Artykuły

Drozdowo. Odszedł Henryk Gała

Współorganizował filharmonię i teatr lalek w Łomży, współtworzył łomżyńskie życie artystyczne. Uwierzył w to miasto, dla niego opuścił Wrocław. Henryk Gała zmarł w wieku 82 lat. Pogrzeb poety, pisarza, krytyka literackiego odbędzie się w piątek (21 lutego) na cmentarzu w Drozdowie.

Wcześniej tego samego dnia urna z jego prochami wystawiona zostanie od godz. 13 do 15.30 w domu Henryka Gały w Drozdowie (ul. Kraska 34). W tym czasie można będzie też pozostawić wspomnienie o poecie w wyłożonej księdze wspomnień. Po pożegnaniu urna z prochami zostanie złożona do grobu na Drozdowskim cmentarzu.

Wszystko wskazywało na to, że Henryk Gała zwiąże się na dłużej z Wrocławiem, gdzie przyjechał z Wielkopolski na studia (chemia i filozofia). W roku 1957 związał się z wrocławskim młodym ruchem artystycznym. Był członkiem Grupy Literackiej "Dlaczego Nie" i współzałożycielem Teatru Człowiek XX oraz Teatru Otwartej Sceny. Ale w 1976 r. zdecydował się przyjechać do Łomży, a Łomża na tym skorzystała. Henryk Gała dał się bowiem poznać szybko jako świetny organizator i kreator życia artystycznego.

Tu utworzył Łomżyńskie Towarzystwo Muzyczne i podwaliny lokalnej filharmonii, z jego inicjatywy rodził się łomżyński teatr lalek, którym przez kilka lat kierował. Cały czas pisał. Jest autorem wielu zbiorów poetyckich, powieści dla młodzieży, sztuk teatralnych, recenzji literackich i teatralnych, felietonów. Jego wiersze i utwory teatralne przetłumaczono na język angielski, niemiecki, bułgarski, rosyjski i tatarski. Ostatni tomik wierszy "Nie po kolei" ukazał się cztery lata temu.

Henryk Gała zmarł 17 lutego w swoim domu w Drozdowie pod Łomżą.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji