Artykuły

Kraków. "Cząstki kobiety" rozbiły bank festiwalu Boska Komedia

Grand prix 12. Boskiej Komedii dla TR Warszawa. Do twórców związanych z warszawską sceną trafiły jeszcze cztery inne nagrody. Najlepszym reżyserem został Michał Borczuch, a wyróżnienie specjalne Boskiego Komedianta otrzymał prof. Jerzy Stuhr. Galę uświetnił pokaz mody "Wybieg Wyspiański".

Wyniki poznaliśmy w sobotni wieczór. Po raz pierwszy ogłoszenie werdyktu odbyło się nie w Bunkrze Sztuki, a w Teatrze Słowackiego. Grand prix 12. Boskiej Komedii i 50 tys. złotych otrzymał spektakl "Cząstki kobiety" w reżyserii Kornela Mundruczó z TR Warszawa.

Nagrodzone "Cząstki kobiety"

- "Cząstki kobiety" to przedstawienie z niezwykłym tekstem, pełne maestrii w formie i aktorstwie. Widz obserwuje fascynującą ewolucję od grania przed kamerą do bardziej tradycyjnego grania scenicznego, przemieszczanie się publiczności nie narusza przedstawienia, a przeciwnie - buduje postaci i unikatową akcję. Spektakl porusza tematy, którymi żyje współczesne polskie społeczeństwo, przybliża niezwykle silne postaci kobiet i ich społeczne role - argumentowało międzynarodowe jury w składzie: Stefanie Carp, Dries Douibi, Qian Cheng, Glyn Roberts, Kristina Savickiene i Mark Yeoman.

Nagrodę odebrała dyrektorka TR Warszawa, Natalia Dzieduszycka. - To, że tę nagrodę otrzymuje Kornel, a odbieram ją ja, kobieta z Lwowa, tylko podkreśla, że w teatrze nie istnieją międzynarodowe bariery. Wszyscy mówimy jednym językiem - językiem sztuki - komentowała dyrektorka.

Michał Borczuch po raz drugi

Za najlepszą reżyserię został nagrodzony Michał Borczuch. To kolejne wyróżnienie reżysera w historii Boskiej Komedii (w 2016 roku Borczuch otrzymał grand prix Boskiej Komedii za spektakl "Wszystko o mojej matce"). Artysta dostał nagrodę za wrażliwy i wielowarstwowy portret wątpliwości i aspiracji dwóch powojennych pokoleń.

- W tym lekkim, acz głębokim przedstawieniu o stale zmieniającej się dramaturgii twórca znalazł idealne odniesienie w postaci dzieła Thoreau oraz polskiego kina moralnego niepokoju z lat 70. XX wieku - tłumaczyli werdykt jurorzy.

Borczuch nie stronił od politycznych komentarzy. - Żyjemy w bardzo politycznych czasach. Protestujmy w imię niezawisłości sądów i w obronie trójpodziału władz - apelował.

Laureaci Boskiej Komedii

Na konto spektaklu trafiła też nagroda dla najlepszego aktora, Krzysztofa Zarzeckiego. Aktor przekazał swoją nagrodę dla dzieci z Szamocina.

Najlepsza aktorką została - jednogłośnie wybrana - Justyna Wasilewska za poruszającą rolę w "Cząstkach kobiety".

Jej scenicznego partnera, Dobromira Dymeckiego, jurorzy nagrodzili laurem najlepszego aktora drugoplanowego. W tej kategorii za rolę kobiecą nagrodzono Oksanę Czerkaszynę ("Lwów nie oddamy" w reżyserii Katarzyny Szyngiery).

Jury postanowiło przyznać dwie dodatkowe nagrody. Pierwsza trafiła do zespołu Teatru 21 i Justyny Sobczyk za spektakl "Rewolucja, której nie było". Drugie wyróżnienie odebrały Iwona Kempa i aktorki spektaklu "Kobiety objaśniają mi świat" wyprodukowanego przez Teatr Nowy Proxima.

Za najlepszą muzykę jurorzy uznali ścieżkę do spektaklu "Inni ludzie" Grzegorza Jarzyny. Wyróżniono również Mirka Kaczmarka za scenografię do spektaklu "Trojanki".

Solidarni z Bagatelą

Podczas gali nie zabrakło gestów solidarności z kobietami z Teatru Bagatela. - Gdyby w tym roku przyznawano nagrodę za odwagę, byłaby to nagroda dla aktorek z Teatru Bagatela - podkreśliła Małgorzata Zawadzka, prowadząca galę wraz z Wojciechem Kalarusem. Jej komentarz nagrodzono gromkimi brawami.

Boski Komediant dla Jerzego Stuhra

Organizatorzy postanowili, że co roku przyznawana będzie nagroda Boskiego Komedianta. Jej pierwszym, tegorocznym laureatem - za 50 lat pracy twórczej, wybitny wkład w polski teatr oraz bronienie racji i wartości, w które się wierzy - został prof. Jerzy Stuhr.

- Oddałem temu miastu i jego scenom prawie całe moje życie. Wszystko zaczęło się w 1967 roku w Teatrze STU. Potem przez 20 lat pracowałem w Narodowym Starym Teatrze, a uwieńczeniem mojej aktywności pedagogicznej i artystycznej była praca ze studentami w Teatrze Ludowym. Na stare lata związałem się z najmłodszymi krakowskimi teatrami - Łaźnią Nową i Teatrem Nowym Proxima, gdzie zagrałem ostatnio w "Królu Maciusiu Pierwszym" w reżyserii mojego byłego wychowanka Piotra Siekluckiego - wyliczał Stuhr. I podkreślił: - Boski Komediant to motto mojego życia.

Wybieg Wyspiański

Galę uświetnił pokaz mody "Wybieg Wyspiański" w reżyserii Marcina Chlandy. W strojach inspirowanych twórczością i myślą Wyspiańskiego wystąpili: Hanna Bieluszko, Ewelina Cassette, Karolina Kamińska, Karolina Kazoń, Agnieszka Kościelniak, Mateusz Bieryt, Tomasz Międzik, Antoni Milancej, Wojciech Skibiński i Dominik Sroka.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji