Artykuły

Gdańsk. Halina Winiarska i Jerzy Kiszkis honorowymi obywatelami?

Aktorzy, działacze społeczno-polityczni zaangażowani w walkę o wolną Polskę w czasach PRL - Halina i Jerzy Kiszkisowie - mają otrzymać tytuł honorowych obywateli Gdańska. Wniosek w tej sprawie w biurze Rady Miasta złożyli w poniedziałek radni z klubów Koalicji Obywatelskiej oraz Wszystko dla Gdańska.

Prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz oraz radni z klubów Koalicji Obywatelskiej i Wszystko dla Gdańska przedstawili w poniedziałek projekty uchwał w sprawie nadania tytułu honorowych obywateli Gdańska Halinie Winiarskiej-Kiszkis oraz Jerzemu Kiszkisowi. To małżeństwo aktorów teatralnych i filmowych, zasłużonych dla kultury. Przez całe swoje życie angażowali się w sprawy społeczne, polityczne oraz edukację młodych ludzi.

Jak zaznaczyła przewodnicząca Rady Miasta Gdańska Agnieszka Owczarczak, inspiracją do uhonorowania aktorów był wniosek złożony w gdańskim magistracie w listopadzie 2019 roku, podpisany przez m. in. Mieczysława Abramowicza, Mirosława Bakę, Krystynę i Stefana Chwinów, Bożenę Grzywaczewską, Aleksandra Halla, Jacka Jassema, Macieja Kosycarza, Bogdana Lisa, ks. Krzysztofa Niedałtowskiego, Marka Ponikowskiego, Katarzynę Rozmarynowską, Małgorzatę Rybicką, Jacek Taylora.

- Żyjemy w czasach, kiedy słowo, a chyba bardziej gest, nabierają wielkiego znaczenia. To ludzie, którzy nie tylko swoją pracą na scenie, ale jeszcze bardziej pracą społeczną pokazywali jak wielką wagę ma gest, słowo. Szczególnie w roku 40-lecia strajków stoczniowych, tego wielkiego zrywu solidarnościowego, który łączył wiele środowisk, ten wniosek o tytuł honorowego obywatela ma znaczenie - powiedziała prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz.

Halina i Jerzy Kiszkisowie sprowadzili się do Gdańska w latach sześćdziesiątych. Przez wiele lat występowali na deskach Teatru Wybrzeże. Oboje byli mocno zaangażowani w opozycyjną działalność antykomunistyczną skupioną wokół "Solidarności".

Występami w Sali BHP w Stoczni Gdańskiej w sierpniu '80 roku wspierali strajkujących robotników.

Halina Winiarska-Kiszkis uczestniczyła w strajku okupacyjnym pracowników służby zdrowia, oświaty i kultury w Urzędzie Wojewódzkim w Gdańsku. Od września 1980 roku pełniła funkcję przewodniczącej Komisji Zakładowej "Solidarności" w Teatrze Wybrzeże, jej mąż był członkiem "Solidarności" Pracowników Teatru w Gdańsku.

Po wprowadzeniu stanu wojennego 13 grudnia 1981 roku zostali internowani ze względu na "podejmowanie działań anarchizujących społeczeństwo".

W latach 1982-1988 współorganizowali msze za Ojczyznę i współtworzyli Tygodnie Kultury Chrześcijańskiej. Z okazji rocznic i świąt narodowych przygotowywali w gdańskich kościołach programy artystyczne, koncerty poetyckie, spektakle teatralne z kręgu kultury niezależnej.

W sierpniu 1988 roku występowali dla strajkujących w Stoczni Gdańskiej i Porcie Gdańskim.

Przez ponad 30 lat zaangażowani byli w edukację studentów Uniwersytetu Gdańskiego oraz Gdańskiego Seminarium Duchownego, kształcąc ich w zakresie fonetyki i kultury słowa.

Jak podkreśliła przewodnicząca Rady Miasta Gdańska, Jerzy i Halina Kiszkisowie do dzisiaj biorą aktywny udział w życiu publicznym.

- Stoją na straży najważniejszych wartości, czyli bycia przyzwoitym, walki o demokrację, o wolność, o równość. Swoją postawą pokazują nam wszystkim jak należy iść przez życie - dodała Agnieszka Owczarczak.

Głosowanie nad wnioskiem o nadanie tytułu honorowego obywatela Halinie i Jerzemu Kiszkis odbędzie się na najbliższej sesji Rady Miasta. Jeżeli projekt uchwały w tej sprawie zostanie przegłosowany, uroczysta sesja, podczas której aktorom zostanie przyznane wyróżnienie odbędzie się 15 kwietnia w Dworze Artusa.

Tytuły honorowego obywatela Gdańska otrzymali do tej pory m.in. Günther Grass, Lech Wałęsa, Ryszard Kukliński, Margaret Thatcher, Ronald Reagan, Ryszard Kaczorowski, Andrzej Wajda, Tadeusz Mazowiecki, abp Tadeusz Gocłowski. Ostatni raz wyróżnienie przyznano w 2018 roku. Otrzymała je lekarka, więźniarka obozu koncentracyjnego Ravensbrueck, działaczka opozycji antykomunistycznej prof. Joanna Muszkowska-Penson.

---

Na zdjęciu: Halina Winiarska i Jerzy Kiszkis w spektaklu "Przed sklepem jubilera", Teatr Wybrzeże 1982 r.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji