Warszawa. Drugi wykład Patryka Kenckiego w Instytucie Teatralnym
Drugie ze spotkań cyklu wykładów Patryka Kenckiego poświęcone zostanie staropolskim widowiskom misteryjnym, a więc świeckim przedstawieniom o religijnej tematyce. Instytut Teatralny zaprasza 20 lutego o godz. 18.00.
Jakkolwiek najstarszym polskim zachowanym misterium jest "Historyja o chwalebnym Zmartwychwstaniu Pańskim" Mikołaja z Wilkowiecka, wydana w latach osiemdziesiątych XVI wieku, to nie ulega wątpliwości, że dzieje tego gatunku zaczęły się w Polsce ponad dwieście lat wcześniej. Sytuując "Historyję..." w centrum narracji, postaramy się także przyjrzeć dowodom wcześniejszego funkcjonowania misteriów na ziemiach polskich, jak również dalszemu rozwojowi tego nurtu widowisk (utwory z XVII i XVIII wieku, widowiska ludowe wyrastające z tradycji misteryjnej, inscenizacje w teatrze zawodowym).
Comiesięczne spotkania poświęcone teatrowi staropolskiemu stanowią okazję do przyjrzenia się widowiskom ukształtowanym przez różne ośrodki władzy (Kościół, dwór, szkoła), powstałym w wyniku ich współpracy bądź też w opozycji do nich.
Wykłady stanowią próbę prześledzenia przemian estetycznych w staropolskiej sferze widowiskowej, przy wzięciu pod uwagę i społecznego środowiska zjawisk, i czasu ich funkcjonowania. Przyglądając się importowaniu obcych osiągnięć kulturowych, łatwiej przychodzi odpowiedzieć nam na pytania o specyfikę rodzimych widowisk. Ważnym zadaniem projektu jest bowiem próba określenia, jak prezentuje się (staro)polskie "ciało widowiskowe".
***
PATRYK KENCKI
Doktor nauk humanistycznych, adiunkt w Instytucie Sztuki Polskiej Akademii Nauk, przewodniczący Komisji Artystycznej Konkursu "Klasyka Żywa" i wiceprezes Polskiej Kompanii Teatralnej. Założyciel portalu "Teatrologia.info". W przeszłości związany z warszawskim Muzeum Teatralnym, pracował również jako adiunkt na Wydziale Aktorskim i Wydziale Wiedzy o Teatrze Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie oraz jako sekretarz redakcji "Pamiętnika Teatralnego". Autor stu kilkudziesięciu publikacji, w tym monografii "Inspiracje starotestamentowe w dramacie polskiego renesansu (1545-1625)", Warszawa 2012. W tym roku ukaże się jego rozprawa "Staropolski Moliere".
***
HARMONOGRAM I TEMATY
20.02 | Widowiska misteryjne
19.03 | Przedstawienia akademickie
18.04 | Przedstawienia szkół wyznaniowych
21.05 | Sceny plebejskie
18.06 | Teatr magnacki
15.10 | Teatr królewski
19.11 | Teatr zawodowy
10.12 | Teatr Narodowy