Artykuły

Gdynia. Głowacki wg Mana, Leonenko i Konrada w GCK

Gdyńskie Centrum Kultury spieszy z nowościami na nowy rok. W programie: "Cześć, kochanie. Głowacki 3.1", czyli trzy dramaty zamknięte w jedną opowieść, w jednym spektaklu wyreżyserowanym przez troje twórców. To dopiero będzie wydarzenie. Premiera już 31 stycznia!

"Cześć, kochanie. Głowacki 3.1" to opowieść tytułowego Głowackiego, która przedstawia skrawek naszego życia w formie lustra, a wręcz krzywego zwierciadła, w którym każdy może się przejrzeć. To ponadczasowa historia, kreująca obraz naszej codzienności w zabawnych, ale i gorzkich odcieniach.

Trzy w jednym

Spektakl tworzą trzy jednoaktówki: "Choinka strachu" w reżyserii Oleny Leonenko, "Zaraz zaśniesz" wyreżyserowana przez Sebastiana Konrada i "Spacerek przed snem", który na warsztat wziął Tomasz Man. Z kolei w spektaklu występuje tylko dwójka aktorów: Daria Krzyżaniak i Kacper Gaduła-Zawratyński. Rzadko się zdarza, że nad sztuką pracuje więcej reżyserów niż aktorów.

- Przyznam szczerze, że pierwszy raz biorę w czymś takim udział i jest to dla mnie bardzo nowe doświadczenie. Dotychczas każdy z nas prowadził swoje próby oddzielnie, teraz spotykamy się razem i łączymy to w jedną całość, która tworzy spójną trylogię - komentuje Tomasz Man, odpowiedzialny za pierwszą część spektaklu, gdzie istotną rolę odgrywa specjalnie skomponowana muzyka, za którą odpowiada Ignacy Wiśniewski.

Z kolei scenografię i kostiumy przygotowuje Anetta Piekarkska-Man, żona Tomasza Mana, przed którą stoi nie lada wyzwanie - musi sprostać oczekiwaniom, aż trzech reżyserów jednocześnie.

- Na naszych oczach stworzyła się kompletna trzyczęściowa historia, która układa się w jedną spójną opowieść - mówi Sebastian Konrad, reżyser drugiej jednoaktówki pt. "Zaraz Zaśniesz". - Dodatkowym ważnym elementem są Ci sami aktorzy, którzy wiążą wszystko w jedną całość.

Ostatnią część pt. "Choinka strachu" reżyseruje Olena Leonenko, wdowa po autorze - Januszu Głowackim.

- Jest to tekst, o którym wielokrotnie z mężem rozmawialiśmy. Janusz lubił "Choinkę strachu" dlatego wybrałam właśnie ten tytuł, aby złożyć mu hołd - dodaje.

A jak Olena Leonenko ocenia współpracę trzech reżyserów jednocześnie?

- To jest odważny eksperyment, ale z całą pewnością należy do tych udanych. Wielką radością dla mnie była praca z aktorami i współpraca z reżyserami. Szczególne podziękowania należą się również producentce projektu Agnieszce Choińskiej i Jarosławowi Wojciechowskiemu,, dyrektorowi Gdyńskiego Centrum Kultury - pomysłodawcy i dobremu duchowi tego projektu.

Spotkaj się

Piątkowej premierze będzie towarzyszyć spotkanie z Wiktorem Jerofiejewem, które odbędzie się 1 lutego o godzinie 12. Zapowiada się ciekawa rozmowa, podczas której nie zabraknie opowieści o spotkaniach i przyjaźniach, i wielu miejscach na świecie. Będzie też możliwość odsłuchania fragmentu opery "Życie z idiotą" z librettem Wiktora Jerofiejewa i muzyką Alfreda Sznitke. Spotkanie poprowadzi Olena Leonenko.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji