Artykuły

Szekspir, Kaszalot i inni

Słynny czeski reżyser i scenograf, współtwórca teatru Drak wywoła u lalkarzy elfy Szekspira, pojawi się też Kaszalot, który nie wie, kim jest. To tylko niektóre historie do zobaczenia w Białostockim Teatrze Lalek w najbliższych miesiącach. Z Jackiem Malinowskim rozmawia Monika Żmijewska w Gazecie Wyborczej - Białystok.

Monika Żmijewska: Co nowego widzowie BTL zobaczą w najbliższych miesiącach?

Jacek Malinowski, dyrektor BTL: W połowie marca planujemy premierę spektaklu "Sen nocy miłości" - czyli adaptację szekspirowskiego "Snu nocy letniej". Będzie to Szekspir skierowany do młodzieży, wizja artystyczna reżysera, który jest też scenografem. Cieszymy się, że zechciał dla nas pracować - Mark Zakostelecky to twórca topowy, nagradzany, przez 20 lat związany ze słynnym teatrem Drak, który, co by nie mówić, w środowisku teatralnym traktowany jest jak ikona.

To będzie Szekspir lalkowy? Mocno przerobiony? Rodzaj wariacji na temat Szekspira - skoro tytuł sztuki jest nieco zmieniony?

- Spektakl połączy grę w żywym planie z teatrem lalkowym, ale istotna będzie oczywiście też gra ruchem i scenografią. Aspekt wizualny będzie tu szczególnie ważny - nie bez znaczenia jest to, że przedstawienie przygotowuje reżyser i scenograf w jednej osobie. Zobaczymy, dokąd twórcy dojdą w swojej pracy, ma to być spektakl dla widza 10+. Wydaje mi się, że będzie tu zachowany przekaz baśniowy sztuki Szekspira, ale i dorośli znajdą coś dla siebie między wierszami. Korzystamy z adaptacji Elżbiety Chowaniec z Krakowa, wykorzystujemy dobre tłumaczenie Barańczaka.

Kolejna propozycja to "Kaszalot" Marty Guśniowskiej w reżyserii Anny Retoruk, absolwentki naszej Akademii Teatralnej, obiecującej reżyserki generacji trzydziestolatków. W naszym teatrze chcemy pokazywać zarówno doświadczonych twórców, jak i tych młodszych, ale już z ciekawymi pomysłami. "Kaszalot" to historia lalki, która nie wie, kim jest, wyrusza więc w świat, by się tego dowiedzieć. Spektakl inicjacyjny, od lat trzech, w Sali Prób.

Czyli kameralnej przestrzeni, czasem wśród poduszek, w której maluszki mogą robić wszystko, co im się żywnie podoba, choćby wpełzać na sceniczny podest.

- Owszem, to się czasem zdarza, ale my lubimy takich wpełzających, to też rodzaj teatralnego dialogu. Spektakl będzie miał premierę prawdopodobnie w kwietniu.

Gdzieś w okolicy maja, czerwca Mateusz Tymura wyreżyserowałby dla nas "Piaskownicę" Michała Walczaka. Pod koniec czerwca zaś w ramach Międzynarodowego Festiwalu Szkół Lalkarskich "Lalka-Nie-Lalka", który odbywać się będzie w ramach Dni Białegostoku, odpowiadać będziemy znów za festiwalowy nurt profesjonalny, czyli pokazy mistrzów. Ale kto wystąpi, jeszcze nie będziemy zdradzać. Pracujemy też oczywiście nad tematami w ramach Sceny Propozycji.

Jak wygląda sytuacja Kawiarni BTL Lalki po remoncie? Na początku roku miała ruszyć z programem jako przestrzeń kreatywna?

- Zaczynamy właśnie odbiory techniczne, mam nadzieję, że wszystko uda się dopiąć na ostatni guzik na początku lutego. Chcemy, by poza faktem, że będzie to kawiarnia, była to kawiarnia artystyczna, miejsce spotkań twórców różnych dziedzin. Chciałbym, aby realizowali się tu zarówno nasi artyści, jak i ci spoza instytucji, by była to przestrzeń otwarta dla zewnętrznych ciekawych projektów.

W planie mamy czytanie tekstów sztuk dla dorosłych - i tu nasza autorka bajek dla dzieci Marta Guśniowska pokaże swoje inne oblicze. Jestem też po rozmowie z Robertem Jaroszem, może któryś z jego tekstów usłyszymy już w lutym. Myślę też, że zorganizujemy spotkanie z Elą Chowaniec o dramaturgii współczesnej. Rozmawiałem z Mateuszem Tymurą, by w przestrzeni kawiarnianej zagrała Kapela Batareja. Niektórzy sami się do nas zgłaszają z propozycjami występów, póki co - rozmawiamy. Jesteśmy otwarci na studentów Studium Wokalnego, studentów z Akademii Teatralnej i tych wszystkich, którzy mają coś ciekawego do zaoferowania.

****

Rok 2019 w BTL

Frekwencja na scenach teatru - 92 proc. Liczba osób, które skorzystały z oferty BTL - 112 334. BTL zrealizował sześć premier, zespół zdobył 14 nagród i wyróżnień zespołowych oraz indywidualnych. W 2019 r. BTL przystąpił do międzynarodowego projektu "ConnectUp. The Lives of the Others", który otrzymał dofinansowanie z UE w ramach programu "Creative Europe". Inicjatywa ma na celu współpracę instytucji z Austrii, Czech, Niemiec, Norwegii, Portugalii, Słowenii, Węgier, Włoch, Wielkiej Brytanii oraz Polski na rzecz integracji dzieci i młodzieży poprzez wymianę twórców, produkcję spektakli, organizację festiwali oraz stworzenie platformy umożliwiającej wymianę wiedzy i doświadczeń w zakresie TYA - Theatre for Young Audiences. Projekt będzie realizowany w latach 2020-2023.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji