Warszawa. Troje laureatów nagród specjalnych Sekcji Teatrów Lalek ZASP
Sekcja Teatrów Lalek Stowarzyszenia Polskich Artystów Teatru, Filmu, Radia i Telewizji ZASP postanowiła w 2019 r. przyznać wyróżniającym się twórcom teatru lalek nagrody specjalne. Otrzymają je reżyser Konrad Dworakowski, scenografka Marika Wojciechowska i aktor Ryszard Doliński.
"Wzbogacenie tegorocznych obchodów Dnia Lalkarza o ufundowanie nagrody związane jest jubileuszami stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę, stulecia powstania ZASP oraz pięćdziesięciolecia istnienia Sekcji Teatrów Lalek ZASP" - poinformował w poniedziałek na Facebooku członek sekcji ZASP Konrad Szczebiot.
Jak dodał, nagroda "ma również na celu wyróżnienie szczególnie udanych przejawy twórczości związanej z teatrem lalek". "Dzięki temu podkreślona zostanie odrębność i specyfika tej dziedziny teatru posługującej się własnym zasobem estetyk i technik, często jednak mylonej z każdym teatrem przeznaczonym dla dzieci" - wyjaśnił Szczebiot.
Jury w składzie: przedstawicielka Sekcji Teatrów Lalek ZASP Henryka Korzycka (przewodnicząca), przedstawicielka Polskiego Ośrodka Lalkarskiego POLUNIMA Lucyna Kozień i przedstawiciel Białostockiego Stowarzyszenia Artystów Lalkarzy Karol Suszczyński postanowiło przyznać trzy nagrody w trzech kategoriach.
W kategorii "Twórczość reżyserska" nagrodę otrzymuje Konrad Dworakowski.
"To reżyser o wyrazistej osobowości i sprecyzowanych upodobaniach repertuarowych i estetycznych, autor wielu inscenizacji podejmujących istotne, nierzadko kontrowersyjne problemy współczesności, w ostatnich latach reżyser szczególnie wyróżniający się w środowisku teatralnym swoimi zapadającymi w pamięć inscenizacjami (m.in. "Król Maciuś Pierwszy" w Teatrze Banialuka w Bielsku-Białej, "Chłopcy z Placu Broni" Teatrze Pinokio w Łodzi)" - napisano w uzasadnieniu.
Jak podkreślono, nagrodę ZASP otrzymuje "w szczególności za reżyserię przedstawienia +Don Kichot+ Teatru Pinokio w Łodzi i Grupy Coincidentia".
W kategorii "Twórczość scenograficzna" laur przypadł Marice Wojciechowskiej.
"To jedna z najbardziej twórczych scenografek młodego pokolenia, o bardzo ukształtowanej koncepcji tworzonego przez siebie teatru - nowoczesnego w stosowaniu środków plastycznych i nowatorskiego w pomysłach na kreowanie teatru i teatru formy. Współautorka i autorka sukcesów wielu przedstawień teatralnych wpisujących się już w historię teatru, scenografka o bogatym dorobku twórczym, wytyczająca kierunki nowego, innego myślenia o estetyce i środkach teatru lalek" - czytamy w uzasadnieniu.
Nagrodę ZASP otrzymuje "w szczególności] za scenografię do przedstawień +Baron Muenchhausen+ i +ZA-POLSKA+ w Teatrze Animacji w Poznaniu".
Nagrodę w kategorii "Sztuka lalkarska-aktorska" przyznano Ryszardowi Dolińskiemu (na zdjęciu).
"Jeden z najbardziej rozpoznawalnych w Polsce aktorów lalkarzy, filar zespołu Białostockiego Teatru Lalek (BTL), związany z nim od 1983 r. W BTL-u stworzył wiele niezapomnianych, podziwianych zarówno przez dzieci, jak i dorosłych kreacji, zachwycając widzów swym talentem, rozległymi i wszechstronnymi możliwościami interpretacyjnymi, warsztatem aktorskim i charyzmą. Tworzy znakomite role zarówno w repertuarze poetyckim, dramatycznym, lirycznym, jak i w sztukach o charakterze komediowym" - podkreślono w laudacji.
Laur ZASP otrzymuje "w szczególności za rolę tytułową w przedstawieniu +Ony+ Marty Guśniowskiej w Białostockim Teatrze Lalek".
Nagrodę stanowi premia finansowa, okolicznościowy plakat i dyplom zaprojektowany przez wybitnego plakacistę Stasysa Eidrigeviciusa.