Artykuły

Kraków. Dyskusja o przekraczaniu norm z aktorkamiTeatru Bagatela

11 marca o godz. 18 w Kijów.Centrum swoje zwieńczenie będzie miał Rok Kobiet Akademii Sztuk Pięknych. Z tej okazji odbędzie się specjalny pokaz filmu "Siłaczki", debata z jego autorami, rozmowa z aktorkami Teatru Bagatela o przekraczaniu norm przyjętych w społeczeństwie oraz interaktywna wystawa prac studentów Akademii Sztuk Pięknych.

Na wydarzenie kończące obchody Roku Kobiet ASP zapraszają jego organizatorki: dr hab. Iwona Demko, dr Agnieszka Marecka oraz dr hab. Edyta Mąsior.

W foyer Kijów.Centrum gości powitają interaktywne prace studentów Akademii Sztuk Pięknych, realizowane pod opieką dr hab. Edyty Mąsior: Jany Moroz, Mateusza Stanuszka i Erwina Jeneralczyka. Będą one swoistym wprowadzeniem do seansu.

"Siłaczki" miały swoją premierę w 2018 roku - uroczysty pokaz dokumentu w reżyserii Marty Dzido i Piotra Śliwowskiego odbył się 28 listopada, w setną rocznicę podpisania dekretu o prawach wyborczych "bez różnicy płci". To pierwszy w historii rodzimej kinematografii film opowiadający o emancypantkach, które na przełomie XIX i XX wieku walczyły na ziemiach polskich o prawa dla kobiet.

- Polskim sufrażystkom chodziło nie tylko o możliwość głosowania, ale o niezależność w każdej dziedzinie życia: o swobodny dostęp do edukacji, pracy, o możliwość dysponowania własnym majątkiem. Dla nich niepodległa Polska oznaczała kraj, w którym wszyscy obywatele są wolni i równi - tłumaczy Marta Dzido.

Po pokazie "Siłaczek" odbędzie się spotkanie, w którym wezmą udział autorzy filmu oraz aktorki Teatru Bagatela, które kilka tygodni temu upomniały się o swoją godność, ujawniając nadużycia seksualne, do których dochodziło w teatrze.

- Nie jesteśmy w stanie zrozumieć, jaki opór musiały pokonać pierwsze bojownice, bo żyjemy już w innej rzeczywistości. Często wydaje nam się również, że nie mamy o co walczyć, bo emancypacja się dokonała. Jednak w otaczającej nas rzeczywistości nadal są rzeczy, w imię których trzeba się narażać, wystawiając się często na niezrozumienie społeczne w walce o swoje prawa. Właśnie takimi współczesnymi Siłaczkami są aktorki z Teatru Bagatela - tłumaczy Iwona Demko, współorganizatorka wydarzenia.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji