Artykuły

Kielce. "Noc żywych zabawek" od soboty w Kubusiu

Już w najbliższą sobotę 7 marca w Teatrze Lalki i Aktora Kubuś odbędzie się premiera spektaklu "Noc żywych zabawek". Autorska sztuka Michała Walczaka jest przezabawną historią o zderzeniu pokoleń, tradycji i nowoczesności. Do tego rozgrywa się nie gdzie indziej, ale w Kielcach, będzie więc sporo wątków lokalnych.

To właśnie w Kielcach mieszka i pracuje rodzina Bałamuckich, która słynie z produkcji zabawek najwyższej jakości - uwielbianych przez dorosłych i dzieci. Kochają je wszyscy, poza dziesięcioletnim Miłoszem. Najmłodszy z rodu Bałamuckich nie chce kontynuować rodzinnej tradycji - jego marzeniem jest tworzenie gier komputerowych - kiedy więc na gwiazdkę nie dostaje upragnionego laptopa, postanawia uciec z domu. Gdy zrozpaczeni rodzice szukają syna, ich firmowy sklep staje na krawędzi bankructwa, a coraz więcej dzieci zamiast zabawek kupuje multimedia. I to oferowane przez tajemniczego Animatusa, który przejmuje ostatecznie zakład Bałamuckich, zaś odnalezionego Miłosza zatrudnia jako testera gier nowej generacji.

Chłopiec zaniedbuje szkołę i rodziców, tymczasem do pobliskiego Muzeum Zabawek trafia coraz więcej misiów i lalek porzuconych przez dzieci zapadających na dziwną chorobę pixelozę.

Wszystko zatem zdaje się zmierzać w jak najgorszym kierunku, ale na ratunek Miłoszowi i innym dzieciom nieoczekiwanie wyrusza bojowy oddział z muzealnych gablot. Czy zabawkom uda się pokonać Animatusa i oderwać małe umysły od gier komputerowych? Czy znajdą lekarstwo na pixelozę? Czy dzieciom są jeszcze potrzebne prawdziwe zabawki?

Spektakl "Noc żywych zabawek" wyreżyserował uznany dramatopisarz i reżyser Michał Walczak, scenografię stworzyła Agnieszka Zdonek, muzykę - Andrzej Izdebski, a multimedia - Przemysław Żmiejko. Przedstawienie jest pełną zwrotów akcji opowieścią, która tryska humorem, ale też porusza istotne tematy. Warto poznać bliżej szaloną rodzinę Bałamuckich i świat dawnych, ale wciąż żywych zabawek. Serdecznie zapraszamy!

***

Biogramy twórców spektaklu "Noc żywych zabawek"

MICHAŁ WALCZAK

Dramatopisarz, reżyser, scenarzysta, studiował w Szkole Głównej Handlowej. Absolwent wydziału reżyserii Akademii Teatralnej i reżyserii filmowej w Szkole Andrzeja Wajdy. Stypendysta Ministra Kultury na rok 2004, od 2012 współtwórca grupy teatralnej Pożar w burdelu, autor kilkudziesięciu sztuk teatralnych dla dorosłych i dzieci. "Piaskownica", "Podróż do wnętrza pokoju", "Ostatni tatuś", "Janosik - naprawdę prawdziwa historia", "Nieustraszeni pogromcy smogu", "Smutna królewna", "Depresja komika" czy "Piraci z dna Wisły" opowiadają o charakterystycznym dla współczesności zagubieniu między dzieciństwem a dorosłością i znakomicie sprawdzają się w teatrze dramatycznym, muzycznym i lalkowym. Sztuki Walczaka były tłumaczone na kilkadziesiąt języków i wystawione m.in. w Nowym Jorku, Hawanie, Buenos Aires, Moskwie, Petersburgu, Paryżu, Londynie, Pradze, Wilnie, Taipei.

AGNIESZKA ZDONEK

Scenograf. Absolwentka Liceum Plastycznego w Opolu - specjalizacja techniki graficzne. Studiowała projektowanie scenografii na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu oraz w Wyższej Szkole Sztuk Scenicznych w Bratysławie. Współpracowała z teatrami w Kaliszu, Poznaniu, Białymstoku, Wrocławiu, Wałbrzychu, Warszawie. Współtworzy Teatr Bajaderka - grupę zajmującą się teatrem edukacyjnym dla najmłodszych. Wraz z Anną Kaczkowską i Marią Magdaleną Wawrzyńczyk zaprezentowała projekt "Urban Reflectin" podczas XIII Praskiego Quadriennale (Prague Quadrennial of Performance Design and Space). Zajmuje się również malarstwem wielkoformatowym i rzemiosłem artystycznym.

ANDRZEJ IZDEBSKI

Kompozytor, gitarzysta, producent nagrań mający na swoim koncie współpracę z twórcami z dziedziny muzyki współczesnej (m.in. Michał Górczyński, Zdzisław Piernik, Terry Riley), awangardy muzycznej (m.in. Akchote, Wolfgang Fuchs, Peter Kowald, Sergei Letov, Tadeusz Sudnik, Mikołaj Trzaska), alternatywnego rocka i popu (m.in. Trey Gunn, Tony Levin, Maja Kleszcz, Pat Mastelotto, Kazik Staszewski, Ryszard Tymański, Zacier). Producent ponad 100 wydawnictw płytowych, kompozytor muzyki do filmów fabularnych, dokumentalnych, spektakli teatralnych i słuchowisk radiowych.

PRZEMYSŁAW ŻMIEJKO

Reżyser. Absolwent Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza w Warszawie, Wydziału Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku na kierunku reżyserii. Reżyser spektakli zrealizowanych w Teatrze Lalki i Aktora "Kubuś" w Kielcach: "O Rybaku i Złotej Rybce", "O Wilku i Czerwonym Kapturku", "Kapitan Porządek", "Zmruż oczko", "Pan Brzuchatek"; w Białostockim Teatrze Lalek - "Taxi Podlasie"; w Małym Teatrze Europejskiego Centrum Bajki w Pacanowie - "Opowieść o drzewie". Autor multimediów w spektaklach teatralnych, filmów dokumentujących realizację projektów i promujących spektakle. Współpracuje z nauczycielami oraz uczniowskimi grupami teatralnymi.

---

Spektakl dla widzów od lat 7.

Najbliższe spektakle:

7 marca godz. 17.00 - PREMIERA

8 marca - godz. 11.00

10 - 13 marca - godz. 9.00 i 11.00

15 marca - godz. 11.00

17 - 18 marca - godz. 9.00 i 11.00

31 marca - godz. 9.00 i 11.00

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji