Artykuły

Wrocław. Leszek Bzdyl dyrektorem artystycznym Pantomimy

Od 1 marca choreograf, tancerz i reżyser Leszek Bzdyl ma objąć funkcję dyrektora artystycznego Wrocławskiego Teatru Pantomimy - poinformowała w środę nowa dyrektor tej placówki Olga Nowakowska.

Z początkiem lutego Nowakowska objęła stanowisko dyrektora Wrocławskiego Teatru Pantominy im. Henryka Tomaszewskiego. Wygrała konkurs, a umowa, którą podpisała z samorządem województwa dolnośląskiego obowiązuje do sierpnia 2025 r.

W środę podczas konferencji prasowej nowa dyrektor poinformowała, że w teatrze będzie też stanowisko dyrektora artystycznego. Od 1 marca ma je objąć choreograf, tancerz i reżyser Leszek Bzdyl.

Mówiąc o planach na najbliższy rok Nowakowska wskazała m.in. na listopadową premierę, której reżyserem będzie Piotr Cieplak. - Rozmawiamy o tym by była to sztuka Szekspira "Wieczór Trzech Króli"- powiedziała. Pod koniec sezonu ma się również odbyć premiera spektaklu w reżyserii Dominiki Knapik.

- Chcemy z Leszkiem Bzdylem rozwijać ideę teatr pracującego nad odświeżeniem języka scenicznego; chcemy też by ten teatr był stale obecny na scenie Wrocławia - nie tylko scenie teatralnej, ale też w przestrzeni miejskiej - mówiła.

W planach repertuarowych są zatem przedstawienia uliczne. Nowakowska chciałaby też, aby duże realizacje Wrocławskiego Teatr Pantomimy były pokazywane na Scenie w Piekarni przy ul. Księcia Witolda.

Obecnie zespół teatru - jak mówi nowa dyrektor - liczy 18 osób. - To zarówno osoby pamiętające Henryka Tomaszewskiego, jak i młodzi aktorzy po szkołach teatralnych i baletowych. Mają bardzo szerokie spektrum umiejętności i chciałbym te umiejętności wykorzystać m.in. w ten sposób, że oddam aktorom inicjatywę tworzenia własnych przedstawień - mówiła.

Dyrektor poinformowała też, że samorząd województwa dolnośląskiego nie zmniejszy dotacji dla teatru i 600 tys. zł pozostanie w budżecie tej placówki. W planach jest również uruchomienie małej sceny w willi przy ul. Dębowej, gdzie znajduje się siedziba teatru. Budynek ten wymaga jednak remontu.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji