Artykuły

Gdańsk. Metropolia jest Okey rozszerza się na region

Zapowiadana rewolucja nie nastąpi, ale festiwal Metropolia Jest Okey czekają kolejne zmiany.

Koniec roku od kilkunastu już lat oznacza w trójmiejskiej metropolii mobilizację lokalnych artystów. Kiedy cała Polska zastyga w świątecznej hibernacji, regionalna scena artystyczna przeżywa bardzo aktywny czas. Festiwal Metropolia Jest Okey, odbywający się tradycyjnie w dniach między świętami Bożego Narodzenia a sylwestrem, skupia się na prezentacji najnowszych osiągnięć lokalnych artystów, poruszających się w granicach różnych dziedzin sztuki.

Pomysłodawcą imprezy był gdański muzyk i szef Nadbałtyckiego Centrum Kultury Larry Okey Ugwu. Była to jego odpowiedź na toczącą się od lat na różnych forach dyskusję na temat potrzeby wewnętrznej integracji trójmiejskiej metropolii na wielu poziomach: infrastrukturalnym czy komunikacyjnym. Organizatorem festiwalu, który w założeniu stanowić miał żywy dowód na to, że na płaszczyźnie kultury metropolia od dawna jest już zintegrowana, od zawsze było i nadal jest Nadbałtyckie Centrum Kultury. Początkowo impreza bazowała przede wszystkim na muzyce, ale z czasem jej program poszerzał się o inne dziedziny: teatr, literaturę, sztuki plastyczne.

Zmiana geograficzna

Powtarzana przez wiele lat formuła, oparta na wielogodzinnych koncertach i pokazach teatralnych, wyczerpywała się z każdym rokiem coraz wyraźniej. Organizatorzy i organizatorki postanowili więc ją zmienić. Rewolucja zapowiadana jest od kilku lat, ale wciąż nie następuje. Nie inaczej będzie tym razem. Owszem, pojawią się zmiany, ale oznaczają one nie tyle wprowadzenie nowej formuły, ile poszerzenie starej, przede wszystkim w sensie... geograficznym.

- NCK jako organizator Festiwalu pragnie, by poszczególne gminy z regionu aktywnie włączały się we współorganizację festiwalu - wyjaśnia koordynator imprezy Tomasz Lipski. - Żeby wypracowana przez lata marka mogła również promować miejsca poza Trójmiastem. Chcemy, by następowała twórcza wymiana artystyczna pomiędzy artystami z całego regionu, a nie tylko z tymi z centrum z Gdańska, Gdyni czy Sopotu. To początek wyjścia Festiwalu w region i wypracowywania jego nowej, szerszej formuły.

Do tej pory, zgodnie z ideą imprezy, poszczególne punktu programu odbywały się we wszystkich trzech miastach metropolii - najważniejsze koncerty tradycyjnie miały miejsce w gdyńskim klubie Ucho, sopockim Sfinksie i gdańskim Parlamencie, najbardziej popularnych i znaczących klubach w tych miastach.

Metropolia w Pruszczu i Kolbudach

Od tego roku na festiwalowej mapie pojawiły się nowe obiekty i nowe miasta - kilka mniejszych miejscowości z regionu. Festiwalowe imprezy odbędą się m.in. w: Centrum Kultury w Żukowie (koncert Łyko i LLovage), sali koncertowej Uniwersytetu Gdańskiego w Kolbudach (koncert Ikenga Drummers i występ impro) czy Centrum Kultury i Sportu w Pruszczu Gdańskim (promocja książki Krzysztofa Skiby i monodram Joanny Pasternak).

Będą się tam prezentować trójmiejscy artyści, a lokalna publiczność nie będzie musiała - tak jak z reguły bywa - na ich występy udać się do któregoś z trójmiejskich klubów.

- Dla mieszkańców Trójmiasta to wciąż mało znane miejsca - opowiada Tomasz Lipski, koordynator festiwalu. - Posiadają nowoczesną infrastrukturę sceniczną oraz techniczną, która często funkcjonuje w zabytkowych, odrestaurowanych budynkach. A dla samych mieszkańców tych miejsc atrakcyjne będzie uczestnictwo w takim wydarzeniu, posmakowanie jego atmosfery. Od dłuższego czasu NCK konsekwentnie próbuje zintegrować poprzez kulturę nie tylko obszar Gdyni, Sopotu i Gdańska, ale również miejsca w całym regionie województwa. Integracja i poznanie się właśnie poprzez kulturę to dobra droga do wzajemnego zrozumienia i przyszłej wymiany doświadczeń kulturalno-artystycznych.

Metropolia w Gdańsku

Organizatorzy i organizatorki nie zapominają jednak o Gdańsku, w którym odbędzie się znacznie więcej wydarzeń niż w regionie. W Ratuszu Staromiejskim odbędzie się m.in. spotkanie z jedną książką z udziałem eseistki i dramaturżki Moniki Milewskiej, dramaturga Szymona Jachimka i animatorką kultury i jedną z organizatorek Gdańskich Targów Książki - Magdaleną Kalisz (27 grudnia), warsztaty plastyczne dla dzieci oraz pokaz filmu o Piotrze Szczęsnym, który dokonał samospalenia (28 grudnia) oraz koncert orkiestry kameralnej i wręczenie nagród kulturalnych marszałka (29 grudnia).

Tradycyjnie koncerty odbędą się również w Parlamencie (29 grudnia) i w Radiu Gdańsk (30 grudnia), a w Centrum św. Jana odbędzie się koncert musicalowy teatru komedii Valldal (27 grudnia).

Na wszystkie wydarzenia poza koncertem w Parlamencie (5 zł) i Radiu Gdańsk (zaproszenia) wstęp jest bezpłatny. Na warsztaty obowiązują zapisy pod adresem edukacja@nck.org.pl.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji