, godz. 11-18, Centrum Handlowe Blue City, al. Jerozolimskie 179. Wstęp wolny

"Wysokie Obcasy" zapraszają na wydarzenie pod hasłem "Kobiety wiedzą, co robią", które odbędzie się w sobotę w Blue City. Wezmą w nim udział pisarki, blogerki, dziennikarki, trenerki, dietetyczki i psycholożki. W programie m.in. rozmowa dziennikarek, felietonistek i autorek książek: Sylwii Chutnik, Karoliny Sulej oraz Doroty Warakomskiej, zajęcia jogi, warsztat przygotowywania ekologicznych środków czystości i rozmowa o ekologii z Sylwią Majcher, autorką książek kucharskich w duchu "zero waste".

***

Kibicuj polskim piłkarkom

Sobota, 7.03.2020 r., godz. 18, Polonia Warszawa, ul. Konwiktorska 6. Bilety: 10 zł.

W sobotę na stadionie Polonii odbędzie się mecz eliminacji kobiecych mistrzostw Europy w piłce nożnej pomiędzy Polską a Mołdawią. Kobiece Euro rozpocznie się latem 2021 r. w Anglii.

***

Spektakle w Klubie Komediowym

Niedziela, 8.03.2020 r., godz. 18, Klub Komediowy, ul. Nowowiejska 1. Bilety: 35 zł.

Żeńska reprezentacja Klubu Komediowego, artystycznej, kabaretowej piwnicy z pl. Zbawiciela, zaprasza w Dzień Kobiet na kobiece spektakle. O godz. 18 rozpocznie się improwizowane przedstawienie "All the single ladies" inspirowane życiem singielek w wielkim mieście. Bilety: 35 zł. A o godz. 20.30 zobaczymy spektakl "Czy modna pani rodzić powinna?", czyli kolejną odsłonę przygód Modnej Pani, bohaterki powołanej do życia przez scenarzystkę i improwizatorkę Joannę Pawluśkiewicz. Wystąpi Katarzyna Kołeczek. Bilety: 30 zł.

***

Pokaz mody

Niedziela, 8.03.2020 r., godz. 15, bar Studio, PKiN, pl. Defilad 1.

Ten pokaz mody będzie inny niż wszystkie. Modelki to osoby, które doświadczyły przemocy seksualnej, a ubrane będą tak samo jak wtedy, kiedy tej przemocy doświadczyły. W ten sposób stowarzyszenie Forget-Me-Not założone przez Paulinę Popowską i Maję Staśko dla osób, które doświadczyły gwałtu i molestowania, chce zwrócić uwagę na to, że za przemoc seksualną nie jest odpowiedzialny strój kobiety, a także że osoby po traumatycznych przeżyciach też bywają radosne, chcą czuć się piękne i podziwiane.

***

Targi Jestem Vintage

Sobota i niedziela, 7-8.03.2020 r., godz. 11-19, Filtracja, Centrum Praskie "Koneser", pl. Konesera. Wstęp wolny.

Moda i trendy modowe zmieniają się w zastraszającym tempie. Kupujemy coraz więcej i więcej, a w efekcie produkujemy tony tekstylnych śmieci. Przemysł odzieżowy generuje ogromne ilości dwutlenku węgla do atmosfery. Dlatego w Dzień Kobiet warto się wybrać na targi Jestem Vintage, na których swoje kolekcje zaprezentują najlepsze sklepy vintage oraz kolekcjonerzy z całej Polski. Na stoiskach możecie upolować m.in. buty, torby, ubrania.

***

Benefit na pomoc ofiarom przemocy

Sobota, 7.03.2020 r., godz. 18, Ada Puławska, ul. Puławska 37. Bilety cegiełki: 20 zł.

"Niewinna" to międzynarodowa benefitowa akcja przeciwko przemocy domowej, która ma na celu zwrócić uwagę na sytuację przemocy domowej w Rosji i wspomóc pozarządowe organizację, fundusze i oddziały kryzysowe środkami finansowymi, które uda się zebrać podczas wydarzeń, które organizuje kilkadziesiąt miast Rosji i Europy. Warszawska edycja odbędzie się w Adzie Puławskiej. W programie rozmowa z ekspertkami o sytuacji przemocy domowej w Rosji i Polsce oraz koncerty. Zagrają: Zimny Maj, Sad Boys, Machine Driven Sun i Deadly Friend.

***

Warsztaty Nowych Epifanii

Sobota, 7.03.2020 r., godz. 18-20, niedziela, 8.03.2020 r., godz. 11-18, Centrum Myśli Jana Pawła II, ul. Foksal 11. Bilety: 15 zł

W ramach festiwalu Nowe Epifanie poświęconego świętej Marii Magdalenie w Centrum Myśli Jana Pawła II odbędą się warsztaty z cyklu "Miejsce dotyku", które poprowadzą same kobiety. W sobotę coacherka i dziennikarka Aga Kozak poprowadzi zajęcia pt. "Czucie siebie, czucie ciała, czucie granic", a w niedzielę odbędą się warsztaty ruchowe "Manewry Marii Magdaleny" z fotografką i performerką Katarzyną Szugajew.

***

Spacer po Powązkach śladami aktorek

Sobota, 7 marca 2020 r., godz. 12-13.15, cmentarz Powązkowski, brama św. Honoraty, ul. Powązkowska 14. Wstęp wolny.

Przewodnik miejski Hubert Smoczyk, twórca Warszawskiego Zaułka, poprowadzi spacer po Starych Powązkach śladami słynnych aktorek. Dowiemy się m.in., która Polka jako pierwsza publicznie wykonała tango i kogo nazywano polską Marilyn Monroe.

***

Disco Legal

Niedziela, 8.03.2020 r., godz. 16-17.30, rondo Dmowskiego. Wstęp wolny.

8 marca to też data 4. Międzynarodowego Strajku Kobiet. Z tej okazji odbędzie się happening na rondzie Dmowskiego, który kobiety chcą przemianować na rondo Praw Kobiet. O godz. 16 rozpocznie się tu Disco Legal, czyli wielka dyskoteka pod gołym niebem. Każdy może przyjść i zatańczyć.

***

Piosenki dla dziewczyn

Niedziela, 8.03.2020 r., godz. 19.30, Ocho, ul. Reja 9.

Wojtek Brożek to współtwórca takich zespołów jak Żółte Kalendarze, Maki i Chłopaki, a od niedawna też Malikowska i Brożek. Teraz postanowił wydać płytę z solową twórczością. Album Brożka "Piosenki dla dziewczyn" to utwory, które artysta komponował przez ostatnie 10 lat. Premiera w Dzień Kobiet w klubokawiarni Ocho przy Teatrze Ochoty.

***

Żydowskie herstorie

Sobota i niedziela, 7-8.03.2020 r., godz. 13-16, Muzeum Historii Żydów Polskich "Polin", ul. Anielewicza 6.

Warsztaty z okazji Dnia Kobiet w Muzeum Polin pod hasłem "Emancypacja w grupach mniejszościowych - żydowskie herstorie" poprowadzi Zuzanna Hertzberg, artystka i aktywistka starająca się odzyskiwać nieznane herstorie kobiet - żydowskich Polek - i próbująca odtwarzać życiorysy ze skrawków pamięci. Podczas warsztatów poznamy takie odnalezione biografie żydowskich Polek. Zapisy: echomicka@polin.pl.

***

Herstorie wystawa

Lokal_30, ul. Wilcza 29A/12. Wstęp wolny.

"Herstorie" to wystawa studentek i studentów pierwszego roku sztuk społecznych w Instytucie Kultury Polskiej na Uniwersytecie Warszawskim. Projekt skupia się na kobietach i płci kulturowej. Prace powstały podczas warsztatu prowadzonego przez Bognę Burską. Wystawę oglądać można do 14.03.2020, śr.-sb. w godz. 12-18.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji