Artykuły

Łódź. "Miss Saigon" i Jarosław Suchan z Kołyskami Newtona

Łodzianie za najważniejsze kulturalne wydarzenie w 2019 r. uznali musical "Miss Saigon" w Teatrze Muzycznym w Łodzi. Tytuł człowieka roku otrzymał Jarosław Suchan, wieloletni dyrektor Muzeum Sztuki w Łodzi.

To już 11. edycja Energii Kultury. W plebiscycie wręczane są kołyski Newtona w dwóch kategoriach: Wydarzenie i Człowiek Roku.

Zwycięzcę w pierwszej kategorii wybierali łodzianie (SMS-owo lub na stronie Telewizji Toya) spośród 11 nominowanych przez jury wydarzeń. Kapituła plebiscytu, w której zasiedli m.in. rektorzy łódzkich uczelni artystycznych, wybrała Człowieka Roku.

Zwycięzcy Energii Kultury

Łodzianie za najważniejsze kulturalne wydarzenie w 2019 r. uznali musical "Miss Saigon" w reżyserii Zbigniewa Maciasa w Teatrze Muzycznym w Łodzi.

- Przedsięwzięcie, którego się podjęliśmy, było ogromnie trudne, wymagało zaangażowania całego zespołu teatru, ale opłacało się - powiedziała, odbierając nagrodę Grażyna Posmykiewicz, dyrektorka Teatru Muzycznego w Łodzi.

- Pamiętam, jak dwa lata temu nagrodę Energii Kultury zdobywał musical "Les Miserables". Powiedziałem wtedy, że to wejście Teatru Muzycznego na Mount Everest.

"Miss Saigon" to było wyjście na K2 zimą. Życzę Teatrowi Muzycznemu, by zdobył jeszcze kilka ośmiotysięczników musicalowych - dodawał Zbigniew Macias, reżyser musicalu.

Decyzją - jednogłośną - kapituły - Kołyska Newtona w kategorii Człowiek Roku powędrowała do Jarosława Suchana, historyka i krytyka sztuki, wieloletniego dyrektora Muzeum Sztuki w Łodzi.

- Szeroko rozumiane sztuki piękne są w szczególnie trudnej sytuacji, internet nie jest ich naturalnym środowiskiem. Galerie i muzea, szczególnie te prezentujące sztukę współczesną niełatwą, wymagającą specjalnych warunków, stoją przed bardzo trudnymi zadaniami i często przegrywają w walce o dostęp do odbiorcy - mówił w laudacji prof. Mariusz Grzegorzek, rektor Szkoły Filmowej w Łodzi. - Jednak my, łodzianie, możemy czuć się uprzywilejowani, mamy Muzeum Sztuki, które jest dynamicznym, ważnym ośrodkiem dialogu. Upór i wieloletnia konsekwentna praca Jarosława Suchana jest fundamentem tego sukcesu - mówił Grzegorzek.

Kapituła postanowiła nagrodzić Jarosława Suchana za dynamiczną postępową postawę, za konsekwencję i upór w pokazywaniu tego, co w sztuce współczesnej istotne, oraz za pokazywanie światu, że Łódź i Polska posiadają w tej dziedzinie istotny potencjał.

- Cieszę się, że kapituła zauważyła działalność moją i zespołu, bo tę nagrodę odbieram jako nagrodę dla całego zespołu, sam nie dałbym rady nic zdziałać.

Sztuka współczesna nie jest tą kulturą, która jest odbierana masowo, więc ta nagroda jest tym bardziej cenna i motywująca - mówił Jarosław Suchan.

11 nominowanych

Zwycięzców poznaliśmy podczas uroczystej gali w klubie Wytwórnia.

W tym roku do wydarzenia w plebiscycie Energia Kultury nominowane były jeszcze: poemat postpoetycki Tomasza Bąka "Bailout", opera w reżyserii Waldemara Zawodzińskiego w Teatrze Wielkim "Człowiek z Manufaktury", spektakl w reżyserii Marcina Wierzchowskiego w Teatrze Jaracza "Idioci", występ w ramach XXV Łódzkich Spotkań Baletowych "Kibbutz Contemporary Dance Company", wystawa z ms2 "Komponowanie przestrzeni. Rzeźby awangardy", koncert Aleksandry Kurzak w ramach jubileuszu 15-lecia ECK Logos, film Jagody Szelc "Monument", wystawa EC1 "Sztuka DC. Świt superbohaterów", światowy sukces powieści Andrzeja Sapkowskiego i "Wracaj", czyli spektakl w reżyserii Anny Augustynowicz w ramach XXV Międzynarodowego Festiwalu Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych.

Energię Kultury organizują Telewizja Toya oraz klub Wytwórnia. Patronat medialny - łódzka "Wyborcza".

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji