Artykuły

Wrocław. Kongres Kultury przeniesiony w nowe miejsce

Zainteresowanie wrocławian Kongresem Kultury przerosło oczekiwania organizatorów, dlatego zdecydowali się znaleźć dla wydarzenia nowe, większe miejsce. Kongres może jednak zostać odwołany z powodu koronawirusa.

Uczestnicy Kongresu Kultury będą rozmawiać o partycypacji, polityce kulturalnej, możliwości finansowania kultury, współpracy na linii miasto - województwo. Wydarzenie miało zostać zorganizowane 20 marca w Centrum Sztuk Performatywnych Piekarnia. Jednak po niecałych dwóch tygodniach od ogłoszenia programu, skończyły się dostępne miejsca na wykłady i debaty. Zarejestrowało się ponad 700 osób.

Postulat zmiany miejsca kongresu wysunęła m.in. grupa Akcja Kultura. - Zaangażowanie wrocławskiego środowiska kultury przerosło organizatora. Zainteresowanie jest na tyle duże, że oczekujemy szybkiej reakcji prezydenta. Może jest jeszcze szansa na przeniesienie kongresu - mówił na zwołanej w ubiegłym tygodniu konferencji Marek Gluziński, jeden z przedstawicieli Akcji.

Nowe miejsce kongresu

Kongres organizują wspólnie miasto, Strefa Kultury Wrocław i reprezentująca stronę społeczną Grupa Kultura. - Punktem odniesienia był dla nas pierwszy Kongres Kultury, który odbył się w trakcie Europejskiej Stolicy Kultury 2016, a wzięło w nim udział 120 osób - mówi Bartłomiej Świerczewski, dyrektor departamentu spraw społecznych. Zapewnia, że miastu zależy, by kongres przeprowadzić w komfortowych warunkach i dać możliwość uczestniczenia w nim maksymalnie dużej liczbie osób. - Stąd decyzja, by przenieść wydarzenie do Wrocławskiego Centrum Kongresowego przy Hali Stulecia - mówi.

Da to możliwość zwiększenia limitu uczestników i ponownego otwarcia rejestracji. WCK może pomieścić ok. 200 dodatkowych osób.

Rejestrować się na wydarzenie można przez stronę kongres.kulturawroclaw.pl bądź przychodząc osobiście do Barbary, biura Strefy Kultury Wrocław.

Wybory do Rady Kultury

Kluczowym punktem programu kongresu będą wybory do Rady Kultury. To nowe ciało doradcze przy prezydencie Wrocławia. Do kompetencji rady będzie należeć m.in. rekomendowanie przedstawicieli do komisji konkursowych i oceniających szefów instytucji kultury oraz udział w kształtowaniu polityki kulturalnej.

Rada będzie składać się z 15 osób, w tym ośmiu reprezentantów strony społecznej (wybierzemy ich w trakcie kongresu spośród 56 kandydatów), pięciu wskazanych przez prezydenta oraz dwóch przedstawicieli instytucji kultury.

Wewnętrzne wybory w instytucjach już się odbyły. Ich pracownicy na swoich przedstawicieli wytypowali Janusza Jasińskiego, dyrektora naczelnego Wrocławskiego Teatru Lalek oraz Jarosława Freta, dyrektora Instytutu Grotowskiego.

Wszystkie nazwiska poznamy bezpośrednio po kongresie. Oficjalnie skład rady potwierdzi rozporządzenie prezydenta.

Przygotowani na epidemię

Cały czas można dopisywać się do listy wyborców. Rejestracja trwa do godz. 14.30 w dniu kongresu. Odbywa się przez stronę internetową, ale można się też dopisać w dniu wydarzenia po przyjściu na miejsce (należy mieć ze sobą dowód tożsamości). Organizatorzy zapewniają, że są przygotowani na dużą liczbę wyborców, a kart do głosowania starczy dla wszystkich chętnych. - W razie potrzeby możemy je wydrukować i opieczętować na miejscu - tłumaczy Świerczewski.

Dodaje również, że są przygotowani na decyzję o odwołaniu wydarzeń o charakterze masowym w związku z sytuacją epidemiologiczną. - Działamy reaktywnie. Jeśli będą takie decyzje organów wyższych, będziemy je honorować - mówi. Wówczas część dyskusyjna kongresu zostanie przeniesiona na bliżej nieokreśloną przyszłość, a wybory odbędą się zgodnie z planem 20 marca, z tym że urna stanie w Barbarze.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji