Artykuły

Kraków. Passini gra z Kantorem. Trzecia edycja "Gry z Kantorem"

Cricoteka przy ul. Nadwiślańskiej zaprasza na bezpłatne pokazy "Gry z Kantorem". W najbliższy poniedziałek 20 stycznia o godz. 18.30 odbędzie się pierwsza w tym roku projekcja "Kukły. Księgi blasku, zrealizowanej przez Pawła Passiniego w założonym i kierowanym przez niego neTTheatre. Gratką będzie obecność na pokazie reżysera i rozmowa z nim, którą poprowadzi prof. Dariusz Kosiński.

Premiera "Kukły. Księgi blasku", zrealizowanej przez Pawła Passiniego w założonym i kierowanym przez niego nettheatre odbyła się 3 sierpnia 2012. Właśnie ten spektakl otworzy w Cricotece trzecią edycję "Gry z Kantorem", cyklu projekcji spektakli teatralnych najważniejszych światowych reżyserów, odwołujących się poprzez formę, treść lub ideę do twórczości Tadeusza Kantora.

Projekt Cricoteki skierowany z jednej strony do osób zainteresowanych teatrem współczesnym i sztuką Tadeusza Kantora ma też walor vademecum uczestnika kultury, pozwalając widzom poznać znaczące dla sztuki XX i XXI wieku nazwiska i tendencje.

Napisany przez Passiniego scenariusz "Kukły" był inspirowany pracami Tadeusza Kantora i tekstami kabalistycznymi. Obecność krakowskiego artysty jest w tym przedstawieniu bardzo nieoczywista: przewrotnie ukryta w nawiązaniach tak ewidentnych, że niemal nieznaczących, wydaje się jednocześnie przenikać jego całość i każdy z elementów. Gęste i wielowarstwowe dzieło Passiniego, podejmuje kwestie, które nurtowały też Kantora, choć może nigdy nie formułował ich i nie usiłował przepracowywać w sposób, który proponują twórcy "Kukły. Księgi blasku."

Spektakl Passiniego to zaledwie zapowiedź tegorocznego bogatego repertuaru "Gry z Kantorem" i składających się nań nowości. W przeciwieństwie do poprzednich edycji skoncentrowanych na międzynarodowych rezonansach estetyki Tadeusza Kantora w tym roku widzowie będą mieli okazję zobaczyć spektakle także polskich artystów. Wśród nich znaleźli się: Marcin Jarnuszkiewicz, Jarosław Fret, Janusz Wiśniewski i Jerzy Grotowski. Przełamujące teatralne konwencje propozycje wyselekcjonowała czwórka kuratorów, uznanych teatrologów - Anna Róża Burzyńska, Małgorzata Jabłońska, Tadeusz Kornaś i Dariusz Kosiński.

Wstęp na wszystkie wydarzenia cyklu jest bezpłatny. Pokazy odbywają się raz w miesiącu w siedzibie Cricoteki przy ul. Nadwiślańskiej 2-4 w Krakowie.

***

Tytuł: Kukła. Księga blasku reż. Paweł Passini

Termin: Poniedziałek, 20 stycznia 2020 / 18.30

Miejsce: Cricoteka, ul. Nadwiślańska 2-4, Kraków

Kurator pokazu: Dariusz Kosiński

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji