Artykuły

Katowice. Komu Cegła z "Gazety"? Finaliści plebiscytu

Rozpoczynamy kolejny etap plebiscytu Cegła z "Gazety" - Nagroda im. Janoscha. Z propozycji osób zgłoszonych przez czytelników członkowie kapituły wybrali sześciu finalistów. Cegłę otrzyma tylko jeden z nich.

Głosować możecie tylko do północy 28 stycznia za pomocą e-maili lub kuponów (dziś na str. 13). Regulamin konkursu jest dostępny na stronie wyborcza.pl/katowice. Wyniki 14. edycji Cegły z "Gazety" ogłosimy 31 stycznia podczas uroczystej gali.

Finaliści 14. edycji plebiscytu Cegła z "Gazety":

Tadeusz Sławek

Poeta, prozaik tłumacz, eseista, literaturoznawca, profesor nauk humanistycznych. Były rektor Uniwersytetu Śląskiego. Samorządowiec. Tłumacz poezji angielskiej i amerykańskiej, jeden z najwybitniejszych reprezentantów współczesnej myśli humanistycznej w Polsce. Jest autorem m.in. pracy o H.D. Thoreau "Ujmować. Henry David Thoreau i wspólnota świata" oraz monografii "NICowanie świata. Zdania z Szekspira". Uwielbia muzykę. Od lat współpracuje i koncertuje z kompozytorem i kontrabasistą Bogdanem Mizerskim, tworząc unikatową formę literacko-muzyczną "esej na głos i kontrabas".

Marek Moś

Dyrygent, skrzypek kameralista. Założyciel i dyrektor artystyczny słynnej nie tylko na całą Polskę, ale i na cały świat AUKSO - Orkiestry Kameralnej Miasta Tychy. Zasłynął jako inicjator i wieloletni prymariusz Kwartetu Śląskiego, z którym występował podczas renomowanych festiwali muzycznych i w prestiżowych salach koncertowych. W1998 r. założył AUKSO, której do dziś jest dyrektorem artystycznym. Razem z orkiestrą dokonał wielu prawykonań i nagrań. Orkiestra pod jego batutą współpracowała z wieloma artystami - wśród nich są m.in. Leszek Możdżer, Urszula Dudziak, Michał Urbaniak, Yołosi, Motion Trio.

Barbara Lubos [na zdjęciu]

Aktorka Teatru Śląskiego w Katowicach, współpracuje z teatrem Korez. Wcześniej pracowała w Teatrze Rozrywki i Teatrze Zagłębia. Pamiętna Michcia, córka Świętków, w kultowym "Cholonku", który już od 16 lat jest wystawiany w Korezie. Można ją oglądać w ważnych spektaklach Teatru Śląskiego: "Wujek.81. Czarna ballada", "Drach", "Himalaje", "Wilq Superbohater", "Wiele demonów", "Sklepy cynamonowe". Gra nie tylko w teatrze, ale i w filmach. W 2011 r. otrzymała Nagrodę Aktorską im. Elżbiety Czyżewskiej na 7. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Nowym Jorku za główną rolę w filmie "Ewa" w reżyserii Adama Sikory i Ingmara Villqista.

Krystian Markiewicz

Sędzia. Specjalista w zakresie prawa cywilnego i postępowania cywilnego. Orzeka w Sądzie Okręgowym w Katowicach. Profesor Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego. Od 2016 r. prezes Stowarzyszenia Sędziów Polskich "Iustitia" - największego stowarzyszenia sędziowskiego w Polsce, dla którego podstawą są zasady demokratycznego państwa prawa, w szczególności konstytucyjna zasada niezależności sądów i niezawisłości sędziów. Zainicjował akcję "Łańcuch światła", w efekcie której w ponad 100 miastach Polski odbywały się liczne i częste protesty w obronie niezależności wymiaru sprawiedliwości.

Leszek Jedliński

Historyk sztuki, muzeolog, menedżer kultury, wydawca, autor książek. Były dyrektor trzech muzeów w województwie śląskim: Muzeum w Gliwicach (2003-2008), Muzeum Śląskiego w Katowicach (2008-2013) i Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu (2016-2019). W Katowicach m.in. udostępnił malarstwo osobom niepełnosprawnym i przyczynił się do otwarcia pierwszej w polskim muzeum stałej trasy zwiedzania malarstwa dla osób niewidzących i niedowidzących. W Bytomiu dzięki sprawnemu zarządzaniu sprawił, że frekwencja w muzeum wzrosła dwukrotnie - z 15 tys. do 37 tys. odwiedzających rocznie. Po zwolnieniu z Muzeum Górnośląskiego prowadzi działalność doradczą, wydawniczą i pisarską.

Adam Hajduga

Współtwórca Szlaku Zabytków Techniki województwa śląskiego oraz jego święta - Industriady, największego festiwalu dziedzictwa przemysłowego w Europie Środkowej, którego 10. edycja odbyła się w 2019 r. Od samego początku zarządza tymi przedsięwzięciami. Pasjonat "industrialu w odsłonie 2.0", czyli nowych form wykorzystania obiektów poprzemysłowych - przede wszystkim na potrzeby turystyki i kultury. Wiceprezydent międzynarodowego stowarzyszenia European Route of Industrial Heritage (ERIH).

Cegła Muzyczna

Cegle z "Gazety" towarzyszy plebiscyt poświęcony muzyce w Katowicach - Mieście Muzyki UNESCO. Na ulubionego wykonawcę czy też zespół możecie głosować na podobnych zasadach jak na kandydata do tradycyjnej Cegły z "Gazety". Nagrodę zwycięzcy wręczy prezydent Katowic podczas gali 31 stycznia.

Oto kandydaci:

1. Szklane Oczy - trio dziewczyn, które ma za sobą spektakularny debiut w katowickiej Dzielnicy Brzmi Dobrze i zostało świetnie przyjęte na scenach ogólnopolskich (Start na Granie Polskiego Radia, Nagroda Sanki "Gazety Wyborczej").

2. O.N.E - młody jazzowy żeński zespół zdobywający sceny międzynarodowe od Czech na zachód Europy.

3. Orkiestra Historyczna - za osiągnięcie 2019 r.: współczesne, oryginalne prawykonanie opery Leonarda Vinciego "Gismondo, re di Polonia".

4. Lawrence Foster - dyrektor artystyczny NOSPR od 2019 r. za to, że tchnął nową energię w grę orkiestry. Pod jego batutą NOSPR osiąga nowy poziom artystycznego mistrzostwa i umacnia swoją pozycję na arenie międzynarodowej.

5. Adam Wesołowski - kompozytor, pianista, dyrygent, teoretyk muzyki i pedagog, dyrektor Filharmonii Śląskiej w Katowicach, której działalność rozwija i umacnia.

6. Kwartet Śląski - najbardziej utytułowany zespół kameralny z Katowic. Miniony rok był dla zespołu szczególny - kwartet otrzymał m.in. statuetkę Koryfeusz Muzyki Polskiej, Fryderyka za najwybitniejsze nagranie muzyki polskiej, wystąpił m.in. na The Proms w Londynie.

7. Jan Gałach - skrzypek, kompozytor, aranżer, multiinstrumentalista. Jeden z organizatorów Szlaku Śląskiego Bluesa.

8. Asi Mina aka Joanna Bronisławska - muzyk, pedagog, animatorka kultury, aktywistka. Członkini zespołów The Complainer i Mołr Drammaz, związana z niezależną wytwórnią mik.musik.!. Jest kuratorem i pomysłodawcą Muzykodromu - miejsca stworzonego z myślą o niesystemowej edukacji muzycznej.

9. Piotr Wacławik - utytułowany adept dyrygentury, asystent dyrygenta w Operze Śląskiej w Bytomiu. Obecnie jest studentem ostatniego roku studiów magisterskich na Akademii Muzycznej w Katowicach w klasie dyrygentury symfoniczno-operowej prof. dr. hab. M.J. Błaszczyka oraz w klasie violi da gamba dr. K. Firlusa. Latem 2019 r. został stypendystą Aspen Musie Festival and School. Jest też dyrygentem rezydentem Opery i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku.

10. Krzysztof Dudzik - edukator muzyczny i dyrygent z wieloletnim doświadczeniem w prowadzeniu chórów. Od 2019 r. prowadzi Muzealny Chór Społeczny w Muzeum Śląskim w Katowicach.

11. Hengelo - twórcy noworomantycznego rocka. W 2019 r. wydali debiutancką płytę "TRY". Zespół przełamuje rockową konwencję i zadziorność, kreując przestrzenie bazujące na oryginalnych brzmieniach gitarowych, wielowarstwowych partiach syntezatorów i unikatowej barwie wokalu.

Partnerem plebiscytu jest Miasto Katowice.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji