Artykuły

Wilno. "Polskie Poniedziałki na Pohulance": Kopciuszek i Szwejk

10 lutego w ramach projektu "Polskie Poniedziałki na Pohulance" zostaną wystawione dwa spektakle: "Kopciuszek" oraz "Tu mówi Szwejk".

Spektakl "Kopciuszek" - najnowsza bajka Polskiego Studia Teatralnego w Wilnie, w której za pomocą multimedialnych środków teatr łączy współczesność, a jednocześnie zachowuje jej klasyczny wdzięk nadany przez Charlesa Perraulta.

10.02., godz. 11.00

Wykonanie: aktorzy PST w Wilnie

Scenariusz: na podstawie Charlesa Perraulta

Reżyseria: Lilii Kiejzik

Asystent reżysera i choreograf: Jolanta Nowicka

Opracowanie dźwięku, video i świateł: Artur Armacki, Joanna

Bożerodska, Ryszard Rotkiewicz

Idea - Edward Kiejzik

Produkcja: Polskie Studio Teatralne w Wilnie/Teatr Studio

Bilety do nabycia w sekretariacie DKP pok. 203 lub pod nr tel. +37065264613 oraz w sieciach TIKETA i TEATRAI.LT

***

Spektakl "Tu mówi Szwejk" - wesoły monodram, którego bohaterem jest Józef Szwejk z Królewskich Vinohradów w Pradze, sprzedawca psów i pucybut porucznika Lukaša, został z entuzjazmem przyjęty przez publiczność. Spektakl, podobnie jak i utwór czeskiego pisarza, jest o absurdzie armii i głupocie wojny. Na pierwszy rzut oka głupkowaty Szwejk jest komiczny i zabawny. Natomiast aktor świetnie odtworza rolę i potrafi połączyć prostoduszność i rubaszność, gadatliwość i stoicki spokój, a także spryt i pogodę ducha swej postaci, która jakoś musi przetrwać wojnę

10.02., godz. 19.00

Autor - Jaroslav Hašek

Reżyseria i adaptacja - Sławomir Gaudyn

Józef Szwejk - Edward Kiejzik

Kierownik artystyczny - Lilija Kiejzik

Światło i muzyka - Artur Armacki

Inspicjent - Ryszard Rotkiewicz

(Premiera: 11 listopada 2014 roku - Teatr na Pohulance)

Bilety: Tiketa.lt i Teatra.lt

Informacja: +37065264608

Teatr na Pohulance to miejsce, które szczególnie zapisało się w historii polskiego teatru. Wzniesiony w latach 1912-1914 z inicjatywy Hipolita Korwin Milewskiego według projektu Aleksandra Parczewskiego i Wacława Michniewicza ze składek społeczeństwa polskiego ówczesnego Wilna, miał być siedzibą wyłącznie Teatru Polskiego. W okresie międzywojennym to właśnie tu swoją siedzibę miał teatr-laboratorium "Reduta" Juliusza Osterwy oraz teatr Aleksandra Zelwerowicza. Na jego scenie debiutowała lub występowała cała czołówka polskich artystów, m.in. Irena Eichlerówna, Nina Andrycz, Henryk Borowski, Aleksander Zelwerowicz, Zygmunt Bończa-Tomaszewski, Danuta Szaflarska, Igor Przegrodzki czy Hanka Ordonówna.

Po II wojnie światowej, wbrew intencji ofiarodawców, budynek został przekazany Litewskiemu Teatrowi Opery i Baletu, a następnie Teatrowi Młodzieżowemu. Od 1986 roku jest on siedzibą Litewskiego Rosyjskiego Teatru Dramatycznego.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji