Artykuły

Berlin. Bartosz Bielenia otrzymał tytuł europejskiej wschodzącej gwiazdy Shooting Star 2020

Bartosz Bielenia znalazł się na liście 10 aktorów, którzy otrzymali tytuł europejskiej wschodzącej gwiazdy Shooting Star 2020. Oficjalna prezentacja artystów odznaczonych tym tytułem odbędzie się w dniach 21-24 lutego podczas 70. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Berlinie.

Shooting Star jest specjalnym programem, stworzonym przez organizację European Film Promotion (EFP). Ma na celu promowanie młodych i utalentowanych aktorów europejskich. Tytuły Shooting Stars przyznawane są co roku od 20 lat. Poza Bielenią w gronie wyróżnionych znaleźli się m.in. Martina Apostolova (Bułgaria), Jonas Dassler (Niemcy), Ella Rumpf (Szwajcaria), Victoria Carmen Sonne (Dania) i Joana Ribeiro (Portugalia).

Kandydaturę Bieleni zgłosił Polski Instytut Sztuki Filmowej. W komunikacie na stronie PISF czytamy, że 10 uczestników tegorocznej edycji Shooting Star wybrano spośród 28 kandydatów zgłoszonych przez członków European Film Promotion (EFP).

W uzasadnieniu wyboru jury podkreśliło, że grający główną rolę Daniela w "Bożym Ciele" Bielenia to "grzesznik i święty", "diabeł i anioł". "Jeśli wątpisz, że przeciwieństwa mogą spotkać się u jednego człowieka, przemyśl to jeszcze raz. Bo Bartosz Bielenia sprawi, że w to uwierzysz. Z nieskończonymi zdolnościami kroczy szaleńczymi ścieżkami rozpaczy i odkupienia. Dzięki tej hipnotyzującej obecności sprawia, że chcesz się do niego przyłączyć. W tym samym czasie na swoich ramionach dźwiga cały film. Czy da się opisać jego talent? To niemożliwe. Nazwijmy to magią" - czytamy.

W skład jury weszli brytyjska reżyserka obsady Lucy Bevan, fiński reżyser Dome Karukoski, słowacka producentka Katarína Krnáčová, bułgarska reżyserka Vesela Kazakova i niemiecki dziennikarz filmowy Rüdiger Sturm.

Bielenia jest siódmą osobą z Polski uhonorowaną tytułem Shooting Star. W poprzednich latach tytuł otrzymali Agnieszka Grochowska (2007), Agata Buzek (2010), Jakub Gierszał (2012), Mateusz Kościukiewicz (2014), Zofia Wichłacz (2017) i Dawid Ogrodnik (2019).

Artyści odznaczeni tytułem Shooting Star zostaną oficjalnie zaprezentowani w dniach 21-24 lutego podczas 70. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Berlinie. W kolejnych miesiącach będą gośćmi innych międzynarodowych festiwali filmowych, w trakcie których jako nowi ambasadorzy kina europejskiego wezmą udział w spotkaniach i warsztatach.

Bartosz Bielenia (ur. 1992 r.) jest absolwentem Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie. Jego debiut teatralny miał miejsce w 1999 r. w Teatrze Dramatycznym w Białymstoku, gdzie zagrał główną rolę w spektaklu "Mały książę" Tomasza Hynka. W latach 2014-2017 był związany z Narodowym Starym Teatrem w Krakowie. Współpracował m.in. z Janem Klatą, Krzysztofem Garbaczewskim i Pawłem Miśkiewiczem. Od stycznia 2018 r. należy do zespołu Nowego Teatru w Warszawie.

Zagrał także w wielu filmach, m.in. "Bożym Ciele" Jana Komasy (za którą doceniono go m.in. Kryształową Gwiazdą "Elle" na ubiegłorocznym festiwalu w Gdyni), "Ja teraz kłamię" Pawła Borowskiego, "Klerze" Wojciecha Smarzowskiego, "Na granicy" Wojciecha Kasperskiego (Jantar za odkrycie aktorskie na festiwalu "Młodzi i Film" w Koszalinie) i "Disco Polo" Macieja Bochniaka. W grudniu 2019 r. został laureatem Nagrody im. Zbyszka Cybulskiego, przyznawanej młodym aktorom odznaczającym się wybitną indywidualnością.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji